ARTYKUŁ PARTNERA
ARTYKUŁ PARTNERA
25 Mar, 2018 - 01:00

Na czym polega przelew BlueCash?

ARTYKUŁ PARTNERA

Przelew BlueCash to nowoczesny przelew bankowy zapewniający natychmiastowy transfer środków (nawet w 15 sekund!). Dowiedz się, kiedy i w jaki sposób możesz z niego skorzystać. Poznaj wszystkie zalety i wady przelewu BlueCash oraz przeczytaj dla kogo będzie to dobra alternatywa dla systemu Elixir.

Przelew BlueCash to nic innego jak przelew natychmiastowy, który umożliwia transfer pieniędzy między kontami w różnych bankach w ciągu nawet 15 sekund. Dzięki niemu nie musimy martwić się o to, czy nasz przelew dotrze do odbiorcy w wyznaczonym czasie, nawet jeśli wyślemy go w nocy, czy w dniu wolnym od pracy. Poniżej wyjaśniamy, dlaczego przelew BlueCash jest tak szybki oraz jak i gdzie można skorzystać z tej usługi.

Przelewy ekspresowe – nowa jakość w transakcjach pieniężnych

Systemy płatności natychmiastowych, do których należy system BlueCash, są dzisiaj rozwijane niemal na całym świecie. W dobie dynamicznie rozwijających się usług świadczonych przez Internet, gdzie za jednym kliknięciem możemy zamówić towar z drugiego końca świata, zapotrzebowania na równie szybkie rozliczenia transakcji finansowych stało się bardzo potrzebne.

Tradycyjny przelew międzybankowy w systemie Elixir, który choć od dawna można wykonać online, wciąż realizowany jest zbyt długo, bo nawet kilka dni. To opóźnia transakcje i staje się po prostu niewygodne w czasach, gdy wszystko mamy dostępne „na już”.

Pionierem systemów płatności natychmiastowych jest Szwajcaria, która swoje pierwsze rozwiązania testowała już w latach 80. ubiegłego wieku. Od kilku lat wiele krajów wprowadza własne systemy rozliczeń ekspresowych, w tym także Polska, która jest europejskim liderem w tym zakresie.

Od 2012 roku funkcjonują u nas dwa systemy płatności natychmiastowych: system BlueCash dostarczany przez firmę Blue Media S.A. oraz system Express Elixir dostarczany przez Krajową Izbę Rozliczeniową.

Przelew BlueCash – czym się różni od zwykłego przelewu Elixir?

Chcąc wykonać przelew bankowy ze swojego rachunku, zwykle możemy skorzystać ze standardowej oferty banku, czyli przelewu Elixir. Jest to system rozliczeń międzybankowych służący do transakcji w złotówkach, którego obsługą zajmuje się Krajowa Izba Rozliczeniowa. System Elixir umożliwia przekazywanie środków między rachunkami poszczególnych banków wyłącznie w dni robocze i według harmonogramu sesji rozliczeniowych.

Tzw. sesje Elixir odbywają się 3 razy dziennie i determinują zarówno godzinę wyjścia przelewu z rachunku w danym banku, jak i czas wpłynięcia środków na rachunek w innym banku. Zazwyczaj wysłany rano przelew z jednego banku dociera na konto w drugim banku jeszcze tego samego dnia. Jednak jeśli na przykład nie zdążymy wysłać przelewu przed ostatnią danego dnia sesją przelewów wychodzących, zostanie on zrealizowany dopiero następnego dnia.

Co więcej, jeżeli następnym dniem jest np. sobota, przelew zostanie zrealizowany dopiero w poniedziałek. Rodzi to oczywiście szereg komplikacji, gdy np. chcemy zapłacić rachunek w ostatnim dniu jego terminu płatności.

Tymczasem przelew BlueCash realizowany jest natychmiast, bez względu na porę dnia i dzień tygodnia (pod warunkiem, że transakcja realizowana jest między bankami uczestniczącymi w systemie). Oznacza to, że wysłany przez nas przelew powinien dotrzeć do odbiorcy w ciągu maksymalnie kilku minut.

Jak dokładnie działa przelew BlueCash?

BlueCash to system przelewów natychmiastowych dostarczany przez sopocką spółkę Blue Media S.A., działającą za zgodą Narodowego Banku Polskiego. System BlueCash jest otwarty dla wszystkich banków, jednak obecnie korzysta z niego około 80 instytucji. Jest to dość ważne, ponieważ szybki przelew BlueCash może być zrealizowany wyłącznie między rachunkami banków uczestniczących w systemie.

W jaki sposób działa taki przelew? Otóż zostaje on przesłany z jednego banku do drugiego za pośrednictwem konta BlueCash, zamieniając tym samym charakter przelewów z zewnętrznych na przelewy wewnętrzne, które realizowane są natychmiastowo.

  • Wysłany przez nas przelew z banku A najpierw wędruje na rachunek BlueCash, który także znajduje się w banku A.
  • Następnie z systemu BlueCash zostaje od razu wysłana taka sama kwota z rachunku B należącego do BlueCash na rachunek odbiorcy przelewu znajdującego się w banku B.

W ten sposób jeden przelew zewnętrzny zostaje rozbity na dwa przelewy wewnętrzne, umożliwiając zaksięgowanie środków na rachunku odbiorcy niemal natychmiast po ich wysłaniu z banku nadawcy.

Jak wykonać przelew BlueCash ze swojego banku?

Aby wykonać przelew natychmiastowy w ramach systemu BlueCash, najprościej jest to zrobić za pośrednictwem internetowego systemu transakcyjnego do bankowości elektronicznej, obsługującego nasz rachunek. Niestety możliwość taką oferują tylko wybrane banki.

Jeśli taka usługa jest dostępna, zwykle w formularzu do wypełniania danych do przelewu znajduje się opcja wyboru rodzaju przelewu – standardowego lub natychmiastowego w systemie BlueCash (lub w systemie Express Elixir).

Pełna lista banków, w których można realizować przelewy natychmiastowe BlueCash znajduje się tutaj. Warto zauważyć, że tylko niektóre banki obsługują przelewy BlueCash we wszystkie dni tygodnia – w niektórych jest to możliwe wyłącznie w dni robocze i to w określonych godzinach. Co więcej, szybki transfer środków jest możliwy dokładnie z 27 banków do 78 banków, a więc nie zawsze system działa równie sprawnie w obie strony.

Ważne! System BlueCash umożliwia dokonywanie transakcji wyłącznie w polskiej walucie, a więc tylko w złotówkach.

Przelewy z konta założonego w systemie BlueCash

Aby skorzystać z systemu szybkich przelewów, można także założyć sobie konto bezpośrednio w serwisie BlueCash, który znajduje się pod adresem bm.pl (można też skorzystać z usługi bez rejestracji). Dzięki temu można wykonywać przelewy natychmiastowe dotyczące dowolnych transakcji, czyli np. opłacać rachunki. Oprócz tego można skorzystać także z innych wygodnych usług takich jak:

  • przelewy na telefon – nie trzeba znać numeru rachunku odbiorcy by wykonać do niego przelew, gdyż system dokona go na podstawie numeru telefonu,
  • doładowania telefonu (w największych sieciach),
  • koszyki przelewów,
  • automatyczne opłacanie rachunków – pilnowaniem terminów płatności oraz samym wykonaniem przelewów zajmuje się robot.

Konto użytkownika bezpośrednio w systemie BlueCash mogą założyć zarówno osoby fizyczne, jak i firmy. Warto pamiętać, że zwykle dla jednych i drugich obowiązują limity kwotowe takich przelewów.

Zalety korzystania z systemu BlueCash

Natychmiastowy przelew BlueCash jest świetnym rozwiązaniem w sytuacji, gdy potrzebujemy szybko przelać pieniądze. System sprawdza się więc podczas realizacji wszelkich płatności, w których ważną rolę odgrywa termin zapłaty. Dzięki BlueCash można nawet w ostatnim dniu wymagalności zapłacić rachunek czy ratę kredytu lub pożyczki bez obaw o ewentualne spóźnienie.

Z systemu BlueCash korzysta coraz więcej sklepów internetowych, umożliwiając natychmiastową płatność za towar, a tym samym możliwość natychmiastowej realizacji zamówienia. Szybkie przelewy spotkać można także w firmach pożyczkowych świadczących usługi online – dzięki temu ich klienci mogą w kilkanaście minut od zatwierdzenia wniosku mieć pożyczoną sumę pieniędzy na swoim koncie.

Warto podkreślić, że szeroki zakres zastosowania systemu wynika także z jego bezpieczeństwa, za które odpowiedzialne są nowoczesne technologie stosowane przez firmę Blue Media.

Wady i ograniczenia BlueCash

Niestety przelew BlueCash ma także wady, które wynikają z jego ograniczeń, z których najważniejszymi są:

  • tylko część banków uczestniczy w systemie,
  • nie zawsze szybki przelew BlueCash dostępny jest przez 24 h i 7 dni w tygodniu (niektóre banki obsługują system tylko w dni robocze),
  • limity kwotowe transakcji – jednorazowo nie można przesłać więcej niż 20 000 zł,
  • za pośrednictwem systemu nie można wysłać pieniędzy do ZUS i US.

Dodatkową wadą przelewów BlueCash jest ich dość wysoki koszt. Choć poszczególne banki stosują różne ceny, to średnio wynosi ona 5 zł, podczas gdy standardowy przelew bankowy w systemie Elixir jest zazwyczaj bezpłatny.

Szybki przelew BlueCash to świetny sposób na natychmiastowy transfer pieniędzy, który okazuje się przydatny w wielu codziennych sytuacjach. Należy tylko mieć nadzieję, że istniejące aktualnie ograniczenia w działaniu systemu będą stopniowo likwidowane i już niedługo przelewy natychmiastowe staną się standardową usługą we wszystkich bankach.

ZOBACZ RÓWNIEŻ