Kamil Podsiadło
Kamil Podsiadło
30 Mar, 2017 - 15:27
Na czym polega płatność BLIK?

Na czym polega płatność BLIK?

Kamil Podsiadło

Płatności mobilne BLIK zyskują coraz większą popularność oraz funkcjonalność. Wiesz już, jak dokładnie działają?

Płatność BLIK pozwala zapłacić za zakupione towary lub usługi za pośrednictwem telefonu komórkowego. Zobaczmy, jak dokładnie przebiega taka transakcja i czy system ten stanowi poważną konkurencję dla kart płatniczych.

Z systemu płatności BLIK mogą korzystać klienci bankowości mobilnej następujących banków: BZ WBK, Banku Millennium, Alior Banku, ING Banku Śląskiego, mBanku, PKO BP, Getin Banku, T-Mobile Usług Bankowych oraz Orange Finanse.

Należy ściągnąć właściwą dla danego banku aplikację mobilną i… co dalej?

Jak wygląda płatność BLIK?

BLIK kojarzy się wielu osobom głównie z płatnościami w punktach handlowych i wprawdzie jest to jedna z głównych funkcjonalności tego systemu, lecz bardzo ciekawie przedstawiają się również inne opcje, ale o tym za chwilę.

Najpierw zajmiemy się „standardowymi” transakcjami. Jak wygląda płatność BLIKiem w praktyce? Otóż schemat działania jest bardzo prosty.

Kiedy stoimy już przy kasie, musimy zalogować się do naszej aplikacji i następnie wygenerować kod. Kod ten wprowadzamy w punkcie akceptacji (podajemy sprzedawcy lub wbijamy w terminalu). Kod taki ważny jest przez 2 minuty. Gdy kod zostanie zweryfikowany i zaakceptowany, transakcja zostaje zakończona. Cały proces przy sprawnym połączeniu z Internetem trwa zazwyczaj kilkadziesiąt sekund.

Jeżeli chodzi o wygodę i szybkość, to lepszym rozwiązaniem mimo wszystko są zbliżeniowe karty płatnicze lub zbliżeniowa płatności telefonem z wykorzystaniem modułu NFC. Zbliżenie czegokolwiek do czytnika zawsze będzie szybsze niż wpisywanie kodu, o który wcześniej trzeba jeszcze poprosić.

BLIK może okazać się jednak atrakcyjny w innych przypadkach…

Płatność w Internecie, wypłata z bankomatu, a nawet przelew

System BLIK rozwija się o nowe funkcjonalności i to one mogą w długim terminie stanowić magnes na mobilnych użytkowników.

Po pierwsze, coraz bardziej dostępne stają się płatności przez Internet z wykorzystaniem BLIK – opcję taką udostępnia już chociażby Allegro. Na stronie płatności wystarczy podać 6-cyfrowy kod i transakcja zostanie wówczas zrealizowana. To wygodniejsze rozwiązanie niż standardowe płacenie kartą lub systemem pay-by-link (np. PayU).

BLIK pozwala również użytkownikom na wypłacanie pieniędzy z bankomatów. Schemat działania jest tutaj identyczny, jak w przypadku płatności. Należy wygenerować 6-cyfrowy kod, który następnie wprowadza się na klawiaturze bankomatu zamiast PIN-u. W kolejnym kroku wybieramy kwotę, którą chcemy wypłacić i gotowe!

Bardzo ciekawą funkcją, wprowadzoną stosunkowo niedawno, jest możliwość dokonania przelewu na numer telefonu w BLIK. Funkcjonalność ta polega na transferze pieniędzy pomiędzy dwoma rachunkami bankowymi, z tym że identyfikatorem rachunku nie jest numer konta, a numer telefonu komórkowego odbiorcy, który połączony jest z danym rachunkiem.

Przelewy takie realizowane są na zasadzie transakcji natychmiastowych, więc pieniądze pojawiają się na koncie odbiorcy od razu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ