Anna Wezgraj da Silva
Anna Wezgraj da Silva
30 Maj, 2017 - 11:59
Na czym polega oddłużanie osób prywatnych?

Na czym polega oddłużanie osób prywatnych?

Anna Wezgraj da Silva

Niekończące się problemy finansowe brzmią znajomo? Czas na skuteczne oddłużanie.

Kto raz zaciągnął długi ten wie, że oddłużanie nie jest łatwą sprawą. Niespłacone kredyty, kumulujące się pożyczki czy po prostu nagłe kłopoty finansowe mogą doprowadzić człowieka do rozpaczy. A stąd dosłownie krok ku nieprzemyślanym decyzjom i popadaniu w kolejne długi… Jakie działania podjąć, aby polepszyć swoją sytuację finansową i wyjść na prostą?

Oddłużanie krok po kroku – najlepsze sposoby

Sposób 1: Firmy oddłużeniowe

Firmy oddłużeniowe to jeden ze sposobów na wyjście z długów. Zajmują się m.in. doradztwem i pomocą w kontaktach z komornikiem i firmami windykacyjnymi oraz negocjacją z wierzycielami. Takie działania mają na celu polepszenie ciężkiej sytuacji dłużnika poprzez wydłużanie terminów spłaty długów czy zapobieganie w naliczaniu karnych odsetek.

Wszystko wydaje się być bardzo kuszące, jednak… jak nietrudno się domyślić za zatrudnienie takiej firmy trzeba będzie również zapłacić. Prawdopodobieństwo ponownego zadłużenia jest wysokie, a gwarancja skuteczności tej metody nie jest stuprocentowa… Warto zastanowić się nad tą opcją jedynie, kiedy płatność za wykonaną pracę idzie w parze z osiągniętymi efektami.

Sposób 2: Samodzielne działania

Pierwszy sposób na oddłużanie jest możliwy, aczkolwiek dość ryzykowny… Wyjście z długów przy pomocy specjalistycznych firm odbywa się najczęściej na zasadzie nieustannego kontaktu (listownym bądź telefonicznym) z wierzycielami. Takie działania równie dobrze można podjąć samemu i to za darmo!

W dobie wszechobecnej informacji dostępnej na wyciągnięcie ręki w Internecie można samemu nauczyć się, jakie kroki podejmować. Oczywiście, na samym początku może to się wydawać niemożliwe do wykonania, jednak jak to mówią „dla chcącego nic trudnego”. W każdym razie naprawdę warto spróbować, a przy okazji zaoszczędzić trochę pieniędzy.

Dowiedz się więcej: Mam długi: co robić, czego unikać (złote zasady oddłużania) >>

Sposób 3: Kredyt konsolidacyjny

Kredyt konsolidacyjny to krótko mówiąc połączenie wszystkich dotychczasowych długów w jeden – regulowany przez bank. Zamiast spłacać osobne raty poszczególnym wierzycielom, to po konsolidacji osoba zadłużona będzie musiała dokonywać tylko jednej spłaty na rzecz banku. Dlaczego takie rozwiązanie może być korzystne?

Wynika to z obniżenia wysokości takiej miesięcznej opłaty. Decydując się na kredyt konsolidacyjny, dłużnik zyskuje możliwość opłacania jednej i niższej raty, przy jednoczesnym wydłużeniu okresu spłaty.

Czy jest to dobry pomysł? Wszystko zależy od sytuacji w jakiej znajduje się dłużnik. Odciążenie budżetu domowego o kilkaset złotych miesięcznie to z pewnością wielka ulga dla wielu osób. Z drugiej jednak strony końcowy koszt zaciągnięcia takiego kredytu jest wyższy (wydłużony jest całkowity okres spłaty kredytu) i trzeba mieć tego świadomość.

Samemu należy podjąć najlepszą dla siebie decyzję: czy lepiej spłacać kilka droższych kredytów w krótszym czasie czy też jeden kredyt – tańszy miesięcznie lecz droższy z punktu widzenia całkowitych kosztów do poniesienia w okresie kredytowania.

Dowiedz się więcej: Najlepszy kredyt konsolidacyjny >>

Sposób 4: Dodatkowe zatrudnienie

Aby wyjść z długów warto rozważyć podjęcie dodatkowej pracy, choćby na krótki okres czasu. Takiego zatrudnienia można szukać na różne sposoby.

Prace sezonowe przy zbiorach owoców, dawanie korepetycji czy uczenie języka obcego lub pomoc znajomemu w malowaniu ścian to jedne z najpopularniejszych sposobów na szybki i pewny zastrzyk finansowy.

Dowiedz się więcej: Jak zarobić pieniądze – 13 sposobów na dodatkowy zarobek >>

A gdyby tak przekształcić swoje zainteresowania we własny mini-projekt finansowy? Złote rączki mogą dorabiać w weekendy przy różnego rodzaju domowych naprawach, amatorzy fotografii mogą spróbować swoich sił w sesjach fotograficznych dla noworodków lub młodych par, a miłośnicy nadawania przedmiotom drugiego życia mogą pomyśleć o własnej pracowni.

Ile pasji, tyle pomysłów. Często trzeba zacząć od czegoś małego, aby w przyszłości dojść do rzeczy wielkich.

ZOBACZ RÓWNIEŻ