Syntia Militowska
Syntia Militowska
06 Wrz, 2017 - 14:22
Nauka poprzez zabawę, czyli na czym polega metoda Montessori

Nauka poprzez zabawę, czyli na czym polega metoda Montessori

Syntia Militowska

Metoda Montessori staje się coraz bardziej popularna. Dowiedz się, czym różni się ona od innych sposobów nauczania i sprawdź, czy warto uczyć dzieci tą metodą.

W ostatnich latach metody stosowane przez Marię Montessori zyskały na popularności. Zabawki Montessori szybko znikają ze sklepowych półek. Ponadto, coraz więcej rodziców zastanawia się czy szkoła propagująca tę metodę jest odpowiednim rozwiązaniem dla ich dzieci.

Czym jest i skąd się wzięła metoda Montessori

Dr Maria Montessori poświęciła większość swojego życia na pracę z maluchami. Jej życiowym celem było odkrywanie możliwości i potrzeb dzieci. Wiele lat praktyki oraz obserwacji pozwoliły na stworzenie unikalnej metody pracy z nimi.

W swych poczynaniach przyświecał jej cel stworzenia dzieci idealnych – skoncentrowanych, spokojnych, samodzielnych i samowystarczalnych, a także empatycznych i chętnych do pomocy. Kładła ona duży nacisk na budowanie przez dzieci pewności siebie i poczucia własnej wartości.

Metoda ta jest oparta na poszanowaniu dla indywidualności dziecka, a także jego granic, zasad i przestrzeni. Przy czym dziecko również musi stosować się do obowiązujących reguł. Maria Montessori chciała przygotować najmniejszych członków rodziny do dorosłego życia, w tym także do życia w społeczeństwie.

W dzisiejszych czasach powielaniem i propagowaniem tejże metody nauczania są szkoły Montessori, które często przekładają metody Marii w skali 1:1. Odłamem są szkoły z elementami Montessori, które nie powielają całokształtu tej metody, a stosują jedynie jej elementy.

Rodzicom pragnącym wychować dzieci w myśl opisywanej filozofii, oraz tym, którzy są zainteresowani tymże sposobem nauczania z pomocą przychodzą zabawki Montessori. Zostały stworzone, aby wzbudzać w dziecku samodzielność, kreatywność i chęć poznawania świata.

Montessori

Na czym dokładnie polega ta metoda nauczania

Metoda Montessori stosuję naukę poprzez zabawę. Dziecko rozwija się samodzielnie i we własnym tempie. W swoich działaniach nie jest pospieszane, a wszelkie jego błędy są korygowane. W takich szkołach każda pomoc dydaktyczna występuje tylko w jednym egzemplarzu. Dzieci mogą sięgać po wybrane zabawki, jeśli tylko mają na to ochotę – jeśli nie, to nikt nie będzie ich do niczego zmuszał. Posiłki także nie są regulowane, dziecko może zjeść śniadanie kiedy chce, nie ma tutaj żadnego obowiązku.

Nauczyciele kładą nacisk przede wszystkim na przestrzeganie zasad: jeśli dziecko je łamie, dostaje szanse na skorygowanie swojego zachowania. Poniżej kilka przykładów:

  • Jeśli dana zabawka jest przeznaczona do zabawy na dywaniku, dziecko nie może się nią bawić na stole. Jeśli złamie zasadę, wówczas przedmiot zabawy zostanie mu zabrany, a nauczycielka wyjaśni jak i gdzie powinno się nią prawidłowo bawić, po czym da dziecku szanse na korektę swojego błędu.
  • Jeśli klocki przed zabawą są wyjmowane pojedynczo, a po zabawie muszą zostać schowane również w ten sam sposób – zasada musi być przestrzegana. Gdy dziecko postanowi wsypać lub wysypać klocki jednocześnie, wówczas to działanie zostanie skorygowane.

Takie zasady i warunek ich przestrzegania ma przygotować dziecko do życia w społeczeństwie. Warto zaznaczyć, że pierwotnie metody stosowane przez Marię Montessori stworzone zostały na potrzebę pracy z dziećmi niepełnosprawnymi.

Dowiedz się więcej: Nauka języka obcego dla dziecka – jak i kiedy zacząć? >>

Wady i zalety metody Montessori

W każdej metodzie nauczania można doszukać się wad i zalet. Omawiana metoda także posiada dwie strony medalu.

Zalety metody Montessori

  • Nauczanie tą metodą kładzie nacisk na zdobywanie przez dziecko wiedzy poprzez praktyczne działania, nie teorię.
  • Dzieci mają możliwość samodzielnego podejmowania niektórych decyzji.
  • Metoda ta ma na celu naukę cierpliwości i wytrwałości, a także naukę przestrzegania przez dziecko ogólnie panujących reguł.
  • Filozofia tej metody skupia się na indywidualnym i samodzielnym rozwoju dziecka.

Wady metody Montessori

  • W wielu przypadkach bezkrytyczne stosowanie sztywnych, czasem wręcz irracjonalnych zasad, nie jest dopasowane do dzisiejszych realiów.
  • Praca w ciągłej ciszy i spokoju powoduje, że wiele dzieci musi się energetycznie wyładować poza szkołą – na przykład na podwórku bądź w domu.
  • W wielu przypadkach zadania muszą być wykonywane według ścisłych reguł bez możliwości zastosowania innego rozwiązania, co w znacznym stopniu zabija kreatywność i nie daje możliwości szukania niestandardowych rozwiązań danego problemu bądź zagadnienia.

Dowiedz się więcej: Szkolenia i kursy – sposób na rozwój osobisty i zawodowy >>

Montessori

Czy warto uczyć dzieci metodą Marii Montessori?

Metoda Montessori zdecydowanie jest godną uwagi. Jednakże bezrefleksyjne kalkowanie tej filozofii bez dostosowywania jej do dzisiejszych realiów, a przede wszystkim do potrzeb dziecka – może nieść za sobą negatywne konsekwencje w przyszłości.

Decydując się na rozwiązanie jakim jest szkoła Montessori warto wziąć pod uwagę przede wszystkim charakter i potrzeby dziecka. Istnieją dzieci ciche, ułożone, które czują się dobrze w spokojnym, poukładanym świecie pełnym zasad. Dla takich maluchów metoda Montessori byłaby wspaniałym rozwiązaniem, ponieważ otoczenie dałoby im poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji.

Dzieci rezolutne, które uwielbiają bawić się, skakać, biegać oraz dzieci, dla których szukanie niestandardowych rozwiązań nie stanowi problemu – czułyby się ograniczone przez tę metodę nauczania, więc zapewne taka szkoła nie byłaby dla nich dobrym rozwiązaniem. W tym wypadku warto pomyśleć nad wyborem szkoły z elementami Montessori, która jedynie wplata tę filozofię w standardowe metody nauczania.

Dowiedz się więcej: Dziecko idzie do szkoły – jak oswoić malucha ze szkołą? >>

Elementy tej metody mogą wprowadzać w domu także rodzice w codziennej zabawie czy nauce. Idealnym uzupełnieniem byłyby zabawki Montessori, które dodatkowo wspierałyby rozwój małych odkrywców.

Wybierając szkołę Montessori, czy też placówkę z elementami tej metody warto zrobić rozeznanie i dowiedzieć się jak dokładnie dana instytucja interpretuje nauczanie w myśl filozofii „nauki poprzez zabawę”. Jakie metody stosują na co dzień? Jak wygląda ogólny przebieg nauki i plan dnia dziecka?

Wybierając jakąkolwiek szkołę, nawet jeśli jest to szkoła Montessori, warto upewnić się czy to właśnie dobro, potrzeby i charakter dziecka determinują wybór placówki przez rodziców. Wszak to dziecko, a nie rodzic, będzie spędzało tam znaczną ilość czasu. Ponadto, metody nauczania (w tym metody wychowawcze stosowane w danej placówce) będą miały bezpośredni wpływ na rozwój dziecka, a także na jego psychikę – teraz i w dalekiej przyszłości. Warto wybierać nie modnie, lecz mądrze.

ZOBACZ RÓWNIEŻ