Wybór finansowania zakupu nowego auta to decyzja, którą należy podjąć świadomie. Kredyt balonowy jest ciekawą alternatywą finansowania, dzięki której nabędziemy samochód na raty. To wygodna forma kredytu samochodowego, który dedykowany jest specyficznej grupie odbiorców. Z uwagi na swój charakter, najczęściej korzystają z niego osoby, które często lubią zmieniać pojazdy. Czym się różni od tradycyjnego, na czym polega i czy się opłaca?
Kredyt balonowy
Kredyt balonowy udzielany jest przez banki motoryzacyjne. W uniwersalnych instytucjach finansowych rata balonowa nie jest oferowana. Ten rodzaj kredytu charakteryzuje się niskimi ratami, którymi są zazwyczaj odsetki.
Największa część kapitału spłacana jest w ostatniej racie, której wysokość uzależniona jest od długości okresu spłaty. Jeżeli np. kredyt został zaciągnięty na dwa lata, to ostatnia rata balonowa będzie wynosić 50% wartości pojazdu – przy założeniu, że wkład własny został pokryty w 20%.
Dowiedz się więcej: Co jest lepsze: kredyt balonowy czy samochód na raty standardowe? >>
Okres długości spłaty i wysokość rat
Ten rodzaj zobowiązania udzielany jest na krótkie okresy – zazwyczaj od 24 do 60 miesięcy. Najpopularniejszy kredyt balonowy udzielany jest na dwa lata. W porównaniu do kredytu tradycyjnego, spłacane raty są bardzo atrakcyjne.
Przykładowo, w przypadku auta o wartości 50 tys. złotych przy zobowiązaniu na dwa lata i wkładzie własnym 20%, rata balonowa wyniesie 1000 zł, zaś w przypadku tradycyjnego kredytu może to być nawet 1600 zł.
Dowiedz się więcej: Co jest lepsze: kredyt na samochód czy kupno auta za gotówkę? >>
Rata balonowa – jak wygląda ostatnia wpłata
Ostatnia rata nazywana jest balonową, ze względu na to, że jest najwyższa. Istnieje kilka możliwości, aby uregulować wynikające z niej zobowiązania. Pierwszą z nich jest uiszczenie całej należnej kwoty i pozostawienie samochodu na własność. Innym sposobem jest sprzedaż tego auta, dzięki czemu pozyskane zostaną środki na spłatę ostatniej raty oraz na pokrycie wkładu własnego przy zakupie nowego.
Kredyt balonowy – co po jego spłacie?
Co istotne, auto można sprzedać u dealera, dopełniając jednocześnie wszystkich formalności w jednym miejscu. Jest to kredyt samochodowy, który poza atrakcyjnymi ratami, cechuje się również szybką decyzją o jego udzieleniu. Z kolei dzięki niskim ratom, jest bardziej dostępny niż tradycyjny, ponieważ nie musimy posiadać wysokiej zdolności kredytowej.
Kredyt balonowy jest ciekawą alternatywą finansowania zakupu nowego auta. Samochód na raty przy tym rozwiązaniu jest bardziej dostępny (nie musimy wykazywać wysokiej zdolności kredytowej), rata balonowa jest spłacana jako ostatnia, zaś jej wysokość to zazwyczaj od 20 do 50% wartości pojazdu. Aby uregulować należności z niej wynikające, pojazd może zostać sprzedany, nawet u dealera. Jest to atrakcyjna opcja kredytu samochodowego, dedykowana dla tych, którzy lubią często zmieniać auta.
ZOBACZ RÓWNIEŻ
- Co jest lepsze: kredyt balonowy czy samochód na raty standardowe?
- Kupno używanego auta: na kredyt samochodowy czy gotówkowy?
- Jak szybko sprzedać samochód
- Czy pożyczka na samochód jest opłacalna?
- Tradycyjny bank czy motobank – jak wybrać najlepszy kredyt samochodowy
- Czy kredyt samochodowy 50/50 jest opłacalny?