Michał Nielub
Michał Nielub
23 Lip, 2017 - 04:00
Na co zwracać uwagę kupując prezent dla dziecka?

Na co zwracać uwagę kupując prezent dla dziecka?

Michał Nielub

Prezent dla dziecka nie jest łatwo wybrać. Wiele z dostępnych zabawek nie spełnia norm bezpieczeństwa, chociaż producent deklaruje inaczej. Jak wybrać?

Prezent dla dziecka to twardy orzech do zgryzienia. Sklepy kuszą nas różnymi produktami, które mają usatysfakcjonować nasze pociechy. Jednak warto pamiętać o tym, że nie wszystkie zabawki dla dzieci są bezpieczne. O czym należy pamiętać?

Idealny prezent dla dziecka – gdzie kupić zabawkę?

Prezent dla dziecka można zakupić np. w sklepie z zabawkami. Dokonując wyboru, warto przeczytać opinie o konkretnej zabawce w internecie – niezależnie od tego, czy wybierzemy sklep stacjonarny, czy internetowy. Warto zwrócić uwagę na obsługę posprzedażową, gdyż w pewnych sklepach, niestety, możemy mieć problem ze złożeniem uzasadnionej reklamacji.

Szeroki wybór zabawek dla dzieci znajduje się również na portalach aukcyjnych i systemach sprzedaży internetowej. Na co uważać w tym przypadku? Przed dokonaniem decyzji o zakupie, należy uważnie zapoznać się ze specyfikacją produktów. Bezpieczny prezent dla dziecka powinien być dopasowany do wieku, a także spełniać szereg wymogów bezpieczeństwa.

Zabawki dla chłopca

Część sklepów posiada odrębne kategorie, dedykowane dla konkretnej płci dziecka. Zazwyczaj dla chłopców przeznaczone są zestawy żołnierzy, zamki, rycerze, bohaterowie kreskówek i komiksów, samochody i imitacje broni. Prezent dla dziecka powinien zostać dobrany zgodnie z upodobaniami i wiekiem pociechy. Nie każdy chłopiec ucieszy się np. ze Spidermana na etapie fascynacji dinozaurami.

Nie zaleca się jednak ograniczania preferencji dziecka. Jeżeli nasz syn chce się bawić dziecięcą kuchnią, która kojarzy się raczej jako zabawka dla dziewczynek, nie należy mu tego zabraniać.

To prawda, że poprzez zabawę, dzieci uczą się swoich ról społecznych – jest to nieodłączny element ich rozwoju. Miejmy też na uwadze, że może się zdarzyć i tak, że zabraniając możliwości bawienia się określonymi zabawkami, nauczymy dzieci pojmować świat w sposób stereotypowy.

Dowiedz się więcej: Jak wybrać wyjątkowy prezent dla każdego? >>

Zabawki dla dziewczynki

Dla dziewczynek sprzedawcy najczęściej polecają lalki, przytulanki, kuchnie, stroje księżniczki i bohaterów z ulubionych kreskówek, takich jak np. świnka Peppa.

Należy tu pamiętać o podobnej zasadzie, jak przy wyborze zabawki dla chłopca – przede wszystkim, zwróćmy uwagę na upodobania naszej córki. Jeżeli będzie chciała bawić się zestawem składającym się z zamku i rycerzy, nie zabraniajmy jej tego. Fakt chwilowej fascynacji światem chłopięcych zabawek nie oznacza, że dziewczynka będzie ją przeżywać także w życiu dorosłym.

Dowiedz się więcej: Idealny prezent na chrzciny – TOP 7 pomysłów >>

Edukacyjne zestawy – nauka poprzez zabawę

Szukając upominku, warto rozważyć zakup zestawów edukacyjnych. Prezent dla dziecka powinien spełniać podstawową funkcję nauki poprzez zabawę. Na rynku dostępnych jest wiele tego typu produktów, z których ucieszy się zarówno chłopiec, jak i dziewczynka.

Rozważmy zakup np. piasku kinetycznego, puzzli, książek edukacyjnych czy klocków. Obowiązkowo należy sprawdzić, czy dany produkt posiada odpowiednie certyfikaty oraz czy dedykowany jest dla danej grupy wiekowej.

Dowiedz się więcej: Czym są zabawki Montessori >>

Niebezpieczne zabawki – czego się wystrzegać?

Nie wszystkie produkty dedykowane dzieciom są dla nich bezpieczne. Dobry prezent dla dziecka powinien, przede wszystkim, uwzględniać wiek naszej pociechy, zaś jego konstrukcja musi zapewniać bezpieczeństwo.

Brak atestów i certyfikatów

Część producentów deklaruje, że np. dany produkt jest dostosowany dla dzieci powyżej trzeciego roku życia. Nie zawsze te zapewnienia pokrywają się z uzyskanymi atestami i certyfikatami.

Brak odpowiednich zabezpieczeń

Przykładowo, zabawki dla dzieci zasilane bateriami, ale z niewystarczającymi zabezpieczeniami przed ich wyjęciem, z pewnością nie są odpowiednie dla trzylatków. Jeżeli pojemnik na baterie nie posiada dodatkowej ochrony w postaci śrubki, istnieje duże ryzyko wyciągnięcia go przez nasze dziecko. Ponadto, zabawki dla dzieci często są zasilane płaskimi i małymi bateryjkami, których połknięcie przez malucha jest wysoce prawdopodobne.

Twarde materiały

Należy uważać także na wszelkiego rodzaju zabawki wyposażone w silniczek i twarde śmigła. Powinny być one dedykowane dla dzieci powyżej dziesiątego roku życia ze zwględu na niebezpieczeństwo, jakie ze sobą niosą. Szybko obracające się śmigło np. helikoptera, które dodatkowo wykonano z twardego tworzywa, niesie ze sobą ryzyko uszkodzenia palców malucha.

Niestabilne części

Ostatnio na popularności zyskują również zabawki Fidget Spinner. Ich konstrukcja zawiera stalowe elementy (służące jako obciążniki skrzydeł). Mogą one wypaść, co z kolei może skończyć się połknięciem tej części przez dziecko. Z racji swoich wymiarów może utknąć w tchawicy i uniemożliwić oddychanie.

Przed zakupem, warto więc zainwestować w oryginalny gadżet, posiadający niezbędne certyfikaty. Dzięki temu, będziemy mieć pewność, że konstrukcja Fidget Spinnera jest stabilna i nie będzie zagrażać zdrowiu dziecka.

Na co zwrócić uwagę kupując zabawkę dla dziecka - Fidget Spinner

Przy zakupie odpowiedniej zabawki dla dziecka, należy przede wszystkim sprawdzić obecność odpowiednich certyfikatów i atestów. Produkty dedykowane dla dzieci często ich nie spełniają – jedynie niezależne testy dają gwarancję ochrony naszego dziecka. Przykładowo, niecertyfikowana trampolina może posiadać nieodpowiednie zabezpieczenia sprężyn przed dostępem dla dzieci. Efekty używania takiego produktu mogą być opłakane i wymagać interwencji lekarskiej, w najlepszym wypadku dziecko się “tylko” skaleczy lub rozerwie spodnie.

Aby wybrać odpowiedni prezent dla dziecka, należy zwrócić uwagę na wiele aspektów. Najważniejszą zasadą jest nie opierać się jedynie na deklaracjach producenta. Zabawki dla dzieci muszą posiadać odpowiednie atesty i certyfikaty, aby uchronić nasze pociechy przez niebezpieczeństwem. Zignorowanie tego faktu może mieć nieprzyjemne konsekwencje, które w najlepszym wypadku skończą się niewielkimi zadrapaniami lub zniszczonymi ubraniami.

ZOBACZ RÓWNIEŻ