Michał Nielub
Michał Nielub
03 Wrz, 2017 - 02:00
Na co zwracać uwagę kupując samochody poleasingowe?

Na co zwracać uwagę kupując samochody poleasingowe?

Michał Nielub

Samochody poleasingowe mogą okazać się bardzo korzystnym zakupem. Na aukcjach zdarzają się prawdziwe „perełki”. Jednak istnieje kilka kwestii, na które musimy obowiązkowo zwrócić uwagę.

Samochody poleasingowe zazwyczaj kojarzą nam się z mocno zużytymi i zaniedbanymi pojazdami. Jest w tym trochę racji. Często jeżdżą nimi np. przedstawiciele handlowi, zaś ich podejście do służbowego auta najlepiej obrazuje popularna wśród nich anegdota „Które auto wszędzie wjedzie? Służbowe!”. Jednak na aukcjach można trafić na prawdziwe perełki, które użytkowane były np. w jednoosobowej firmie lub przez prezesa spółki. Na co zwrócić uwagę, aby kupić dobrze taki samochód?

Gdzie kupić samochody poleasingowe?

Samochody poleasingowe dostępne są najczęściej w firmach leasingowych. Na swoich stronach internetowych posiadają odpowiednią zakładkę, w której zamieszczona jest oferta takich pojazdów. Zazwyczaj sprzedaż odbywa się na zasadzie aukcji. Cena wyjściowa ustalana jest przez rzeczoznawcę, zaś jej ostateczna wysokość – w drodze licytacji.

Dowiedz się więcej: Samochody używane – na co zwrócić uwagę przy zakupie >>

Na co uważać decydując się na samochód poleasingowy

Stan techniczny samochodu

Firma leasingowa musi przedstawić jak najbardziej rzetelną ofertę auta (wynika to z przepisów prawa), dlatego ocenę stanu technicznego zleca profesjonalnym rzeczoznawcom. Należy więc zwrócić uwagę, że stan techniczny auta powinien być dokładnie opisany na stronie aukcji.

Sporządzona opinia zawiera więc bardzo szczegółowe informacje. Ich zakres uzależniony jest od konkretnej firmy, jednak zazwyczaj dotyczą one:

  • silnika,
  • podwozia,
  • nadwozia,
  • wnętrza,
  • układu przeniesienia napędu,
  • wyposażenia
  • oraz ogumienia.

Rzeczoznawca poinformuje nas dokładnie o każdym stwierdzonym defekcie. Warto jednak nie sugerować się jedynie opisem zawartym na aukcji. Najlepiej przed rozpoczęciem licytacji obejrzeć auto samemu lub z zaprzyjaźnionym mechanikiem. Dzięki temu upewnimy się, że dane auto spełnia wszystkie nasze oczekiwania.

Przebieg a zużycie auta

Samochody poleasingowe mają tę przewagę nad autami np. w komisach, że posiadają oryginalny przebieg. Leasingodawca nie może go „podrasować”, w związku z czym możemy być pewni prawdziwości informacji.

Dowiedz się więcej: Komisy samochodowe – to musisz wiedzieć >>

Ogólna zasada jest taka, że im wyższy przebieg, tym wyższe zużycie. Możemy na tej podstawie również oszacować, ile kilometrów rocznie lub miesięcznie dany pojazd pokonywał. Dzięki temu pozyskamy też informację, w jakim charakterze auto było użytkowane.

Jeżeli średni roczny przebieg wynosi powyżej 40 tys. kilometrów, możemy podejrzewać, że jeździł nim np. przedstawiciel handlowy. Przy standardowym użytkowaniu górną granicą jest 80 km dziennie, co przekłada się średnio na niecałe 30 tys. kilometrów.

Ogumienie też jest ważne

Przeglądając samochody poleasingowe ważnych informacji dostarczy nam stan ogumienia auta. Dzięki temu czynnikowi, dowiemy się jak właściciel dbał o swój samochód. Jest to jednocześnie najczęściej bagatelizowana część eksploatacyjna. Można przyjąć, że jeżeli zużycie opon jest na poziomie 20%, to w podobny sposób dbano o resztę części eksploatacyjnych. Optymalny stan ogumienia powinien być na poziomie 80%.

Dowiedz się więcej: Kupno i sprzedaż samochodu – przewodnik >>

Stan lakieru a wypadkowość auta

Dokonując oględzin wybranego samochodu, warto wyposażyć się w miernik lakieru. Dzięki temu pozyskamy informacje o ewentualnych kolizjach lub wypadkach, w których pojazd uczestniczył. Samochody poleasingowe, których blacharka nie była naprawiana, powinny mieć grubość lakieru w okolicach 0,1 mm.

Grubość 0,2 mm wskazuje na fakt, że dany element był naprawiany – taka wartość nie powinna budzić jeszcze naszego niepokoju. Jednak gdy miernik pokazuje grubość w okolicach 0,5 mm może to oznaczać, że dany element został naprawiony z użyciem dużej ilości szpachli. W konsekwencji, w ciągu roku możemy spodziewać się rdzy w tym miejscu.

Dowiedz się więcej: Samochody powypadkowe – dobra okazja czy zbyt duże ryzyko? >>

Na co zwracać uwagę kupując samochody poleasingowe? - podpisanie umowy

Samochody poleasingowe są opcją, którą warto rozważyć przy kupnie auta. Z pewnością ocena rzeczoznawcy będzie rzetelna, zaś same pojazdy prawdopodobnie nie będą tak mocno przygotowane do sprzedaży, jak np. w komisie czy u handlarza.

Istnieje kilka elementów, na które należy zwrócić uwagę, jeżeli chcemy skorzystać z naprawdę atrakcyjnej oferty. Musimy mieć świadomość również tego, że cena wyjściowa to tylko jeden z elementów, które powinny wpływać na decyzję o zakupie. Zwróćmy uwagę na stan techniczny, aby uniknąć wysokich kosztów przyszłych napraw.

ZOBACZ RÓWNIEŻ