ARTYKUŁ PARTNERA
ARTYKUŁ PARTNERA
26 Sty, 2018 - 01:00
Myślisz o pożyczce? Przeanalizuj swoją sytuację

Myślisz o pożyczce? Przeanalizuj swoją sytuację

ARTYKUŁ PARTNERA

Zastanawiasz się nad wzięciem pożyczki? Zanim to zrobisz, przemyśl dobrze, czy rzeczywiście pieniądze są Ci niezbędne.

Brak pieniędzy na koncie może skłonić nas do podjęcia decyzji o zaciągnięciu pożyczki. Zanim to jednak zrobimy, przemyślmy dogłębnie swoją sytuację. Pieniądze bardzo łatwo wydać, zdecydowanie trudniej jest je potem „odrobić”. Cel pożyczki może być naprawdę różny. Z pewnością pewne rzeczy mogą poczekać, inne z kolei nie – pieniądze w pewnych przypadkach będą po prostu niezbędne. Jak upewnić się, że pożyczka to dobry pomysł? Oto kilka przykładów sytuacji, w których warto wziąć pożyczkę.

Choroba

Nieprzewidziane sytuacje, zwłaszcza te o podłożu zdrowotnym, mogą nadszarpnąć budżet domowy. Wówczas pieniądze na operację czy rehabilitację będą niezbędne. Jeśli nie mamy innego wyjścia, warto wziąć pożyczkę, by jak najszybciej powrócić do zdrowia i codziennych obowiązków.

Awaria samochodu

Zepsuty samochód może być przyczyną wielu kłopotów. Jeżeli dodatkowo mieszkamy w miejscu, z którego ciężko nam przemieszczać się bez auta (np. do pracy), a o komunikacji miejskiej możemy tylko pomarzyć, wtedy nie pozostaje nam nic innego, jak jego ekspresowa naprawa (a w skrajnej sytuacji nawet zakup nowego auta). Jeśli nie mamy na to gotówki, pożyczka może okazać się dobrym wyjściem z ciężkiej sytuacji.

Edukacja dziecka

Inwestowanie w przyszłość dziecka to jedno z tych wydatków, których nigdy nie będziemy żałować. Kurs językowy, nowy laptop, wycieczka zagraniczna… Te i wiele innych rzeczy pozwolą na poszerzenie horyzontów naszej pociechy i umożliwią jej lepszy „start” w dorosłym życiu. Edukacji dziecka nie warto więc odkładać w czasie.

Rozwój osobisty

Różnego rodzaju kursy i szkolenia pozwalają na podnoszenie kwalifikacji zawodowych, zwiększenie swojej atrakcyjności na rynku pracy, a w końcu na awans bądź zdobycie nowej, lepiej płatnej pracy.

Wielu osobom nowe umiejętności umożliwiają także przekwalifikowanie się, wyjście z bezrobocia bądź podjęcie pracy marzeń. Warto wziąć przyszłość w swoje ręce!

Realizacja marzeń

Idealna praca to nie wszystko. Często oddajemy się marzeniom, których niestety nie udaje się nam spełnić. Warto zastanowić się i wybrać jeden cel, którego chcielibyśmy dokonać w bieżącym roku. Wszak obowiązki to nie wszystko, raz na kilka lat warto oddać się przyjemnościom i wreszcie zrealizować swoje marzenie życia.

Remont domu

Czy istnieje ważniejsze miejsce, niż to w którym po prostu żyjemy każdego dnia? Mowa oczywiście o domu. Nie powinien być dla nas jedynie synonimem hotelu, miejsca do spania. W naszych czterech kątach wypoczywamy, spożywamy posiłki, spotykamy się z rodziną… Ważne, by nasz dom kojarzył nam się pozytywnie, po prostu by mieszkało się w nim przyjemnie. Może nie warto odkładać remontu na kolejne lata, a niewygodną kanapę wymienić już dziś?

Codzienne sprawy

Czasami nie mamy po prostu wyboru… Decyzja o zaciągnięciu pożyczki to jedyny ratunek na wyjście z finansowego dołka. Rata kredytu, rachunki domowe, wydatki na dzieci to tylko nieliczne zobowiązania finansowe, którym trzeba stawić czoło. Dobrze przemyślana pożyczka będzie kołem ratunkowym w trudnej sytuacji finansowej.

Dowiedz się więcej: Spirala długów – czy można jej uniknąć? >>

Gdzie po pożyczkę?

Jeżeli decyzja o podjęciu pożyczki już zapadła, warto rozważyć różne możliwości.

Możemy zdecydować się na pożyczkę bankową – niezbędna będzie tu jednak pozytywna historia kredytowa i regularne wpływy na konto bankowe. Co zrobić, jeśli nie spełniamy tych warunków?

Inną opcją jest wzięcie tzw. „chwilówki” – pożyczki na krótki okres czasu. To dobre rozwiązanie dla osób, które spodziewają się rychłego zastrzyku gotówki, są więc pewne oddania długu na czas.

Jeśli tak nie jest, lepiej zdecydować się pożyczkę długoterminową (nawet do 36 miesięcy –np. z taktofinanse.pl) w pozabankowej firmie pożyczkowej. Tutaj znajdziemy bardziej elastyczną ofertę względem chwilówek, choć wciąż nieco droższą w porównaniu do propozycji banku.

Niezależnie od tego, którą opcję wybierzemy, przed podpisaniem jakiejkolwiek umowy, należy dokładnie zapoznać się z jej treścią. Dowiedzmy się przede wszystkim, jak jest oprocentowanie pożyczki, ile wynosi prowizja, czy wcześniejsza spłata zaciągniętego zobowiązania finansowego jest możliwa oraz co w przypadku, kiedy spóźnimy się ze spłatą raty na czas. Umowę pożyczki przeczytajmy na spokojnie, w zaciszu własnego domu i dopiero wtedy zdecydujmy, czy dana pożyczka rzeczywiście nam odpowiada.

ZOBACZ RÓWNIEŻ