Joanna Kania
Joanna Kania
28 Kwi, 2019 - 06:55

Najciekawsze muzea we Włoszech – TOP 11

Joanna Kania

Muzea we Włoszech należą do najczęściej odwiedzanych na świecie. Poznaj najbardziej niezwykłe i zaskakujące wystawy i ekspozycje Italii.

Muzea we Włoszech kryją w sobie prawdziwe skarby. Znajdują się tu zarówno arcydzieła sztuki najsłynniejszych mistrzów rzeźby, malarstwa i grafiki, jak i niewielkie galerie prezentujące twórczość współczesnych artystów. Są także ciekawe ekspozycje dokumentujące historię przedmiotów i potraw, z których Włosi są szczególnie dumni takich jak pizza, oliwa z oliwek, czy Ferrari.

Przedstawiamy 11 najbardziej interesujących muzeów we Włoszech, które warto zwiedzić podczas spędzania wakacji w tym kraju.

TOP 11 – muzea we Włoszech, które warto odwiedzić!

1. Skarby Watykanu

Przygodę z muzeami podczas wakacji we Włoszech rozpocznijmy od Rzymu, a dokładniej od Watykanu i muzeów watykańskich – dzieła sztuki zgromadzone w kompleksie zachwycą każdego.

Znajduje się tu wspaniała kolekcja dzieł sztuki pochodzących ze starożytnej Grecji i Egiptu. Na uwagę zasługuje tzw. Dziedziniec Belwederu, gdzie mamy okazję podziwiać przepiękny zespół rzeźb, w tym między innymi słynną Grupę Laokoona pochodzącą z 50 roku przed naszą erą.

To tutaj znajduje się największe osiągnięcia malarstwa ściennego, czyli znane na całym świecie imponujące freski pokrywające ściany i sklepienie Kaplicy Sykstyńskiej autorstwa Michała Anioła. Nie można pominąć najbardziej znanego malowidła, którym jest Stworzenie Świata.

W muzeach Watykanu można także podziwiać imponującą kolekcję dzieł innego sławnego twórcy renesansowego Rafaela.

Muzea we Włoszech - Muzea Watykańskie

źródło zdjęcia: Getty Images / gianliguori

2. Galeria Uffizi we Florencji

Drugie miasto włoskie obok Rzymu, które koniecznie trzeba zobaczyć to malowniczo położona wśród wzgórz stolica Toskanii i kolebka renesansu – Florencja.

Jeśli zastanawiamy się, co zwiedzić we Florencji, z pewnością warto zacząć od wizyty w światowej sławy galerii Uffizi. To jedno z najsłynniejszych muzeów we Włoszech, w którym można napawać się widokiem arcydzieł mistrzów takich jak: Botticelli, Michał Anioł, Rafael, Tycjan, Rubens, Rembrandt i wielu innych.

Muzea we Włoszech - Galeria Uffizi we Florencji

źródło zdjęcia: Getty Images / theverest

3. Galeria Akademia w Wenecji

Nie tylko Rzym i Florencja zasługują na uwagę miłośników sztuki. Także inne miasta we Włoszech mają niezwykle interesujące wystawy i ekspozycje. Jednym z nich jest Galleria dell Accademia w Wenecji.

Muzeum jest malowniczo zlokalizowane na brzegu kanału i prezentuje malarstwo włoskie powstałe od XIV do XVIII wieku. Znajdziemy tu pejzaże, portrety, martwe natury, sceny rodzajowe i obrazy o tematyce religijnej takich twórców jak Bellini, Botticelli, Giorgione, Leonardo da Vinci, Tycjan, Giovanni Battista Pittoni, Veronese, Canaletto, Tintoretto, Guardi i wielu innych.

. 

4. Kolekcja Peggy Guggenheim w mieście dożów

Jeśli interesują nas muzea we Włoszech z kolekcją sztuki nowoczesnej, będąc w Wenecji, nie możemy pominąć Palazzo Venier dei Leoni i kryjącej się w nim imponującej kolekcji kompletowanej przez Peggy Guggenheim i jej męża oraz udostępnionej publiczności.

Możemy tu zobaczyć największe dzieła reprezentujące różne nurty sztuki nowoczesnej: ekspresjonizmu, kubizmu, futuryzmu, czy surrealizmu. W skład kolekcji wchodzą prace między innymi Picassa, Braque’a, Duchampa, Legera, Mondriana, Kandisky’iego, Ernsta, Dalego, Miro i Modiglianiego. 

Dowiedz się więcej: Wenecja: Muzea, które warto odwiedzić

 

5. Pinakoteka Brera w Mediolanie

Będąc na północy Włoch, z pewnością warto zobaczyć Mediolan i jego słynną Pinacoteca di Brera. Galeria zawiera przede wszystkim arcydzieła sztuki powstałe między XV-XVIII wiekiem.

Możemy tu podziwiać prace takich artystów jak: Andrea Montegna, Gentille Bellini, Giovanni Bellini, Rafael, Caravaggio, Piero della Francesca, Tintiretto. Są tu też niezwykłe eksponaty sztuki nowoczesnej np. Modiglianiego.

Muzea we Włoszech - Pinacoteca di Brera w Mediolanie

źródło zdjęcia: Getty Images / fotoimagic

6. Konstrukcje Leonarda da Vinci w Mediolanie

Zwiedzając Mediolan, odwiedźmy też Narodowe Muzeum Nauki i Techniki, w którym możemy obejrzeć drewniane konstrukcje wynalazków Leonarda da Vinci, w tym rekonstrukcję jego machiny latającej.

Dowiedz się więcej: Mediolan: Muzea, które warto odwiedzić

 

7. Muzeum oliwy

Muzea we Włoszech to nie tylko obcowanie z wielką sztuką. W Bardolino nad jeziorem Garda mamy okazję poznać historię tłoczenia oliwy z oliwek w kameralnym muzeum oliwy.

Twórcy muzeum, którzy są równocześnie właścicielami gajów oliwnych i zajmują się tłoczeniem oliwy, zgromadzili stare tłocznie i prasy, a także przygotowali specjalny film edukacyjny prezentujący historię tego cennego i zdrowego oleju z oliwek. Obok muzeum znajduje się sklep, w którym można kupić oliwę.

 

8. Dla pasjonatów historii starożytnej i archeologii

Południe Włoch, Neapol i jego okolice, to obowiązkowy punkt na trasie szlakiem włoskich muzeów. To tutaj znajdują się słynne Pompeje, czyli pozostałości starożytnego rzymskiego miasta, które zostało zniszczone w wyniku wybuchu wulkanu Wezuwiusz. Wiele wieków później w trakcie prac wykopaliskowych odkryto wygląd tego ważnego ośrodka gospodarczego, z jego budynkami, ulicami, warsztatami i forami. Wiele z bezcennych znalezisk z Pompejów znajduje się dziś w Muzeum Archeologicznym w pobliskim Neapolu.

W tym niezwykłym muzeum zgromadzono zbiór klasycznych rzeźb, malowideł i przedmiotów codziennego użytku znalezionych w Pompejach i Herkulanum. Znajdują się tu też repliki słynnych posągów np. Heraklesa i Doryphorosa, starożytne sarkofagi zdobione płaskorzeźbami oraz przepiękne, doskonale zachowane mozaiki z pompejskich posadzek, ścian i dziedzińców. Najwięcej emocji wzbudza Tajemny Gabinet, w którym znajdziemy przedmioty z ilustracjami dokumentującymi antyczne życie erotyczne.

Muzea we Włoszech- Pompeje

źródło zdjęcia: Getty Images / MartinM303

9. Dla miłośników pizzy

Spędzając wakacje we Włoszech niedaleko Neapolu, koniecznie wybierzmy się do miasta Ercolano, gdzie znajduje się muzeum pizzy. Możemy tu poznać historię najsłynniejszej pizzy neapolitańskiej, dowiedzieć się, jaka jest jej receptura oraz jak się ją powinno przyrządzać.

Dodatkiem do ekspozycji są zdjęcia słynnych osób uwielbiających pizzę neapolitańską. Wśród nich jest między innymi gwiazda kina Sofia Loren. Muzeum pizzy to doskonały pomysł na wycieczkę, zwłaszcza jeśli zwiedzamy Włochy z dziećmi. Pamiętajmy, by pobyt w muzeum zwieńczyła degustacja tego włoskiego specjału.

Muzea we Włoszech - Muzeum Pizzy

źródło zdjęcia: Getty Images / DENIO RIGACCI

10. Dla fanów motoryzacji

Fabryka Ferrari we Włoszech to prawdziwy raj dla miłośników motoryzacji. Fabryka tych legendarnych samochodów znajduje się w Maranello i zapewnia szereg niezapomnianych atrakcji. Zaczynając od możliwości obejrzenia historycznych i najnowszych bolidów, a kończąc na symulatorze Ferrari, który pozwala doświadczyć emocji, jakich doznają kierowcy Formuły 1 na torze wyścigowym. 

 

11. Małe galerie mają niezapomniany klimat

Spędzając urlop we Włoszech, nie pomijamy niewielkich, kameralnych galerii znajdujących się z dala od głównych szlaków turystycznych. W każdym mieście włoskim natrafimy na małe galeryjki prezentujące dzieła współczesnych artystów Italii. W takich miejscach nierzadko mamy okazję nie tylko podziwiać ich działa, ale także porozmawiać z twórcami, którzy zdradzą nam tajniki swojego warsztatu.

 

Muzea włoskie są zazwyczaj otwarte od wtorku do niedzieli. Wstęp jest płatny i kosztuje najczęściej od kilkunastu do kilkudziesięciu euro. Warto wcześniej zarezerwować bilety przez Internet, ale i tak musimy liczyć się z koniecznością stania w wielogodzinnej kolejce przed wejściem. Dotyczy to zwłaszcza Muzeów Watykańskich i florenckiej Galerii Uffizi.

Dowiedz się więcej: Ceny we Włoszech: transportu, żywności i atrakcji. Ile wydasz we Włoszech?

Zwiedzajmy muzea we Włoszech od eleganckiej północy kraju po gwarne i gorące południe. Od Mediolanu, przez Wenecję, Rzym i Florencję po Neapol. Każde miasto na muzealnym szlaku zaskakuje i zachwyca obfitością posągów, rzeźb i dzieł malarskich. Obcowanie ze sztuką to niezwykłe doświadczenie, które daje radość, inspiruje, uczy i wzbogaca wewnętrznie. I chociaż muzea we Włoszech przeżywają obecnie prawdziwe oblężenie turystów, to zachwycają zawsze i niezmiennie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ