Sylwia Łysak
Sylwia Łysak
11 Gru, 2017 - 01:00
Motywacja - klucz do sukcesu

Motywacja – klucz do sukcesu

Sylwia Łysak

Motywacja – bez niej nie ruszysz z miejsca. Przekonaj się, jak ważna jest w  życiu i naucz się motywować siebie i innych!

W kontekście rozwoju osobistego wiele mówi się o motywacji. Jest ona niezbędna do osiągania rozmaitych celów osobistych i zawodowych. Motywacja to temat rzeka. W tym artykule przyjrzymy się jej bliżej. Sprawdzimy, dlaczego jest tak ważna, skąd się bierze oraz jak ją wzmocnić u siebie i innych. Zapraszamy!

Motywacja – czym właściwie jest?

W Internecie, książkach, magazynach i publikacjach naukowych możemy poznać różne definicje motywacji. Niemniej jednak, dla większości z nas motywacja to nic innego jak połączenie siły, determinacji i pozytywnego myślenia w orientacji na osiągnięcie konkretnego celu.

To właśnie dzięki motywacji rozwijamy się – podejmujemy nowe wyzwania, wzbogacamy wiedzę, pokonujemy przeszkody, odnosimy sukcesy i zmieniamy się na lepsze. Bez niej trudno byłoby nam osiągnąć w życiu cokolwiek, nie mówiąc już o jakichś większych celach.

Typy motywacji we współczesnym świecie

Motywacja odnosi się do wielu rzeczy. W dzisiejszych czasach najczęściej mówimy o następujących typach motywacji:

  • motywacja do nauki – potrzebna wszystkim, którzy chcą podnosić swoje kwalifikacje (zawodowe i nie tylko), zdobywać nowe umiejętności czy poznawać języki obce. Niezbędna dzieciom, nastolatkom i studentom, równie istotna w życiu ambitnych dorosłych.
  • motywacja do pracy – szczególnie ważna dla tych, którzy znudzili się swoją pracą lub uznają ją za mało satysfakcjonującą, chcą zmienić pracodawcę, stanowisko bądź “pójść na swoje”. Przydaje się również tym osobom, które potrzebują dodatkowych źródeł dochodów i pieniędzy na spłatę długów czy realizację marzeń.
  • motywacja do odchudzania – niezbędna do osiągnięcia jednego z najpopularniejszych celów: utraty centymetrów lub kilogramów dzięki zmianie trybu życia (diety, nawyków i wykonywania regularnych ćwiczeń).
  • motywacja do ćwiczeń – istotna, gdy w obliczu mody na fit body postanawiamy poprawić kondycję fizyczną i sylwetkę dzięki regularnym treningom.
  • motywacja do spełniania marzeń – bardzo ważna dla tych, którzy pragną zrealizować własne cele i marzenia np. wyjechać na egzotyczne wakacje, napisać książkę, zbudować własny jacht, wyremontować mieszkanie itp.
  • motywowanie pracowników – obszar, na którym powinni skupić się szefowie mniejszych i większych firm, aby ich przedsiębiorstwa rozwijały się, wyprzedzały konkurencję i zdobywały znaczącą pozycję na rynku.

Dowiedz się więcej: Pozytywne motywowanie pracowników – najlepsze sposoby >>

Oczywiście, możemy mówić także o innych typach determinacji – jednak te wymienione powyżej spotykamy w dzisiejszych czasach najczęściej.

Rodzaje motywacji

Zagadnienie motywacji było badane przez wielu psychologów i naukowców. Wnioski z ich znacznie różniących się pomiędzy sobą teorii są jednak dość klarowne i prezentują kilka rodzajów motywacji:

Prosty podział

Istnieją dwa podstawowe rodzaje motywacji – pozytywna i negatywna. Z tą pierwszą mamy do czynienia, gdy towarzyszy nam pozytywne myślenie i wizja osiągnięcia celu np. otrzymania awansu i podwyżki.

O tej drugiej zaś mówimy w kontekście motywacji do unikania zjawisk i efektów negatywnych wiążących się z jej brakiem np. zwolnienia z pracy i utracenia dochodów. Wszyscy psychologowie zgodnie twierdzą, że motywacja pozytywna jest silniejsza od tej negatywnej.
Dowiedz się więcej: Jak się zmotywować poprzez wizualizację celu >>

Różne poziomy motywacji

Motywacje wynikają z naszych potrzeb – osobistych i nie tylko. To, do których się odnoszą, ma bardzo ważny wpływ na ich poziom! Jeśli naszą motywacją np. do gotowania jest zaspokajanie zwyczajnej potrzeby fizjologicznej (niższego szczebla), to do przygotowywania posiłków jesteśmy znacznie mniej zdeterminowani od osób pasjonujących się kuchnią, których motywacją jest potrzeba wyższego stopnia – samorealizacji czy uznania.

Dlatego tak wiele mówi się o tym, aby robić to, co się kocha, gdyż wtedy wszystko przychodzi łatwiej, a motywacja nie stanowi żadnego problemu.

Dowiedz się więcej: Automotywacja – sposób na motywowanie siebie do działania >>

Rozwój motywacji

Zanim przejdziemy do sposobów na zwiększenie motywacji u siebie, bliskich i pracowników, zastanówmy się skąd możemy czerpać wiedzę o motywacji i inspiracje do jej zwiększenia. Z pomocą może nam przyjść m.in. pobliska księgarnia.

Książki o rozwoju osobistym, motywacji i osiąganiu celów są bogate w rozmaite analizy spadków i wzrostów motywacji, inspirujące historie i cytaty, pomysły na zwiększenie poziomu determinacji, organizację siebie w czasie oraz techniki motywowania siebie i innych. O najlepszych książkach na temat motywacji pisaliśmy w artykule: Najlepsze książki motywacyjne. Może warto zakupić 2-3 tytuły i przyswoić je sobie „od serca”?

Motywację możemy też rozwijać uczestnicząc w rozmaitych kursach, szkoleniach i warsztatach – tak stacjonarnych jak i internetowych. Niektóre z nich oferowane są całkowicie za darmo, np. w ramach programu operacyjnego Kapitał Ludzki czy działalności różnych fundacji.

Na rynku znajdziemy także ciekawe aplikacje mobilne i programy komputerowe wspierające wzmacnianie motywacji. Ich funkcje pomogą nam min. w przypomnieniu sobie, dlaczego chcemy coś osiągnąć, co udało nam się już zrobić oraz pomyśleniu nad tym, w jaki sposób pokonać stojące na naszej drodze przeszkody.

Dowiedz się więcej: Jak darmowe aplikacje ułatwiają nasze życie >>

Podstawowe techniki automotywacyjne

Motywujemy się na tysiące różnych sposobów. Jest jednak kilka takich, które działają zawsze i na wszystkich, i to o nich będzie ten paragraf. Oto najpopularniejsze techniki automotywacji.

Wyznaczanie celów

Nie ma celu = nie ma motywacji. Tak można streścić wiele książek o rozwoju osobistym i całe zagadnienie motywacji w ogóle. Wyznaczenie celu jest kluczowe w budowaniu motywacji do jego osiągnięcia. 

Aby dobrze wyznaczyć cel, opiszmy go szczegółowo i osadźmy w czasie. Zamiast stwierdzać, że „schudniemy”, ustalmy, że „do 20 kwietnia 2018 roku będziemy ważyli 70 kg i pokonywali na rowerze dystans 15 km w niecałą godzinę”.  Ponadto, zastanówmy się nad tym jak chcemy to osiągnąć.

Dodatkowa uwaga: Cel nie może powstawać w głowie – powinniśmy go określić na piśmie. Dzięki temu lepiej go przyswoimy i będziemy mogli przypiąć kartkę z obranym celem w widocznym miejscu, które zawsze będzie nam o nim przypominać i na bieżąco nas motywować.

Najlepiej zrobimy, jeśli przy okazji wyznaczania celu, zastanowimy się też nad tym, dlaczego chcemy go osiągnąć. Lista minimum 20 powodów, dla których pragniemy zrealizować swój plan to niezastąpiony mechanizm motywujący.

Dowiedz się więcej: Motywacja do działania – jak ją pielęgnować? >>

Poszukiwanie wsparcia

Gdy podzielimy się naszym celem z innymi, będziemy bardziej zmotywowani do jego osiągnięcia. Nasi członkowie rodziny, znajomi czy współpracownicy z firmy będą mimochodem pytali nas o postępy na drodze realizacji planu – a my nie będziemy chcieli być odbierani jako ludzie rzucający słowa na wiatr. Ponadto, będziemy realizować potrzebę uznania, klasyfikowaną jako ta wyższego szczebla, co oznacza, że nasza motywacja będzie silniejsza.

Możemy także założyć bloga czy grupę na Facebooku, do której zaprosimy ludzi z podobnymi celami. Dzięki dzieleniu się małymi sukcesami i porażkami, obserwacji poczynań innych i interakcji z otoczeniem z tą samą motywacją będziemy jeszcze bardziej zaangażowani w realizację wyznaczonego celu. Jak to się mówi – w kupie siła?

Dowiedz się więcej: Brak motywacji, czyli jak radzić sobie ze słomianym zapałem >>

Małe kroki i obserwacja postępów

Bardzo ważne jest także, abyśmy stosowali metodę małych kroków. Nie jesteśmy bowiem w stanie nagle rozłożyć każdy duży cel na kilka lub kilkanaście mniejszych celów „po drodze” do tego właściwego i trzymać się tego planu.

Ponadto, monitorujmy swoje postępy. Regularnie zapisujmy, co udało nam się osiągnąć, jakie napotkaliśmy trudności i jak możemy im zaradzić. Skupiajmy energię nie tylko stricte na tym, co chcemy uzyskać, ale i na tym, jak jeszcze możemy się o to postarać.

Możemy także wyznaczać sobie nagrody – niewielkie przyjemności, na które pozwolimy sobie, gdy uda nam się przejść przez poszczególne punkty obranej strategii. To również ciekawy sposób na zmotywowanie się.

Trudny temat motywowania innych

Poza automotywacją mamy także do czynienia ze zjawiskiem jakim jest motywacja innych – na przykład motywowanie pracowników. Tematem powinni zainteresować się szefowie, którym zależy na efektywnej pracy zespołu i podnoszeniu pozycji rynkowej firmy – w końcu każda opiera się na ludzkiej pracy!

Motywowanie pracowników jest znacznie trudniejsze od motywowania siebie, gdyż każdym człowiekiem kierują inne pobudki i dążenia. Wiele firm stosuje w tym celu uniwersalne nagrody – na przykład premie uznaniowe czy tytuły „pracowników miesiąca i roku”. Takie benefity wraz z podwyżkami i awansami to domeny przedsiębiorstw, których pracownicy nie mają większych kłopotów ze zmotywowaniem się do efektywnej pracy.

Niemniej jednak, pracodawców, którzy kreatywnie motywują zatrudnione u siebie osoby jest jak na lekarstwo. Co dziwne, większości wydaje się, że narzędzia motywacyjne wymagają nakładów finansowych – co jest wierutną bzdurą.

Dowiedz się więcej: 9 najlepszych sposobów by zwiększyć swoją kreatywność >>

Czasami do zmotywowania pracownika wystarczy wyróżnienie go na tle innych, podkreślenie jego znaczenia w rozwoju firmy i prezentacja planów odnośnie jego osoby czy też rozwiązanie stresującego konfliktu z jego znajomym z zespołu. Bardzo często zaangażowanie szefa motywuje bardziej od nagród rzeczowych.

Dowiedz się więcej: Najlepsze szkolenia menedżerskie online, czyli jak zostać dobrym liderem >>

Warto pamiętać o tym, że żadne narzędzia motywacji pracowników nie będą skuteczne, jeśli Ci będą doświadczali w pracy negatywnej, napiętej czy stresującej atmosfery. Dlatego każdy pracodawca powinien postawić przede wszystkim na eliminację czynników, które mogą doprowadzić do spadku motywacji. Wielu pracownikom w zupełności wystarczy to do powrotu do formy bądź zwiększenia efektywności.

Podsumowując, motywacja jest kluczem do sukcesu w życiu. Pomaga osiągać wszystkie cele i pokonywać rozmaite trudności na drodze do ich realizacji. W dzisiejszych czasach najwięcej mówi się o motywacji do pracy, nauki, odchudzania, ćwiczeń, spełniania marzeń czy motywowaniu pracowników, choć tak naprawdę ilu jest ludzi, tyle też jest typów determinacji.

Motywacja może być silna lub słaba, w zależności od tego czy jest negatywna czy pozytywna oraz z jakich potrzeb (czy podstawowych, czy wyższego szczebla) wynika. Możemy się jej uczyć z książek, czasopism i filmów, a także trenować ją na kursach, szkoleniach i warsztatach. Istnieje też wiele aplikacji i programów, które pomogą nam ją wzmocnić.

Automotywacja jest nieodłącznie związana z celami. Jesteśmy w stanie się odpowiednio zmotywować tylko do tych szczegółowo wyznaczonych. Łatwiej nam jest też ze wsparciem osób bliskich i przyjaciół czy możliwością podzielenia się naszą pracą z otoczeniem. Dużo silniejszej motywacji doświadczamy także, jeśli regularnie wykonujemy małe kroki i obserwujemy dotychczasowe osiągnięcia. W budowaniu motywacji pomaga też nagradzanie siebie za sukcesy.

Trudniej jest zaś motywować pracowników. Można to robić przy pomocy nagród pieniężnych czy rzeczowych, choć zdecydowanie lepiej jest ich po prostu nie demotywować i znaleźć bezkosztowe sposoby na podniesienie ich zaangażowania w efektywną pracę.

ZOBACZ RÓWNIEŻ