Syntia Militowska
Syntia Militowska
12 Sie, 2017 - 04:00
Motywacja do pracy - 7 skutecznych sposobów

Motywacja do pracy – 7 skutecznych sposobów

Syntia Militowska

Motywacja do pracy jest bardzo pożądana w dzisiejszych czasach. Dowiedz się co zrobić, aby Twoja motywacja wewnętrzna była zawsze przy Tobie.

Każdy marzy o tym, aby jego motywacja do pracy utrzymywała się stale na najwyższym poziomie. Często nie jest to wcale potrzebne, ponieważ takie motywacyjne skoki bardzo zaburzają rozwój osobisty. Jak? Ponieważ powodują „zrywy”, w których to przez pierwszy tydzień utrzymujemy najwyższe obroty po to, aby w następnym tygodniu znaleźć się w motywacyjnym dole. I tak w kółko.

Każdy, choć raz w życiu doświadczył deficytu motywacji wewnętrznej. Często wtedy, kiedy akurat była najbardziej potrzebna. Dlatego więc warto pielęgnować swój rozwój osobisty i zadbać o to, aby motywacja do pracy była stale na jednym poziomie.

Nie wiesz jakie są sposoby na zmotywowanie się do pracy? Chciałbyś dowiedzieć się jak nie marnować czasu i zmotywować się do działania, aby nie siedzieć w pracy po godzinach?

Poznaj 7 sposobów na motywację do pracy i skuteczną organizację czasu!

1. Zacznij dzień od czegoś przyjemnego

Nie każdy wie, że motywacja do pracy jest złożonym procesem, na który składa się wiele czynników. Także tych niezwiązanych z pracą. Aby zadbać o swój komfort psychiczny, zacznij dzień od czegoś przyjemnego, co stanie się Twoim codziennym rytuałem.

Może to być poranny jogging, chwila spokoju z kubkiem kawy w dłoni, a może poranna joga. To wszystko zależy od Ciebie. Spraw sobie chwilę porannej przyjemności. To nastawi Cię pozytywnie na cały dzień i tym samym wpłynie na Twoją motywację wewnętrzną.

Dowiedz się więcej: Sposoby na stres – joga w domu >>

2. Pomyśl o korzyściach finansowych

Nie ukrywajmy, pieniądze były, są i będą ważne. Dzięki nim możemy mieszkać w godziwych warunkach, jeść to, co chcemy czy kupować ubrania, które nam się podobają. Mimo iż pieniądze nie dla wszystkich są najważniejsze, to jednak od pieniędzy zależy naprawdę bardzo wiele. Pomyśl o tym.

Odpowiednio zorganizowane finanse mogą wspierać Twój rozwój osobisty. Odłożone pieniądze możesz przeznaczyć na różnego rodzaju kursy związane z Twoim hobby: na książki, które lubisz czytać czy też na podręczniki do nauki języka. Jeśli nie interesuje Cię rozwój osobisty, możesz zacząć odkładać pieniądze na wymarzony wyjazd.

Dowiedz się więcej: 10 sposobów na ograniczenie wydatków domowych >>

3. Celebruj swoje osiągnięcia

Jeśli chcesz, aby Twoja motywacja do pracy była nieodłączną częścią Twojej pracy – nie stosuj metody kija i marchewki. Wbrew pozorom to bardzo potrafi przyhamować rozwój osobisty. Motywacja wewnętrzna jest bardzo delikatna. Trudno ją zdobyć i bardzo łatwo ją stracić. Stawiaj sobie cele, konsekwentnie je realizuj i celebruj nawet najmniejsze osiągnięcia. Potkniesz się? Wstań i idź dalej.

4. Zachowaj work-life balance

To niesamowite, jak często o tym zapominamy. Dzielimy świat na czarny albo biały. Albo dajemy z siebie wszystko, albo nic. Jeśli zależny nam, aby nasz rozwój osobisty był zrównoważonym i systematycznym procesem – nie możemy pozwolić sobie na doprowadzanie siebie do granic możliwości.

Podziel sobie swoją dobę według filozofii work-life balance. Czy czas ten musi być podzielony po równo? Nie. Zrób tak, aby Twoja motywacja do działania nie zniknęła. Co to znaczy? Po prostu zorganizuj to po swojemu.

Dowiedz się więcej: Karta MultiSport sposobem na motywowanie pracowników >>

motywacja do pracy

5. Planuj, ale mądrze

Aby Twoja motywacja do pracy była przy Tobie wtedy, kiedy tego potrzebujesz, musisz pamiętać o planowaniu. Dobry i mądry plan jest podstawą skutecznego działania. Dlaczego mądry? Otóż takie działania przewidują nieprzewidywalne. Grafik zadań nie może być wypchany do granic możliwości. Ale nie powinien być też zbyt luźny.

Pójdź na kompromis. Rozplanuj zadania tak, aby wyznaczyć im czasowe granice, a później delikatnie je poszerz na wypadek poślizgu. Jeśli planujesz, że daną rzecz zrobić w 30 minut. Obstaw, że ta rzecz zajmie Ci godzinę. W ten sposób unikniesz frustracji w razie poślizgu.

Dowiedz się więcej: Darmowe aplikacje, które pomagają w zarządzaniu czasem >> 

6. Wykonaj najpierw rzeczy ważne, później pilne

Dobry plan i skutecznie wykonane zadania mają wielki wpływ na zachowanie motywacji do pracy. Dlatego więc, aby swoje obowiązki wykonywać dobrze i efektywnie, najpierw zrób dwa lub trzy zadania, które są najważniejsze danego dnia. Jeśli je wykonasz, zabierz się za rzeczy pilne.

Dlatego tak? Otóż najważniejsze rzeczy są zazwyczaj najbardziej absorbujące i „najcięższe”, a także to one popychają wszystko do przodu. Zadania pilne nie zawsze są ciężkie, nie zawsze są ważne i nie zawsze przynoszą efekty. Dlatego najpierw skup się na tym co najważniejsze, później przejdź do rzeczy pilnych.

Dowiedz się więcej: Motywacja – klucz do sukcesu >>

7. Zajmij się jedną rzeczą na raz

Niezależnie od tego, czy Twoim priorytetem jest rozwój osobisty, motywacja do pracy bądź też motywacja wewnętrzna – czymkolwiek się teraz nie zajmujesz, zawsze skup się na jednaj rzeczy na raz.

Podobno tzw. multitasking (wielozadaniowość) nie istnieje, a nawet jeśli, to jest szalenie nieefektywny i bardzo zaburza rozwój, w tym również osobisty. Robiąc wiele rzeczy jednocześnie, możesz być pewny, że Twoja motywacja do pracy w ciągu krótkiego czasu, spadnie do zera. Nie rozpraszaj swojej energii i uwagi na wszystkim po trochę. Zadedykuj czas jednej rzeczy i wykonaj ją dobrze.

Jeśli nie chcesz aby Twoja motywacja wewnętrzna Cię opuściła, zobacz najlepsze książki motywacyjne.  Poznaj także najlepsze metody i triki w zarządzaniu czasem. Dowiedz się co to jest automotywacja i wykorzystaj ją w praktyce.

ZOBACZ RÓWNIEŻ