Sylwia Łysak
Sylwia Łysak
05 Wrz, 2017 - 09:05

Motywacja do nauki – 7 sposobów

Sylwia Łysak

Motywacja do nauki – często Ci jej brakuje? Zobacz, jak sprawić, by wróciła do Ciebie ze zdwojoną siłą!

Stawiasz na rozwój osobisty? Wiesz, że zgłębianie wiedzy i dokształcanie się poszerza horyzonty i zwiększa spektrum Twoich możliwości. Ciężko pracujesz, aby to osiągnąć. Co jednak, jeśli dopadnie Cię brak motywacji? Co możesz zrobić, by motywacja do nauki wróciła do Ciebie jak bumerang? Przeczytaj ten artykuł i sprawdź.

1. Spójrz wstecz

Zastanów się, jakim człowiekiem byłeś, zanim zacząłeś kształcić się w konkretnej dziedzinie. Pomyśl szczególnie o wiedzy, której Ci brakowało, złudzeniach, jakim ulegałeś i mitach, w które wierzyłeś. Czy nie czujesz się lepiej z faktem, że teraz jesteś bardziej świadomy? Zrobiłeś już tak duże postępy – na pewno nie chcesz więcej? Chcesz… i to jest właśnie remedium na brak motywacji do działania.

2. Przypomnij sobie swój cel

Jeśli rozpocząłeś naukę w jakimś konkretnym celu, koniecznie przypomnij go sobie za każdym razem, kiedy Twoja motywacja do nauki spada. Uświadom sobie, że jeśli zaniedbasz naukę, możesz go już nigdy nie osiągnąć. Wyobraź sobie też, że udało Ci się dotrzeć do celu. Czy to nie wspaniałe uczucie? Z pewnością warte jest wysiłku.

Dowiedz się więcej: Motywacja – klucz do sukcesu >>

3. Motywacja do nauki – zmień metodę

Być może cierpisz na brak motywacji, bo nauka nie przynosi oczekiwanych efektów. Myślałeś kiedyś nad tym, że winien temu może być sposób, w jaki się uczysz? Spróbuj go trochę zmienić. Jeżeli dotychczas robiłeś tradycyjne notatki, naucz się tworzenia map myśli. Jeśli uczyłeś się przy biurku, zmień miejsce – może na kanapie w salonie łatwiej Ci będzie przyswajać wiedzę?

Dowiedz się więcej: Matura nie taka straszna! >>

4. Zapisuj postępy

Uczysz się i uczysz… a końca nie widać. Też odnosisz czasem takie wrażenie? Jeśli tak, zacznij prowadzić dziennik. Za każdym razem, gdy skończysz naukę, wypisz w nim punkt po punkcie to, czego się dowiedziałeś. Dzięki temu nie tylko zauważysz swoje postępy, ale również łatwiej zapamiętasz wszystko, czego się nauczyłeś. Czy to nie genialne?

Dowiedz się więcej: Samodyscyplina – jak się jej nauczyć? >>

5. Wykorzystaj wiedzę

Sporo już wiesz, ale jak dotychczas nie miałeś okazji tego wykorzystać? Rusz więc głową i spróbuj znaleźć zastosowanie swojej wiedzy w praktyce. Zrób ciekawe doświadczenie, nagraj jego przebieg i udostępnij przyjaciołom. Wylicz prawdopodobieństwo wygranej w mało popularnym losowaniu Lotto i użyj jako riposty w dyskusji ze znajomymi. Baw się wiedzą, a motywacja do nauki wróci sama!

6. Zostań nauczycielem

Skoro masz już jakąś wiedzę z konkretnej dziedziny, zacznij ją przekazywać innym. Udzielaj korepetycji, załóż bloga, oferuj bezpłatne porady. Uwierz, że szybko przylgnie do Ciebie łatka eksperta. Ambicja nie pozwoli Ci na to, by stracić tak prestiżowy status, a pytanie jak zmotywować się do nauki już nigdy nie przyjdzie Ci do głowy.

7. Nagradzaj się

Jeśli nadal nie wiesz jak zmotywować się do nauki, postaraj się wyznaczyć sobie nagrodę za postępy. Ważne, by była to rzecz, której pragniesz – np. masaż czekoladą, o którym opowiadała Ci koleżanka. Za każdym razem, gdy uda Ci się zrobić duży krok (np. zdać egzamin na dobrą ocenę, uzyskać dyplom czy certyfikat) wybieraj inną, coraz bardziej ekstrawagancką nagrodę. To działa!

Dowiedz się więcej: Automotywacja – sposób na motywowanie siebie do działania >>

Jest wiele lekarstw na brak motywacji. My przedstawiliśmy Ci siedem – spojrzenie wstecz i w przód (na swój cel), zmianę metod nauki, zapisywanie postępów, wykorzystywanie wiedzy, nauczanie i nagradzanie się. Mamy nadzieję, że wśród nich znalazłeś chociaż dwie, dzięki którym wróci do Ciebie motywacja do nauki.

Motywacja do nauki - 7 sposobów - droga po sukces

ZOBACZ RÓWNIEŻ