Julia Ziółkowska
Julia Ziółkowska
30 Sie, 2017 - 00:00

Motywacja do działania – jak ją pielęgnować?

Julia Ziółkowska

Motywacja do działania jest kluczem do sukcesu, zarówno w życiu zawodowym, jak i osobistym. W jaki sposób szukać motywacji? Oto kilka sprawdzonych sposobów.

Każdy z nas zna to słowo: prokrastynacja. Ilekroć na studiach zbliżał się ważny egzamin, tyle razy mieszkanie było wzorowo wysprzątane. Fakt: gdy jest czysto można lepiej się skupić, ale… jak się zmotywować i nie odkładać na później spraw do załatwienia? Motywacja do działania odgrywa tu kluczową rolę.

Truizmem jest stwierdzenie, że życie człowieka nie składa się z samych przyjemności. Jest wiele rzeczy wokół, które muszą zostać wykonane w określonym czasie: projekty na studiach, obowiązki w pracy czy zaległe porządki na strychu – to tylko nieliczne przykłady. Nie zawsze mamy ochotę na ich wykonanie. Dlaczego? Czyżby lenistwo było stanem naturalnym człowieka, a praca tylko nudnym, a jednak koniecznym przerywnikiem w słodkim nieróbstwie?

Codzienna praca: mity i legendy kontra twarda rzeczywistość

W średniowiecznej legendzie istniała mityczna kraina zwana Kukanią. W Kukanii nie trzeba było nic robić, bo była pełna dostatku. Pieczone gołąbki rosły na drzewach, ba, nawet same wchodziły do ust. Wszędzie stały stoły zastawione jedzeniem, wystarczyło wybrać sobie miejsce na tej uczcie nicnierobienia.

Legenda ta jest wyrazem głębokiej tęsknoty za odpoczynkiem człowieka, który musi ciężko pracować. Wyobraźmy sobie, że kiedyś czasu pracy nie normowały żadne przepisy. Po 8 godzinach wysiłku, człowiek nie odchodził od pługa i nie przerywał żadnych innych zajęć. Opisane powyżej szczęście błogiego nieróbstwa mogło więc zdarzyć się tylko w bajkach. Peter Bruegel namalował nawet tę krainę na jednym ze swoich obrazów.

Dowiedz się więcej: Perfekcjonizm niejedno ma imię – poznaj plusy i minusy >>

Motywacja do działania według Steve`a Jobsa

W dzisiejszych czasach, gdy w wielu miejscach na Ziemi panuje swoisty kult pracy, sprawa wygląda nieco inaczej. Steve Jobs, lider światowego rozwoju technologii, mistrz zarządzania czasem i ludźmi, twierdził, że wykonanie problematycznego zadania trzeba powierzyć najbardziej leniwej osobie z teamu.

Dlaczego? Ponieważ znajdzie ona najłatwiejsze i najmniej absorbujące czas rozwiązanie, pójdzie po najmniejszej linii oporu. Jest to jeden ze sposobów, który warto włączyć w swoje życie. Zadania wykonujmy tak, aby mieć je jak najszybciej z głowy i pozbyć się dręczących myśli. To dobra motywacja do pracy i na pewno skuteczna.

Dowiedz się więcej: 9 najlepszych sposobów by zwiększyć swoją kreatywność >>

Motywacja poprzez rozwój osobisty w pracy

Część z nas lubi myśleć o pracy jak o przykrym obowiązku, przez co motywacja do działania jest zerowa. Postarajmy się to zmienić i pomyśleć o codziennych zadaniach w kontekście czerpania wiedzy. Nauka to dobry sposób na walkę z prokrastynacją. Pamiętajmy więc o tym zawsze, gdy zadamy sobie pytanie – „Jak się zmotywować do działania?”.

Każda wykonana czynność w pracy, na przykład: rozwiązanie bieżących problemów, wyszukanie kluczowych informacji, obsługa klienta, prowadzenie negocjacji bądź zakończenie projektu, prowadzi do widocznych efektów i samodoskonalenia się. Pomyślmy zatem nie o przykrych obowiązkach, ale o tym, ile nauki czerpiemy z każdej z tych czynności.

Dowiedz się więcej: Pozytywne motywowanie pracowników – najlepsze sposoby >>

W rozmowach uczymy się trudnej sztuki negocjacji. Nie każdy od razu był geniuszem PR-u. Aby poznać skomplikowany i zmienny czynnik ludzki, potrzeba lat praktyki. Na każdym stanowisku codzienność przynosi nowe wyzwania i nowe lekcje – stanowi to nieodłączny element rozwoju osobistego.

Czasem nawet sobie tego nie uświadamiamy, wykonując machinalnie różne czynności. Z biegiem czasu można jednak zauważyć, że daną czynność wykonujemy coraz lepiej, szybciej, oszczędniej. Doskonalimy się i wcale nie myślimy o pracy z niechęcią. Motywacja do działania przychodzi w sposób naturalny, dzięki czemu jednocześnie zapobiegamy wypaleniu zawodowemu.

Dowiedz się więcej: Wypalenie zawodowe – jak je rozpoznać? >>

Jak znaleźć motywację do sprzątania

Nikt chyba nie jest w stanie nikogo przekonać o tym, że robiąc porządki doskonalimy się i stajemy się lepsi. Co zrobić, gdy rzeczywistość domowa domaga się jednak prania, mycia okien, ścierania kurzy czy mycia naczyń?

Warto w tym momencie zmienić swoje nastawienie i podejść do tych czynności w inny sposób. Jak to zrobić? Najtrudniej jest zrobić pierwszy krok, czyli po prostu zacząć. Zamiast szukać wymówek, najlepiej przystąpić do działania.

Wbrew pozorom, porządki również można uczynić kreatywnym zajęciem. Marie Kondo, Japonka, która wydała kilka książek, m.in. “Magia sprzątania”, zajęcie to uczyniła swoją pasją. Najbardziej znienawidzone czynności mogą więc zaowocować w niezwykłe rezultaty. Z kolei Agatha Christie, najsławniejsza pisarka kryminałów, przyznała, że część spośród swoich doskonałych intryg wymyśliła… myjąc naczynia.

Dowiedz się więcej: Jak się zmotywować poprzez wizualizację celu >>

Motywację do działania można więc pielęgnować na wiele różnych sposobów. Dla jednych najlepszym sposobem będzie szybkie rozwiązanie zadania, a więc i pozbycie się uporczywego problemu. Znajdą się też tacy, którzy będą preferować motywację idącą w parze z rozwojem osobistym, a jeszcze inni wybiorą kreatywne rozwiązania.

Najlepiej jednak połączyć wszystkie sposoby, aby wykonywanie codziennych obowiązków nie było dla nas torturą, a po prostu naturalną i w miarę przyjemną częścią życia.

ZOBACZ RÓWNIEŻ