Martyna Markiel
Martyna Markiel
09 Maj, 2017 - 16:20

Morze Czarne – najlepsze miejsca na wakacje

Martyna Markiel

Morze Czarne – sześć różnych krajów. Malownicze widoki, niezliczona ilość atrakcji i bogata baza noclegowa. Prawdziwy hit ostatnich lat. Poznaj najlepsze miejsca na wakacje nad Morzem Czarnym!

Szukasz pomysłu na wakacje? Morze Czarne wraca do łask, ciesząc się coraz większą popularnością! Jeden z największych zbiorników wodnych i słynne śródlądowe morze świata ma naprawdę wiele do zaoferowania. Przepiękne krajobrazy, długie piaszczyste plaże, gorące życie nocne, urocze miasteczka a także strzeliste szczyty górskie – każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Czy Morze Czarne jest w rzeczywistości czarne? I tak i nie. Nazwa Morza Czarnego pochodzi prawdopodobnie od barwiących wodę na czarno siarczków. Ze względu na zróżnicowane zasolenie morza, wody powierzchniowe nie mieszają się tu z wodami głębinowymi. Mała ilość tlenu w głębinach morza powoduje występowanie siarkowodorów i sprawia, że woda w głębszych partiach ma czarny kolor. Widziane przez nas Morze Czarne ma jednak piękny, błękitny odcień.

Morze Czarne – najlepsze miejsca na wakacje

Morze Czarne rozciąga się pomiędzy Europą Południowo-Wschodnią a Azją. Niesamowicie położone, łączy ze sobą sześć różnych krajów – Turcję, Rumunię, Ukrainę, Bułgarię, Rosję i Gruzję. Sprawdź, gdzie warto się udać!

Morze Czarne – Turcja

 

Turcja kojarzy nam się głównie z plażami Morza Egejskiego i Śródziemnego, z zatłoczonym Stambułem, przepiękną Kapadocją, czy też antycznymi miastami, takimi jak Efez lub Troja. Wybrzeże Morza Czarnego z roku na rok przyciąga jednak coraz więcej osób. Pomimo dosyć kapryśnej pogody, region kusi podlodowcowymi jeziorami, gęsto zalesionymi górami, strzelistymi szczytami, małymi miasteczkami o interesującej historii czy też uroczymi portami morskimi.

Znajdująca się wzdłuż półwyspu z dwoma zatokami i skalistą wyspą, do której dochodzi most rzymski Amasra jest jednym z najpiękniejszych portów na Morzu Czarnym. Z długą historią i przepięknymi widokami pozostaje jednak wciąż stosunkowo odizolowana od głównych punków turystycznych Turcji. Jeśli zależy nam na spokojnym odpoczynku z dala od zatłoczonych kurortów, region Morza Czarnego będzie idealnym rozwiązaniem.

Miejsca warte odwiedzenia nad Morzem Czarnym to także wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO Safranbolu, urocze Tirebolu, Trabzon wraz z położoną w odległości 46 km Przełęczą Sulema i greckim prawosławnym Klasztorem Matki Bożej, czy też Hattusa, gdzie tysiące lat temu żyli Hatyci, Asyryjczycy, a ostatecznie swoją stolicę założyli tu Hetyci. Tureckie wybrzeże Morza Czarnego jest bardzo zróżnicowane, począwszy od spokojnych piaszczystych zatoczek, do strzelistych gór, niebezpiecznych autostrad i przemysłowych portów.

Morze Czarne – Gruzja

 

Gruzja leży po wschodniej stronie Morza Czarnego. Z tego miejsca można podziwiać przepiękne zachody i wpadające do morza słońce! Najbardziej znana miejscowość nadmorska w Gruzji to Batumi. Jest to miejsce o wiele bardziej wyrafinowane niż wybrzeże Bułgarii. Bardzo popularna w czasach radzieckich destynacja wraca znowu do łask dzięki odwiedzającym zachodnim podróżnikom. Niektóre hotele i inna imponująca infrastruktura są wciąż w trakcie budowy.

Prawie wszyscy znają najbardziej popularne nadmorskie kurorty Gruzji, takie jak Batumi, Kobuleti i Ureki, ale wielu z nas, a nawet lokalni mieszkańcy, wciąż nie słyszeli o innych znakomitych gruzińskich kurortach nad Morzem Czarnym. Warto poświęcić trochę czasu na nowe doświadczenia i odkrycia, poznając unikalne kurorty Gruzji, w których można spędzić niezapomniane wakacje. Każdy z nich oferuje inne warunki i atrakcje.

Wakacje polecamy spędzić w Gonio, Kvariati z malowniczymi krajobrazami górskimi czy też udając się do Anaklii, miasta, które od niedawna gości festiwal muzyki elektronicznej GEM Fest. Zachwyca również Mtsvane Kontskhi (Zielony Przylądek) oraz wioska Grigoleti. Jeśli planujemy spędzić wakacje z rodziną w spokojnym otoczeniu ze świeżym powietrzem, Gruzja będzie dla nas idealnym miejscem.

Morze Czarne – Ukraina

 

Ukraińskie kurorty nad Morzem Czarnym to jedne najlepszych miejsc w kraju na urlop i wakacje. Popularne wśród mieszkańców, wciąż jednak nieodkryte przez zagranicznych turystów i biura podróży. Jeśli chcemy uciec od największych miejscowości turystycznych nad Morzem Czarnym, Ukraina na pewno nas nie zawiedzie. Chociaż większość Ukrainy nadal rozwija się w poradzieckim stylu, istnieje coraz większa liczba luksusowych kurortów, które zapewniają relaksujące wakacje, szczególnie na Półwyspie Krymskim.

Wielokulturowością i klimatem dawnych lat oczaruje nas Odessa. Miasto, które stopniowo nabiera nowoczesnego stylu, wciąż jednak zachowało swój nietypowy urok. Piękna i tajemnicza mieszanka kultur, elegancja Zachodu, dynamika przemysłu i swoisty czar Wschodu. Większość ukraińskich kurortów nadmorskich znajduje się na zachodnich brzegach Półwyspu Krymskiego.

Yevpatoriya i Saki są dobrze znane ze swoich piaszczystych plaż, uzdrawiających kąpieli błotnych i wód mineralnych. Udając się nieco dalej natrafimy natomiast na Sewastopol i Balaklava, spokojniejsze miejscowości, w których dopiero rozwija się turystyka i które nadal oferują nieskazitelną przyrodę, a także wiele zabytków. Inne spokojne i niezatłoczone miejsce to Alushta.

Morze Czarne – Bułgaria

 

Długie wybrzeże Morza Czarnego w Bułgarii to letni plac zabaw dla całego kraju, przyciągający nie tylko Bułgarów, ale również turystów z całej Europy i świata. Duże, specjalnie wybudowane ośrodki stały się poważnymi rywalami dla Hiszpanii i Grecji, a niezależni podróżnicy wciąż znajdą tu wiele do odkrycia z dala od plażowych parasoli i nart wodnych.

Złote Piaski – najpopularniejsze miejsce nad Morzem Czarnym. Położony niedaleko Warny w północnej części wybrzeża kurort kusi pięknymi piaszczystymi plażami i niskimi cenami. Pełne hoteli, klubów, kafejek i restauracji miejsce przyciąga głównie miłośników zabawy. Bułgaria to jednak nie tylko Złote Piaski. Ponad 3000 letnie Nesebyr, położone na pięknym i niewielkim półwyspie i wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO zachwyca kościółkami z XIV w., drewnianymi domkami, brukowanymi uliczkami i małymi placami.

Podobna do Warny miejscowość Burgas stanowi zarówno port jak i ośrodek wypoczynkowy dla turystów. Nie ma tu aż tak dużych klubów, głośnych barów i prywatnych plaż. Poszukiwaczom spokoju polecamy malownicze starożytne miasteczka, Sozopol i Nasebar.

Morze Czarne – Rumunia

 

Ciepły klimat, kilometry piaszczystych plaż, duża ilość pięknych zabytków, winnic i nowoczesnych kurortów zachęcają do coraz częstych wycieczek nad rumuńskie wybrzeża Morza Czarnego. Plaże rozciągają się od Mangalia do Mamaii, wśród nich znajdują się piękne kurorty i hotele, a także wiele obiektów sportowych i rozrywkowych.

Najbardziej znanym kurortem jest Mamaia, położona na północ od miasta Konstanca, na wąskim odcinku lądu, który oddziela Morze Czarne i Jezioro Siutghiol. Specjalnie zaprojektowana plaża Mamaia gości turystów począwszy od połowy maja aż do końca września, kiedy średnia temperatura wynosi zazwyczaj ponad 25 stopni Celsjusza, a woda jest ciepła aż do końca jesieni. Inne polecane na wakacje miejscowości biorą swoje nazwy z mitologii greckiej – Neptun, Wenus, Saturn, Jowisz czy też Olimp.

A co oprócz tego? Vama Veche – mała, rumuńska wioska położona w pobliżu bułgarskiej granicy była kontrkulturową oazą od czasów komunizmu. Dzisiaj słynna plaża to nadal coś w stylu bohemskiej enklawy, w której na piasku postawione są namioty i prowizoryczne barki, a w weekendy organizowane są koncerty.

Morze Czarne – Rosja

 

Wakacje nad Morzem Czarnym w Rosji? Czemu nie! Chociaż kraj ten kojarzy nam się głównie ze zwiedzaniem Petersburga, Moskwy czy też z Koleją Transsyberyjską, Rosja oferuje także 400-kilometrowy odcinek Wybrzeża Czarnomorskiego. Trwające od czerwca do października długie lato to przyjemna pogoda, mnóstwo słońca i ciepła woda. Oprócz tego urzekające widoki na zielone pasmo i grzbiety Wielkiego Kaukazu.

Jedno z najlepszych i najbardziej popularnych miejsc na wakacje to z pewnością Soczi. Znane dawniej jako największe miasto nadmorskie w Rosji, Soczi stało się popularne i rozpoznawalne na całym świecie ze względu na Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2014, których było gospodarzem. Soczi było świadkiem ogromnego boomu budowlanego przed Igrzyskami Olimpijskimi, nadal jednak pozostaje świetnym miejscem na relaks na plaży.

Inne polecane kurorty to znana ze wspaniałego mikroklimatu i leczniczego błota Anapa, położone między rzekami Paukpse i Tuapse miasteczko Tuapse czy też Gelendżyk, gdzie znajdziemy liczne parki rozrywki.

ZOBACZ RÓWNIEŻ