RynekPierwotny.pl
RynekPierwotny.pl
31 Sie, 2020 - 15:59
Morski klimat - jak wprowadzić go do wnętrz?

Morski klimat – jak wprowadzić go do wnętrz?

RynekPierwotny.pl

Styl marynistyczny pozwala urządzić wnętrze tak, byśmy poczuli się, jak na pokładzie transatlantyckiego statku lub w nadmorskiej wiosce. Dzięki niemu, przez cały rok możemy odpoczywać na wakacjach we własnym domu. Połączenie błękitu i bieli pozwala się zrelaksować i zaznać wolności, optycznie powiększając przestrzeń.

Wprowadzenie morskiego klimatu do salonu czy sypialni jest dość proste. Sposobów na aranżacje w stylu marynistycznym jest całe mnóstwo i tylko od nas zależy, jak intensywny efekt otrzymamy.

Kolorystyka w stylu marynistycznym

Kolorystyka we wnętrzu powinna nawiązywać do morza i oceanu, piaszczystych plaż i luksusowych jachtów. Z pewnością dominujące są kolory:

 • niebieski,
 • biały,
 • piaskowy,
 • brązowy.

Przeważać powinny błękit i biel. Możemy je także połączyć za pomocą marynarskich pasów – bardzo popularnego motywu, który od razu kojarzy się z morzem. Warto rozważyć ich umiejscowienie na wszystkich ścianach lub tylko na jednej. Dzięki temu będzie się ona dość mocno wyróżniać i stanie się centralnym punktem wnętrza.

Nie będzie to jednak dobry wybór przy niewielkich pomieszczeniach. By optycznie je powiększyć i nadać lekkości, lepiej wykorzystać bardziej uniwersalną biel, a błękit wprowadzać delikatnie za pomocą dodatków.

Fototapeta dla miłośników morza

Bardzo ciekawym pomysłem, jak w prosty i niezwykle efektowny sposób wprowadzić morski klimat do wnętrza, jest naklejenie fototapety na najbardziej widocznej ścianie pomieszczenia. Motywy, które warto wziąć pod uwagę, to:

 • zachodzące słońce nad taflą wody,
 • statek na morzu,
 • fale bijące o brzeg,
 • ławice ryb i rafy koralowe.

Takie rozwiązanie sprawdzi się nawet przy małych wnętrzach. Fototapeta w stylu marynistycznym „otwiera” wnętrze i tworzy sztuczne okno na szeroki świat. Dzięki niej możemy także wprowadzić kilka ciekawych akcentów kolorystycznych, które standardowo nie są używane w tego typu aranżacjach.

Podłoga w stylu marynistycznym

Najlepszą podłogą, jaką można wybrać przy stylu marynistycznym, jest podłoga drewniana. Deski będą nawiązywać do pokładu statku, przystani i molo. Takie rozwiązanie ma też wiele zalet. Drewno jest cieplejszym materiałem niż płytki i wytrzymalszym niż panele. By nieco urozmaicić wnętrze, warto dodać kolorowe dywaniki w barwach morza i oceanu. Warto zadbać, by nie były to ciężkie i grube dywany, a raczej płócienne, przeplatane i cienkie.

Jakie meble w stylu marynistycznym?

Wyposażając wnętrze, warto postawić na naturalne i lekkie materiały, takie jak:

 • drewno,
 • płótno,
 • len,
 • szkło.

Są one wykorzystywane właśnie na jachtach, okrętach czy w nadmorskich wioskach, na których powinniśmy się wzorować. Unikajmy kamienia, marmuru czy tworzyw sztucznych.

Kompletując umeblowanie, pozostawmy naturalny brąz drewna – w szczególności jasnego i delikatnego, takiego jak buk, klon czy brzoza. Obicie kanapy i foteli warto wybrać w kolorze błękitu – zwłaszcza jeśli ściany pozostawiamy białe. Ciekawie sprawdzi się też morska zieleń lub barwa piasku.

Dodatki w stylu marynistycznym

Dodatki są niezwykle ważne w stylu marynistycznym. To one w dużej mierze decydują, czy nasze wnętrze ma przypominać jacht, okręt podwodny czy może nadmorski domek. Morski klimat wprowadzimy z łatwością, jeśli na ścianach znajdą się nasze zdjęcia z podróży – szczególnie te znad morza. Innymi, bardzo charakterystycznymi elementami tego wystroju są:

 • modele statków,
 • kamienie,
 • motyw ryb i roślin podwodnych,
 • koła ratunkowe,
 • muszle.

Dekoracyjne poduszki powinny wyróżniać się na tle kanapy i foteli. Mogą mieć kolor granatu, szarości, a nawet butelkowej zieleni. Innymi elementami, które dość mocno wprowadzają morski klimat, są liny jutowe. Można użyć ich na wiele sposobów – przy firankach lub lampach. Mogą stanowić miejsce zawieszenia wyżej wspomnianych zdjęć, obowiązkowo za pomocą niebieskich klamerek.

Oświetlenie w morskim klimacie

Oświetlenie wnętrza w stylu marynistycznym jest dość swobodne. Najczęściej wybierane są punktowe lampy halogenowe o ciepłej barwie światła, dzięki czemu białe pomieszczenie będzie wyglądać przytulniej. Ciekawie będą prezentować się także lampy stylizowane na marynistyczne. Mogą nawiązywać do reszty wystroju jedynie kolorem, a mogą mieć także efektowny klosz, przywodzący na myśl wyposażenie statku. Nad stołem jadalnym powinna pojawić się duża, wisząca lampa lub kilka punktów świetlnych zwieszanych na grubym sznurze jutowym.

Ważną rolę we wnętrzach marynistycznych odgrywa naturalne światło słoneczne. Nie sprawdzą się tu długie i ciężkie kotary. Możemy jednak z powodzeniem użyć muślinowych i delikatnych firanek.

Morski klimat we wnętrzu możemy uzyskać na wiele sposobów – poprzez odpowiednią stylizację ścian i podłogi lub umieszczenie w pomieszczeniu kilku ciekawych elementów dekoracyjnych. Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Przede wszystkim jednak pamiętajmy, że styl marynistyczny bazuje na naturalnych i lekkich materiałach. Inspiracji możemy poszukać chociażby nad morzem – w przedmiotach, które to wyrzuciło na brzeg.

Zobacz również