Grzegorz Bryszewski
Grzegorz Bryszewski
12 Paź, 2018 - 00:00
Modne zaproszenia ślubne - TOP 11 pomysłów

Modne zaproszenia ślubne – TOP 11 pomysłów

Grzegorz Bryszewski

Wyjątkowa uroczystość potrzebuje wyjątkowej i oryginalnej oprawy. Poznaj pomysły na zaproszenia ślubne, które będą modne w najbliższym sezonie!

Klasycznie czy też nowocześnie? Elegancko czy też oryginalnie? A może minimalistycznie? Zaproszenia ślubne stanowią wyjątkowo ważny element przygotowań do wymarzonej uroczystości ślubnej, a wybór idealnego wzoru stanowi też jeden z pierwszych dylematów stojących przed przyszłą Parą Młodą.

Sytuację komplikuje fakt, że idealne zaproszenia na wesele powinny być niczym preludium – pokazać odbiorcom, w jakim stylu urządzone zostanie uroczystość weselna i celnie oddać charakter pary. Dopiero później pojawia się oczywista rola informacyjna, czyli konkretne wskazówki na temat miejsca i daty uroczystości. W naszym tekście prezentujemy oryginalne, niebanalne i modne propozycje zaproszeń ślubnych.

TOP 11: Zaproszenia ślubne, które oczarują Ciebie i gości

1. Minimalistyczne zawiadomienia

Mniej znaczy więcej. Ta znana maksyma znajduje zastosowanie również w przypadku branży ślubnej, gdzie organizacja minimalistycznych wesel jest jednym z ciekawszych trendów ostatnich lat.

Minimalistyczne, czyli przemyślane, konkretne i oszczędne w formie może być też zaproszenie ślubne. W takim ujęciu zawiadomienie powinno powstać na dobrej jakości papierze, a najważniejsze informacje mogą zostać umieszczone elegancką czcionką, elementy graficzne muszą też zostać ograniczone do minimum.

Proporcje pomiędzy formą a treścią powinny zostać także świetne wyważone, zawiadomienie musi być też czytelne, ale nie przesadnie skromne. Całość może zostać zamknięta w kopercie z ekologicznego papieru.

Tego rodzaju zaproszenie będzie świetnym uzupełnieniem uroczystości o charakterze minimalistycznym lub ekologicznym. Może się też sprawdzić, gdy zamawiający planują krótki obiad weselny jako alternatywę dla całonocnej zabawy.

Minimalizm oznacza też tanie zaproszenia ślubne, co na pewno będzie ważną zaletą, jeśli planujemy zaproszenie kilkuset gości.

Dowiedz się więcej: 6 pomysłów na małe wesele

 

2. Zaproszenia w stylu boho

Coraz bardziej popularne i modne stają się także zawiadomienia w stylu bohemy, styl boho coraz częściej pojawia się bowiem jako głównym motyw uroczystości weselnych.

W takim ujęciu zaproszenie powinno mieć romantyczny i beztroski charakter, z wykorzystaniem elementów dzikiej przyrody. Oryginalny motyw, który można przypisać do tego stylu to na przykład zaproszenie z motywem łapacza snów, który był indiańskim amuletem broniącym posiadacz przed złymi snami. Czasem takie zaproszenia uzupełniane są piórami z amuletu.

 

3. W oryginalnej formie

Eleganckie zaproszenie ślubne nie musi mieć formy składanej kartki schowanej w kopercie. Jeden z nowych i modnych trendów polega na chowaniu zaproszeń od tekturowych pudełek albo tworzenia ich w kształcie rulonu.

Jeszcze inne pomysły to chowanie zaproszenia do stylowych butelek z elementami dekoracyjnymi, część osób decyduje się także na przekazywanie zaproszeń razem z butelką wina. W tym ostatnim przypadku najważniejsze informacje o uroczystości znaleźć się mogą na drewnianej skrzynce do tego alkoholu.

Rezygnacja z tradycyjnej koperty to zdecydowanie najdroższy pomysł na zaproszenia ślubne, właśnie dlatego niektóre Pary Młode decydują się w ten sposób uhonorować jedynie świadków lub rodziców.

Dowiedz się więcej: Zanim zdecydujesz się na ślub i wesele – 11 spraw do omówienia z partnerem

 

4. Eleganckie zaproszenia ślubne: marmur w roli głównej

Nieustanne poszukiwania eleganckich rozwiązań sprawiły, że w branży ślubnej pojawił się motyw marmuru. Wykorzystanie tego wzoru w zaproszeniach ślubnych to propozycja dla osób, które szukają prostych form, oszczędnych zdobników i wrażenia luksusu.

Ten modny motyw świetnie także podkreśli wyjątkowy charakter uroczystości ślubnej, zaletą tego wzoru jest także możliwość jego uzupełnienia o złote lub srebrne zdobienia, które świetnie się z nim komponują.

5. Motywy botaniczne na zaproszeniach

Umieszczenie motywów botanicznych (np. kwiat paproci, leśna roślinność) to hit z ostatnich miesięcy, który króluje w papeterii ślubnej. Klienci doceniają uniwersalność takiego motywu i jego niebanalną stylistykę. Modę na botaniczne motywy przyniósł też styl „woodsy”, który zakłada organizację uroczystości weselnej np. na leśnej polanie i polega na używaniu wielu elementów dekoracyjnych leśnego klimatu.

 

6. Zaproszenia ślubne a ciemne wzory

Ważnym trendem w papeterii ślubnej jest także rosnąca popularność ciemnych wzorów na papierze lub kopercie. Rezygnacja z białego koloru umożliwia bowiem stworzenie wyjątkowo eleganckich zaproszeń, które zostaną uszlachetnione folią złotą, srebrem i miedzią.

Taki motyw wybierają zazwyczaj klienci, którzy szukają ekskluzywnych i stylowych zaproszeń, które będą podkreślały taki sam charakter uroczystości.

7. Humorystycznie

Część Par Młodych nie zamierza informować o swojej uroczystości w sposób całkowicie poważny, właśnie dlatego humorystyczne zaproszenia ślubne wciąż nie wychodzą z mody. Przykładem takich pomysłów mogą być karykatury Pary Młodej na zaproszeniu albo treść zawiadomienia, która formą udaje pismo z sądu.

Popularne stają się też zawiadomienia ślubne w formie telegramów lub kart do gry. Wybór takiego rozwiązania może być świetnym pomysłem, jeśli wesele ma być nietypowe, pełne humoru i pozbawione tradycyjnych elementów.

 

8. Zaproszenia ślubne w stylu vintage

Już od kilku lat popularnym trendem są zaproszenia na wesele z motywem vintage, czyli inspirowane dawnymi czasami. Wyraźną zaletą takich motywów jest ogrom możliwości. W Polsce dość popularne są na przykład zaproszenia z ciekawymi motywami z okresu PRL. Mogą to być też motywy ludowe albo elementy graficzne i pismo kojarzone ze złotymi czasami Hollywood.

9. W folkowym wydaniu

Co, gdy uroczystość zostanie urządzona na wsi, w stylu ludowym? Jak się okazuje, również takie motywy stają się popularne i modne w zaproszeniach ślubnych. Na rynku można więc znaleźć papeterie z motywami folkowymi, ze wzorami łowickimi, z akcentami góralskimi czy kaszubskimi.

Dodatkiem w tym przypadku mogą być np. malowane kwiaty z chust góralskich albo charakterystyczna wycinanka łowicka. Ludowe i folkowe wzory sprawdzą się także w przypadku uroczystości weselnej z obcokrajowcami, gdzie właśnie takie tradycyjne wzory mogą reklamować nasz kraj.

 

10. Z koronką

To propozycja dla Par, które szukają romantyzmu, szyku i elegancji. Zaproszenia z motywem koronki spełniają takie oczekiwania i od razu wywołują pozytywne skojarzenia, bo przecież nic tak mocno nie kojarzy się ze ślubnymi kreacjami kobiecymi, jak tiule i misterne koronki.

11. Ręcznie malowane zaproszenia ślubne

Zaproszenia na ślub ręcznie malowane to propozycja dla przyszłych Par Młodych, którym zależy na stworzeniu zawiadomień ślubnych, które będą eleganckie, oryginalne i prestiżowe.

Wyraźną zaletą takich zaproszeń będzie także ich atrakcyjna forma – ręcznie malowane zaproszenie ślubne wyraźnie pokazuje przecież szacunek dla gości, a jego wygląd powinien sugerować charakter imprezy.

Takie starannie przygotowane zawiadomienie może przecież stać się także niebanalną pamiątką udanego wesela. Popularność tego typu zaproszeń wciąż rośnie, nietrudno będzie więc znaleźć firmę, która stworzy zawiadomienie idealnie dopasowane do naszych potrzeb. W przypadku trudności ze znalezieniem wartościowej oferty warto będzie odwiedzić targi ślubne, gdzie wzory zaproszeń będzie można obejrzeć i dotknąć, zobaczymy także szczegóły, których nie da się zawrzeć na zdjęciu.

W ciągu ostatnich lat szczególnie popularne stały się zaproszenia ślubne malowane akwarelami z motywami kwiatowymi. Jeszcze bardziej eleganckie (i droższe) realizacje zakładają rezygnację z papieru i malowanie na płótnie. Zamawiając takie zaproszenia ślubne, trzeba jednak pamiętać, że będą one droższe od tych drukowanych, czas realizacji wspomnianego zamówienia będzie też dłuższy w stosunku do bardziej tradycyjnych rozwiązań.

Dowiedz się więcej: Ile kosztuje wesele – budżet weselny pod kontrolą

 

Zaproszenia i pozostałe dodatki

W idealnym ujęciu oryginalne i ciekawe zaproszenia ślubne powinny być tylko jednym z elementów całości, czyli odpowiednio dobranej papeterii ślubnej. Pozostałe jej elementy to winietki ślubne pokazujące rozsadzenie gości, podziękowania dla gości, księga gości weselnych i ewentualne drogowskazy weselne. Podczas niektórych uroczystości można też spotkać papeterię dla najmłodszych, czyli np. dyplom udziału w weselu, zawieszki na alkohol i plakaty ślubne.

ZOBACZ RÓWNIEŻ