Elwira Tymczyszyn
Elwira Tymczyszyn
13 Maj, 2019 - 09:37

Czy moda na kosmetyki naturalne przeminie?

Elwira Tymczyszyn

Kosmetyki naturalne stały się totalnym hitem ostatnich lat. Sprawdź, czy trwający boom na naturalną pielęgnację wkrótce dobiegnie końca.

Naturalne produkty do pielęgnacji pojawiają się w drogeriach jak przysłowiowe grzyby po deszczu. O ile kilka lat temu, dostępne były jedynie w sklepach internetowych, tak teraz możemy spotkać je w większości sklepów stacjonarnych. Drogeryjne półki przepełnione są kosmetykami naturalnymi, a my możemy dowolnie przebierać w gąszczu coraz większej liczby preparatów naturalnych.

Naturalna pielęgnacja stała się popularnym trendem, a jak wiadomo moda na daną rzecz zawsze przemija. Z naturalną pielęgnacją może być jednak inaczej. Wiele kwestii wskazuje na to, że moda na kosmetyki naturalne stała się nieodłącznym elementem dbałości o zdrowie większości z nas.

Coraz większa świadomość społeczeństwa

W ostatnich latach zaobserwować można coraz większą popularność siłowni, cateringu z ekologiczną żywnością, czy naturalnych suplementów diety. Świadczy to o tym, że przykładamy coraz większą wagę do tego, jak funkcjonujemy, co jemy i w jaki sposób dbamy o swój wygląd.

Nie sięgamy już po pierwszy lepszy krem ze sklepowej półki, lecz wczytujemy się w etykiety i analizujemy składy produktów. Powstają liczne aplikacje na telefon umożliwiające sprawdzenie szkodliwości składu kosmetyku, a analizą poszczególnych składników interesuje się coraz szersze grono osób.

Przeczytaj więcej: Analiza składu kosmetyków – pomocne strony

Dbamy o zdrowie bardziej niż nasi rodzice i niejednokrotnie przykład czerpiemy ze znanych osób, które publicznie podkreślają ogromną wartość dbałości o własne zdrowie i samopoczucie. Wzrasta liczba źródeł, z których możemy czerpać najświeższe informacje dotyczące zdrowego stylu życia i zakres naszej wiedzy w tej dziedzinie nieustannie zwiększa się.

Przykładamy większą wagę do dbałości o planetę

Stopień wpływu człowieka na środowisko poddawany jest rozmaitym rozważaniom od lat. Nie podlega natomiast dyskusji, że poprzez swoje codzienne wybory decydujemy o kierunku rozwoju tego świata. Produkcja kosmetyków oraz ich opakowań nierozerwalnie powiązana jest z kwestią oddziaływania na środowisko.

Wybór kosmetyków naturalnych, to nie tylko troska o własne zdrowie, ale również o planetę. Nie zawierają one w swym składzie roślin modyfikowanych genetycznie ani składników pochodzących z zagrożonych wyginięciem roślin. Ich opakowania coraz częściej są przyjazne środowisku i biodegradowalne. Niejednokrotnie mamy możliwość powtórnego ich napełnienia, co ogranicza ilość jakichkolwiek odpadów do zera.

Wraz z rosnącą popularnością trendu “eko”, wybieramy produkty w przyjaznych nam i środowisku opakowaniach, co nie jest już tylko modą, a rzeczywistą zmianą nawyków.

Okazujemy większy szacunek zwierzętom

O wzrastającej świadomości odnośnie sposobu traktowania zwierząt świadczy rosnąca popularność salonów pielęgnacji zwierząt oraz serwowanie pupilom domowym jak najlepszej jakości karmy. Tendencja do przyjaznego traktowania zwierząt przejawia się także w świadomym sięganiu po kosmetyki wyprodukowane bez wyrządzania krzywdy zwierzętom.

Zdecydowana większość dostępnych na rynku kosmetyków naturalnych, została wyprodukowana z szacunkiem dla zwierząt. Ponadto, rosnącą popularnością cieszą się produkty, w których składzie nie znajdziemy jakichkolwiek składników odzwierzęcych. Rezygnacja kolejnych krajów z testowania na zwierzętach świadczy o tym, że jest to kierunek, w którym w przyszłości podąży większość państw.

Najwięksi podążają za modą na kosmetyki naturalne

Kosmetyki naturalne nie są już wyłącznie domeną rodzinnych manufaktur i niewielkich firm oferujących wąską gamę produktów. Produkty naturalne zostały wprowadzone do ofert wiodących koncernów kosmetycznych, co bez wątpienia świadczy o rosnącej w siłę popularności naturalnych preparatów pielęgnacyjnych.

Co ciekawe, serie produktów naturalnych tworzą nie tylko duże marki, ale również influencerzy, czy gwiazdy fitness. W ciągu ostatnich pięciu lat, w Polsce przybyło wielu rodzimych producentów kosmetyków naturalnych, co świadczy o rosnącym potencjale tej branży.

Warto wiedzieć, że obecnie mamy w Polsce ponad 200 sklepów internetowych oferujących kosmetyki naturalne i liczba ta ciągle rośnie.

Dostosowanie cen kosmetyków naturalnych do każdej kieszeni

Początkowo, kosmetyki naturalne zasłynęły jako produkty przeznaczone dla zamożniejszej części społeczeństwa. Wraz ze wzrostem ich popularności, producenci  zadbali o dostosowanie ich cen do możliwości finansowych większości z nas. Produkty o naturalnym składzie możemy kupić aktualnie w przyjaznych i niewygórowanych cenach, choć zakres cenowy kosmetyków naturalnych jest bardzo szeroki.

Oczywiście, nie należy zapominać o produktach marek tworzących luksusowe linie kosmetyków naturalnych, których na próżno szukać w popularnych drogeriach stacjonarnych. Dostosowanie cen produktów naturalnych do możliwości finansowych przeciętnego człowieka sprawiło, że stały się one częścią codziennych zakupów każdego z nas i wątpliwe wydaje się, aby świadomi klienci ponownie zaczęli sięgać po kosmetyki przepełnione szkodliwymi składnikami.

Czy moda na kosmetyki naturalne przeminie - oznaczenia

źródło zdjęcia: Getty Images / SpicyTruffel

Kosmetyki naturalne podbijają serca ludzi w Polsce, jak i w innych zakątkach świata. Sympatia do naturalnej pielęgnacji jest niejako powrotem do korzeni, ponieważ pielęgnacyjną moc roślin doceniali już nasi przodkowie. Niesamowitą skuteczność ziół, czy roślinnych olejów odkrywamy na nowo, choć stosowano je na długo przed tym zanim trafiły na sklepowe półki.

Wraz z poprawą jakości składów oferowanych nam kosmetyków, zwiększa się również ich skuteczność. Wszystko wskazuje na to, że trend naturalnej pielęgnacji utrzyma się, a na półkach sklepowych pojawi się jeszcze więcej produktów z przyjaznymi składami. Kosmetyki o naturalnych składach staną się częścią naszej codziennej pielęgnacji, a my coraz rzadziej będziemy obawiać się tego, co aplikujemy na skórę i włosy.

ZOBACZ RÓWNIEŻ