Elzbieta Tchorowska
Elzbieta Tchorowska
13 Paź, 2018 - 07:02

Miniaturowe rośliny doniczkowe, czyli mini-ogródek zrób to sam

Elzbieta Tchorowska

Miniaturowe rośliny doniczkowe możesz połączyć samodzielnie w mini-ogródek. Sprawdź, jakie są najpopularniejsze i najbardziej efektowne kompozycje.

Marzysz o uprawianiu własnego ogródka, ale jak na złość mieszkasz w bloku? Nie lubisz jeździć na działkę, by móc swobodnie hodować swoje rośliny? A może nudzą Cię pojedyncze kwiaty w doniczkach na parapecie i chcesz urozmaicić je piękną kompozycją? Sprawdź, jak miniaturowe rośliny doniczkowe mogą Ci posłużyć do stworzenia swojej mini-ogródka we własnym mieszkaniu!

Donica do mini-ogródka

W pierwszej kolejności konieczne jest wybranie odpowiedniego miejsca, w którym powstanie nasza kompozycja. W zależności od tego, czy wybierzemy parapet przy oknie południowym lub wschodnim, zaciemniony kąt pokoju, czy przestrzeń bardzo wyeksponowaną na światło słoneczne, konieczne jest dobranie odpowiednich gatunków roślin, które takie warunki znoszą i lubią.

Dodatkowo często definiuje to liczba i rodzaj kwiatów, które możemy użyć, a także wielkość i kształt donicy, a nawet materiał, z którego będzie wykonana. Mini-ogródek możemy zrobić:

 • w zwykłej ceramicznej skrzynce,
 • w akwarium,
 • szklanej kuli,
 • w butelce.

Wiele kwiaciarni oferuje produkty dostosowane do wymogów ogrodnictwa. Wystarczy więc przedstawić swój pomysł na kompozycję i zapytać o najlepsze do tego naczynie.

Mini-ogród w szkle

źródło zdjęcia: Getty Imagesdinachi

Miniaturowe rośliny doniczkowe w skalniaku

Skalniaki nie są zarezerwowane jedynie do dużych, przydomowych ogrodów. Taki stworzony w ceramicznej misie będzie tak samo zachwycał – tylko że w wersji mini. Najlepiej sprawdzą się oczywiście sukulenty, czyli rośliny niepotrzebujące do życia dużej ilości wody i gromadzące je w tkance wodnej. Do najpopularniejszych gatunków należą:

 • Sempervivum,
 • Sedum,
 • aloes,
 • agawa.

Poza roślinami wiecznie zielonymi i egzotycznymi możemy także posadzić kwiaty na skalniak. Dobrze będą wyglądać takie gatunki jak:

 • Saxifraga,
 • Thymus,
 • lawenda,
 • portulaka,
 • przypołudnik.

Pamiętajmy, by nasze miniaturowe rośliny doniczkowe na skalniak układać najpierw poza donicą i tym samym kontrolować całą kompozycję. Przesadzanie roślin co chwila nie wpłynie na nie pozytywnie.

Projektując zestaw, zwróćmy uwagę na zapotrzebowanie poszczególnych gatunków na wodę. Jeśli jeden okaz będzie potrzebował jej dużo, a drugi najlepiej czuje się w suchym środowisku – lepiej jest ich nie łączyć w jednym naczyniu. Lepiej jest zaprojektować dwa mniejsze skalniaki, które także świetnie będą pasować do niewielkich wnętrz.

Dowiedz się więcej: Małe rośliny doniczkowe do niedużego mieszkania

Miniaturowe rośliny na skalniaku

źródło zdjęcia: Getty Images / quangpraha

Nie zapominajmy o kaktusach!

Decydując się na skalniak, nie możemy oczywiście zapomnieć o kaktusach! Nikt nie zna mniej wymagających i bardziej żywotnych gatunków.

Okazały kaktus może stanowić jedynie punkt centralny naszej kompozycji skalnej, składającej się z różnych roślin. Równie dobrze jednak w donicy mogą znaleźć się wyłącznie te sympatyczne, kłujące rośliny.

Ciekawie będzie wyglądał dość wysoki Pilosocereus lub Browningia w otoczeniu niewielkich, okrągłych gatunków Echinopsis czy Ferocatus. Zwróćmy uwagę, by kaktusy kwitnące znajdowały się w centrum naszej kompozycji – dzięki temu uzyskamy atrakcyjny efekt wizualny. Jako punkt centralny szczególnie dobrze sprawdzi się Coryphantha lemaire ze swoimi pięknymi, żółtymi kwiatami. Innymi, popularnymi gatunkami, które możemy swobodnie sadzić w naszym mini-ogródku, są:

 • Cephalocereus sinensis zwany„głową starca”,
 • Echinocactus grusonii zwany„fotelem teściowej”,
 • Mammilaria,
 • Gymnocalycium mihanovichii „friedrichii”,
 • Opuntia ficus-indica,
 • Schlumbergera truncata zwany„kaktusem bożonarodzeniowym”.

Pamiętajmy, że wbrew obiegowej opinii nie wszystkie kaktusy domowe są łatwe w uprawie. Istnieją gatunki, które wymagają opieki i nieco wprawy do tego, by rozkwitły bądź urosły. Jeśli nie mamy ręki do kwiatów, pytajmy w sklepach ogrodniczych o odmiany, które nie potrzebują skomplikowanej pielęgnacji.

Dowiedz się więcej: Niewymagające kwiaty doniczkowe dla początkujących hodowców

Kompozycja z kaktusów do skalniaka

źródło zdjęcia: Getty Images / Linjerry

Ziołowy ogródek do kuchni

Własnoręcznie hodowane domowe zioła są najlepsze. Zapewniają wnętrzu także niesamowity zapach – szczególnie jeśli odpowiednio dobierzemy gatunki roślin, by ich aromat ze sobą współgrał.

Donicę najlepiej postawić na południowym parapecie. Słońce wydobywa z nich prawdziwą moc smaku i zapachu. Możemy się także pokusić o to, by umieścić je w kuchni – trzeba jednak na to uważać. Źle wentylowane pomieszczenia, w których utrzymuje się wilgoć, nie są odpowiednim miejscem na uprawę ziół.

Rośliny można posadzić razem we wspólnej donicy, ale zwróćmy uwagę na to, które gatunki mają duży system korzeniowy i mogą spowodować obumieranie pozostałych. Taką rośliną jest na przykład mięta. Jeśli chcemy hodować wszystkie zioła razem, warto pozostawić je w swoich własnych doniczkach, które wstawimy do większego naczynia i lekko przyprószymy podłożem. W takim ziołowym ogródku mogą znaleźć się następujące zioła:

 • cząber,
 • majeranek,
 • bazylia,
 • oregano,
 • rozmaryn,
 • estragon,
 • szałwia.

Pamiętajmy jednak, że w większości przypadków zioła potrzebują głębokich donic. Zrezygnujmy więc z pięknych i rozłożystych mis ceramicznych. Konieczne jest także regularne podlewanie – bez wody rośliny szybką uschną.

Dowiedz się więcej: Zielnik na parapecie lub tarasie – zrób to sam

Zioła w mini-ogródku na parapecie

źródło zdjęcia: Getty Images / grandriver

Małe kwiaty doniczkowe, czyli róże i storczyki

Róże i storczyki zna każdy – niezależnie od tego, czy zajmuje się ogrodnictwem, czy obchodzi kwiaty z daleka. Oba z tych gatunków świetnie sprawdzą się jako wyjątkowy element dekoracyjny naszych mini-ogrodów.

Miniaturowe róże

Róże miniaturowe są nieco mniej wymagające – nie lubią zbyt silnego słońca i trzeba je często podlewać. Dobrze sprawdzą się, jako punkt centralny naszej kompozycji. Warto dodać do nich najzwyklejszą trawę i byliny takie jak:

 • funkia,
 • floksy,
 • piwonia miniaturowa,
 • fiołki.

Najlepiej, by towarzyszami dla róż były rośliny stosunkowo niskie, które zakryją mniej pokaźną łodygę krzewu. Unikajmy jednak sadzenia wszystkich okazów w gromadzie – nie będą miały wystarczającego miejsca i mogą zacząć obumierać.

Miniaturowe róże

źródło zdjęcia: Getty Images / Icealien

Storczyki w wersji mini

Bardzo efektowny jest także storczyk miniaturka, którego kwiaty mają jedynie kilka milimetrów. Niestety utworzenie spójnej kompozycji jest praktycznie niemożliwe. To rośliny, które lubią rosnąć samodzielnie. Nawet kilka okazów w jednej donicy może sprawić, że storczyki zaczną usychać. Dodatkowo podłoże, które preferują, jest luźne i przewiewne, co może stanowić problem dla innych gatunków.

Jeśli bardzo chcemy hodować te rośliny ozdobne, musimy zgodzić się na posadzenie ich osobno. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by na naszym parapecie stanęła kompozycja wykonana z poszczególnych, osobno hodowanych roślin w donicach. Takie rozwiązanie ma też stosunkowo dużo plusów – możemy praktycznie dowolnie zmieniać wygląd naszego mini-ogródka, przesadzać tylko okazy, które tego potrzebują i kontrolować ilość wody w podłożu dla każdego kwiatu osobno.

Storczyk miniaturka w domowym mini-ogrodzie

źródło zdjęcia: Getty Images / Wivoca

Zminiaturyzuj swój ogród!

Bardziej wprawieni w bojach ogrodnicy z pewnością zainteresują się możliwością dosłownego zminiaturyzowania ogrodu i postawienia go w swoim mieszkaniu. W takiej kompozycji znajdzie się wszystko, co niezbędne: drzewa, krzewy, kwiaty, ławki czy huśtawka.

Głównym elementem będzie oczywiście drzewko bonsai, czyli miniatura wielkiego drzewa wykonana według japońskiej sztuki ogrodnictwa.

W donicy powinniśmy zasadzić ozdobną trawę miniaturową, możemy poeksperymentować z niewielkimi odmianami paproci. Ciekawie będą wyglądać fiołki albo niezapominajki. Bardzo wiele zależy od samej wielkości drzewka. Przy najmniejszych okazach nie będziemy mieli dużego wyboru co do pozostałych roślin w kompozycji. W przypadku większych bonsai możemy do kompozycji wpleść nawet wyżej wspomniane krzewy róż miniaturowych, które trzeba oczywiście odpowiednio przyciąć.

Miniaturowe rośliny doniczkowe - drzewko bonsai

źródło zdjęcia: Getty Images / IvanMikhaylov

Możliwości na zaprojektowanie i samodzielne stworzenie własnego mini-ogródka w domu jest całe mnóstwo. Niektóre z nich wymagają większych umiejętności, ale z większością poradzi sobie każdy. Pamiętajmy, żeby kompozycję wybierać, uwzględniając dostępną przestrzeń, którą możemy zapewnić kwiatom.

ZOBACZ RÓWNIEŻ