Mateusz Baj
Mateusz Baj
12 Lis, 2017 - 04:00
Mieszkanie za odstępne - na czym polega?

Mieszkanie za odstępne – na czym polega?

Mateusz Baj

Mieszkanie za odstępne może być korzystną formą najmu. Trzeba jednak uważać na pułapki, które mogą czyhać przy podpisywaniu umowy.

Mieszkanie za odstępne nie jest jak na razie popularną formą wynajmu mieszania. A szkoda, gdyż może być ona korzystna zarówno dla wynajmującego, jak i najemcy.

Czym jest mieszkanie za odstępne

Mówiąc w pewnym uproszczeniu, mieszkanie za odstępne polega na wykupie prawa do zamieszkania w cudzym lokalu. W zamian za określoną sumę pieniędzy (tzw. odstępne) lokator uzyskuje stałe zameldowanie i gwarancję, że czynsz nie zostanie podniesiony.

Umowa o wynajmie mieszkania za odstępne jest zawierana na czas określony. Zazwyczaj wygląda to tak, że właściciel mieszkania i przyszły lokator podpisują umowę, w której właściciel za określoną kwotę (tzw. odstępne) daje gwarancję, że czynsz w określonym czasie nie wzrośnie (lub wzrośnie nie więcej niż o współczynnik inflacji). Warto zaznaczyć, że czynsz w tego typu umowach jest najczęściej znacznie niższy niż stawki rynkowe.

Kwota odstępnego wpłacana jest przez najemcę z góry. Zależy ona najczęściej od standardu lokalu, jego lokalizacji i okresu, na jaki zawierana jest umowa. Zazwyczaj oscyluje ona w granicach od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Dowiedz się więcej: Czy właściciel może podnieść czynsz w takcie najmu? >>

Mieszkanie za odstępne – na co uważać

Umowa o wynajmie mieszkania za odstępne powinna być koniecznie zawarta w formie pisemnej. Powinny zostać określone w niej strony umowy, a także wszelkie istotne kwestie związane z najmem, a więc przede wszystkim:

  • kwota odstępnego,
  • kwota czynszu i gwarancja jego niezwiększania (ewentualnie zwiększania nie więcej niż o współczynnik inflacji),
  • ewentualna możliwość wykupu mieszkania po zakończeniu okresu obowiązywania umowy.

Ważne jest, aby przed podpisaniem umowy upewnić się, czy osoba, z którą chcemy podpisać umowę o wynajmie lokalu za odstępne, jest rzeczywiście jego prawowitym właścicielem. Jeśli bowiem mieszkanie należy do gminy albo spółdzielni mieszkaniowej, nie można podpisać takiej umowy bez wiedzy i zgody faktycznego właściciela, czyli właśnie gminy bądź spółdzielni.

Żeby sprawdzić stan prawny mieszkania, najlepiej zażądać aktu własności (np. aktu notarialnego umowy sprzedaży czy aktu poświadczenia dziedziczenia) albo poprosić o numer księgi wieczystej. Dysponując numerem księgi wieczystej bez problemu ustalimy właściciela nieruchomości na podstronie portalu Ministerstwa Sprawiedliwości (sprawdź tutaj) – właściciel wpisany jest w dziale drugim księgi wieczystej.

Dowiedz się więcej: Jak ustalić numer księgi wieczystej nieruchomości należącej do dłużnika >>

Trzeba wszystko uregulować w umowie

Mieszkanie za odstępne może być dla wielu osób korzystną formą wynajmu mieszkania. Dzięki tej konstrukcji najemca zyskuje niższy czynsz i pewność zamieszkania przez dłuższy okres, a wynajmujący stałego klienta i zastrzyk gotówki z odstępnego.

Należy jednak pamiętać, by przy podpisaniu umowy precyzyjnie uregulować wszystkie kwestie, gdyż wszelkie przeoczenia mogą słono kosztować. Ta forma najmu nie jest bowiem szczegółowo uregulowana ani w Kodeksie cywilnym (sprawdź tutaj) ani w Ustawie o ochronie praw lokatorów (sprawdź tutaj). Warto też przed podpisaniem takiej umowy skonsultować się z prawnikiem.

ZOBACZ RÓWNIEŻ