Mateusz Baj
Mateusz Baj
12 Paź, 2017 - 01:00
Mieszkanie w kamienicy - poznaj plusy i minusy

Mieszkanie w kamienicy – poznaj plusy i minusy

Mateusz Baj

Mieszkanie w kamienicy stało się ostatnimi czasy bardzo modne. Przyjrzeliśmy się plusom i minusom, które się z tym wiążą.

Mieszkanie w kamienicy to stare mury, monumentalna architektura oraz przede wszystkim niepowtarzalny, historyczny klimat. Zakup lub wynajem takiego lokum może kusić, ale nie jest to rozwiązanie dobre dla każdego.

Mieszkanie w kamienicy – zalety

Zakup lub wynajem mieszkania w starej kamienicy ma szereg zalet. Pierwszą z nich jest lokalizacja. Zazwyczaj w dużych miastach kamienice usytuowane są w pobliżu centrum, skąd najczęściej łatwo dostać się do uczelni, biur czy urzędów. Jeśli pracujemy w centrum, istnieje duże prawdopodobieństwo, że do pracy będziemy mogli dostać się piechotą.

Kolejnym atutem mieszkania w kamienicy jest rozkład pomieszczeń. W tego typu lokalach standardem jest oddzielna, przestronna kuchnia, spory korytarz i duże pokoje. Bardzo często też znajdują się tam dodatkowe pomieszczenia, takie jak na przykład spiżarnia, które trudno znaleźć w nowych mieszkaniach w blokach.

Dowiedz się więcej: Jak dobrać lampy do salonu >>

Kolejną zaletą (także wadą, ale o tym później) mieszkań w kamienicach jest wysokość pomieszczeń. Standardem są tu pokoje o ponad trzymetrowej wysokości, co pozwala na ich ciekawą aranżację i zastosowanie różnych nietypowych rozwiązań architektonicznych, niedostępnych przy standardowej wysokości pomieszczeń (np. dobudowanie antresoli, która może znacznie zwiększyć powierzchnię użytkową mieszkania).

Dowiedz się więcej: Sufity podwieszane – praktyczne rozwiązania, wady i zalety >>

Plusem mieszkania w kamienicy są także duże, przestronne okna, które powodują, że mieszkanie jest przez dużą część dnia nasłonecznione.

Warto także powiedzieć o największej zalecie mieszkania w kamienicy, która tak naprawdę sprawia, że tego typu lokale stały się ostatnimi czasy bardzo modne. Jest to pachnąca historią architektura takich budynków i monumentalne mury sprawiające, że w takich budynkach można po prostu poczuć związaną z nimi historię.

Dowiedz się więcej: Umowa najmu mieszkania – na co zwrócić uwagę przed podpisaniem? >>

Mieszkanie w kamienicy - poznaj plusy i minusy - dziedziniec

Wady mieszkania w kamienicy

Mieszkanie w kamienicy to jednak nie tylko zalety, ale także wady. Największą z nich jest zazwyczaj stan takiego budynku. Stare kamienice mają swoje lata i zazwyczaj są w nie najlepszym stanie technicznym. Widać to zarówno  z zewnątrz (odpadający tynk, stare okna), jak i w środku (zniszczona klatka schodowa).

Kolejnym problemem jest wspomniana wcześniej wysokość pomieszczeń w kamienicach, bardzo często przekraczająca trzy metry. Ta wysokość to oczywiście zaleta przy aranżacji mieszkania, ale zimą ogrzewanie takiego mieszkania może okazać się niezwykle kosztowne.

Decydując się na mieszkanie w kamienicy, trzeba mieć też na uwadze problemy z parkowaniem. Tego typu nieruchomości raczej nie posiadają podziemnego parkingu, gdyż kiedy je budowano samochód był co najwyżej rzadkim luksusem, na który stać było nielicznych. Z kolei z uwagi na to, że usytuowane są najczęściej w pobliżu centrów dużych miast, znalezienie miejsca parkingowego przy ulicy też może okazać się nie lada wyczynem.

Kolejny problem związany z mieszkaniem w kamienicy to winda. A w zasadzie jej brak, bo w tego typu budynkach windy należą do rzadkości. Nie każdy musi oczywiście korzystać z windy, ale warto mieć świadomość, że przydaje się ona od czasu do czasu także młodym i zdrowym ludziom, gdy na przykład trzeba wnieść ciężkie meble albo wyjść na spacer z dzieckiem w wózku.

Dowiedz się więcej: Mieszkanie w bloku z wielkiej płyty – wady i zalety >>

Mieszkanie w kamienicy – dla kogo

Mieszkanie w kamienicy ma swój urok, ale z pewnością nie jest dobrym rozwiązaniem dla wszystkich. Nie będą z niego na pewno zadowolone osoby chcące podjechać pod sam dom samochodem, zostawić go w podziemnym garażu i wjechać na piętro windą. To raczej wybór dla osób rozkochanych w historii, potrafiących dostrzec piękno tkwiące w starych murach  i ceniących rzeczy niepowtarzalne.

ZOBACZ RÓWNIEŻ