ARTYKUŁ PARTNERA
ARTYKUŁ PARTNERA
24 Sty, 2018 - 09:57
Mieszkanie na poddaszu - jak zaaranżować niewielką przestrzeń

Mieszkanie na poddaszu – jak zaaranżować niewielką przestrzeń

ARTYKUŁ PARTNERA

Dowiedz się, jak zaaranżować mieszkanie na poddaszu, aby było nie tylko przytulne, ale także funkcjonalne. Sprawdź nasze pomysły na adaptację poddasza, dzięki którym wnętrze sprawi wrażenie bardziej przestronnego. Zobacz, które detale w aranżacji strychu mają szczególne znaczenie i dlaczego.

Mieszkanie na poddaszu i jego adaptacja  to wyzwanie, które odpowiednio zrealizowane, doprowadzi do upragnionego celu. Jest nim niebanalnie zaaranżowana przestrzeń.

To co wyróżnia takie mieszkanie, to przede wszystkim niepowtarzalny klimat – jest przytulne, a drewniane stropy z pewnością zachwycą niejedną osobę. Na co zwrócić szczególną uwagę, aby na strychu mieszkało się przyjemnie i praktycznie? Podpowiemy jak sprawić, by poddasze stało się funkcjonalnym, a jednocześnie przytulnym domem.

Adaptacja poddasza – krok po kroku

Adaptacja poddasza na mieszkanie to kusząca propozycja, ale i nieco kłopotliwa. Przede wszystkim dlatego, że zanim podejmiemy jakiekolwiek czynności zmierzające do finalizacji inwestycji, musimy zebrać komplet koniecznych dokumentów.

Najważniejsze z nich to: zgoda na przeprowadzenie remontu od właściciela budynku, pozwolenie na budowę, w przypadku obiektów zabytkowych – zgoda konserwatora oraz zgoda wszystkich współwłaścicieli.

Po zakończonych pracach należy z kolei zgłosić fakt powstania nowej powierzchni mieszkalnej urzędowi, aby ten mógł naliczyć od niej odpowiedniej wysokości podatek. To tyle jeśli chodzi o konieczne dokumenty.

W jaki zaś sposób powinna przebiegać sama adaptacja poddasza?

Prace najlepiej przeprowadzić etapami, w następującej kolejności:

 • sprawdzenie stanu strychu – w tym także wysokości całego pomieszczenia;
 • doprowadzenie instalacji nad powierzchnię stropu;
 • wykonanie dodatkowych kanałów wentylacyjnych;
 • wyrównanie stropu;
 • wykonanie otworów okiennych i wstawienie okien;
 • ułożenie izolacji przeciwwilgociowej i ocieplenia między krokwiami;
 • wykonanie konstrukcji ścian działowych, sufitu podwieszanego i przedścianek;
 • rozprowadzenie instalacji we wnętrzu;
 • ułożenie pozostałej warstwy ocieplenia;
 • wykonanie podłóg;
 • montaż ścian działowych, skosów i sufitu oraz wykończenie ścian i podłóg.

Dowiedz się więcej: Mieszkanie na poddaszu – wady i zalety >>

Mieszkanie na poddaszu - jak zaaranżować niewielką przestrzeń - pokój na strychu

Poddasze użytkowe a nieużytkowe – poznaj różnice

Poddasze do adaptacji może być użytkowe lub nieużytkowe. Różnice między tymi dwoma pojęciami tkwią nie tylko w samym nazewnictwie. Cechą, która je różnicuje jest także przeznaczenie naszego mieszkania na poddaszu.

Użytkowe poddasze to takie, na powierzchni którego mogą powstać pomieszczenia przystosowane do przebywania ludzi, jak: pokoje, łazienki, sypialnie czy pomieszczenia o charakterze technicznym lub gospodarczym. Poddasze użytkowe powinno również zostać oddzielone od palnej konstrukcji dachu przegrodami ognioodpornymi oraz musi też zapewniać swobody dostęp do mediów oraz światła naturalnego i powietrza.

Dowiedz się więcej: Styl skandynawski w aranżacji wnętrz >>

Poddasze nieużytkowe to z kolei miejsce, gdzie nie można urządzić takich wnętrz. Pozostałe różnice dotyczą takich istotnych parametrów jak: wytrzymałość stropu, rodzaj wentylacji, sposób ocieplenia.

Wykończenie poddasza – bo każdy detal ma znaczenie

Ważnym elementem prac adaptacyjnych jest wykończenie poddasza. W tej kwestii sprawdzą się najlepiej triki na optyczne powiększenie wnętrza, czyli:

 • kolorystyka – biel oraz jasne tonacje typu beż czy gołębia szarość powiększają optycznie wnętrza;
 • oświetlenie – kinkiety, punktowe lampy i zestawy diodowe dadzą poczucie przestronności;
 • fototapeta – wyzwala efekt trójwymiarowości oraz głębi;
 • lustro – najlepiej ustawione tak, by widoczny był w nim kluczowy element wystroju wnętrza;
 • ustawienie mebli – sąsiadować powinny ze sobą meble o podobnej wysokości.
Mieszkanie na poddaszu - jak zaaranżować niewielką przestrzeń - pokój na poddaszu

Adaptacja strychu – na co przeznaczyć dodatkowe wnętrze?

Może okazać się także tak, że jesteśmy właścicielami dwukondygnacyjnego mieszkania, którego część znajduje się na strychu. Jak urządzić mieszkanie ze skosami, by jak najlepiej wykorzystać przestrzeń?

Sypialnia na poddaszu

Najprostszym pomysłem do wykorzystania pokoi na poddaszu jest ich przeznaczenie na miejsce do spania. Niskie stropy nie będą dla nas tak dużym problemem, jeżeli główną czynnością, którą będziemy w takich pomieszczeniach wykonywać, będzie spanie lub relaks.

Sypialnia na strychu z pewnością może być niezwykle klimatyczna, a przytulny nastrój ułatwi wypoczywanie. Często bywa tak, że poddasze do adaptacji nie posiada zbyt dużego metrażu. Spokojnie zmieścimy na nim jednak łóżko, które może zajmować nawet większą część pokoju.

Jak optycznie powiększyć mieszkanie na poddaszu - sypialnia na poddaszu

Biuro na poddaszu

Innym sposobem na zaaranżowanie części mieszkania na poddaszu może być wykorzystanie przestrzeni na biuro. Jeżeli na naszym strychu są duże okna dachowe, to z łatwością stworzymy w nim komfortowe miejsce do pracy, w którym nikt nie będzie nam przeszkadzał. Do tego skutecznie ukryjemy przed naszymi gośćmi nieporządek, który często panuje na biurkach zapracowanych osób.

Dowiedz się więcej: Pokój na poddaszu – 5 pomysłów na adaptację strychu >>

Mieszkanie na poddaszu - jak zaaranżować niewielką przestrzeń - biuro na poddaszu

Kuchnia na poddaszu

Niebanalnym pomysłem może być także zaadaptowanie poddasza na kuchnię. Niewielka kuchnia na strychu może być dla niektórych idealną opcją. Warto jednak pamiętać, że sfinalizowanie takiego pomysłu będzie wymagało od nas nieco więcej determinacji, gdyż kuchenna przestrzeń rządzi się specyficznymi wymaganiami.

Dowiedz się więcej: Mieszkanie na poddaszu – pomysł na funkcjonalną kuchnię >>

Mieszkanie na poddaszu - jak zaaranżować niewielką przestrzeń - kuchnia na poddaszu

Pokój dziecięcy na poddaszu

Fantastycznym sposobem na stworzenie prywatnej przestrzeni dla nastolatka może być zaaranżowanie dla niego mieszkania na strychu. W ten sposób młody człowiek zyska własną przestrzeń, która dzięki oryginalnym skosom będzie dawała wielkie pole do popisu dla nastoletniego dekoratora.

Wiele osób wykorzystuje także dodatkową przestrzeń na strychu do stworzenia bawialni dla maluchów. Warto jednak pamiętać, by odpowiednio zabezpieczyć prowadzące do poddasza schody, aby przemieszczanie się dziecka nie było dla niego groźne.

Dowiedz się więcej: Jak urządzić pokój dziecięcy na poddaszu >>

Mieszkanie na poddaszu - jak zaaranżować niewielką przestrzeń - pokój dziecięcy na poddaszu

Mieszkanie na poddaszu – dla kogo to dobry wybór?

Poddasza z pewnością mają swój niepowtarzalny urok, jednak nie jest to opcja dla każdego. Mieszkania na poddaszu najlepiej sprawdzą się dla osób, które nie poszukują dużych, przestronnych przestrzeni i nie mają żadnego problemu z funkcjonowaniem na najwyższym piętrze.

Dowiedz się więcej: Jak optycznie powiększyć mieszkanie na poddaszu >>

Najczęściej takie mieszkania wynajmowane są przez osoby młode, którym nie przeszkadzają często uciążliwe skosy, i które nie mają problemu z wspinaniem się po schodach. Odpowiednia adaptacja poddasza z pewnością będzie trudna natomiast dla osób w podeszłym wieku, których poruszanie się jest często ograniczone.

Mieszkania na poddaszu mogą zostać świetnie zaaranżowane natomiast dla rodzin z dziećmi. Klimatyczne wnętrza i urokliwe okna dachowe, przy odpowiednim metrażu, z pewnością zachwycą wielu rodziców. Dla rodzin dużym ułatwieniem może być także zakup lub wynajęcie mieszkania ze strychem, który można zaadoptować na początku na schowek na różne akcesoria dla maluchów, a potem na wygodne pokoje dla dorastających dzieci.

Dowiedz się więcej: Pokój na poddaszu dla dziewczynki – najlepsze pomysły >>

Funkcjonowanie w domu ze skosami ma swoje wady i zalety, dlatego przed zdecydowaniem się na taką opcję warto dokładnie przemyśleć wszystkie za i przeciw i skrupulatnie rozważyć opcje zaaranżowania przestrzeni do naszych potrzeb. Przed podjęciem decyzji warto także skonsultować ewentualne planowane zmiany z deweloperem lub właścicielem, gdyż nie wszystkie pomysły będą mogły być zrealizowane ze względu na specyfikę mieszkania na poddaszu.

Mieszkanie na poddaszu - jak zaaranżować niewielką przestrzeń - biblioteka na poddaszu

Odpowiednio zaadaptowane poddasze to przestrzeń nie tylko funkcjonalna, ale i przytulna. Wprawdzie jego wykończenie wymaga przygotowania zarówno specjalistycznej dokumentacji, jak i aranżacji przestrzeni, ale uzyskany efekt może zachwycić. Niebanalne rozwiązania i unikalna gra świateł na najwyższej kondygnacji budynku z pewnością robią wrażenie. Warto pokusić się i zdecydować na inwestycję, jaką jest mieszkanie na poddaszu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ