Anna Wezgraj da Silva
Anna Wezgraj da Silva
22 Kwi, 2017 - 00:00

Mieszkanie na poddaszu – wady i zalety

Anna Wezgraj da Silva

Czy warto kupić mieszkanie na poddaszu? Jakie możliwości aranżacyjne kryje kryje takie mieszkanie?

Mieszkanie na poddaszu i związane z nim skosy to mnóstwo zarówno plusów, jak i minusów. Oryginalna aranżacja wnętrza i możliwości przestrzenne takiego lokum mogą stać się źródłem inspiracji domowników, ale też i niechcianym problemem. Na co szczególnie zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji o ulokowaniu się na poddaszu?

Mieszkanie na poddaszu – zalety

Niepowtarzalny klimat

Niejedna osoba marzy o mieszkaniu z duszą. Aranżacja wnętrza pełnego skosów to duże ułatwienie, gdyż taka przestrzeń w naturalny sposób jest pełna uroku. Przy odrobinie inwencji twórczej właściciela bardzo łatwo można wyczarować na poddaszu przytulne i komfortowe mieszkanie.

Dodatkowa przestrzeń

Mieszkanie na poddaszu to dobry pomysł dla wszystkich miłośników przestrzennych wnętrz. Konstrukcja dachu sprawia, że tego typu wnętrza są zazwyczaj wyższe od standardowych. Efektem tego jest dodatkowa przestrzeń, która może zostać wykorzystana w niebanalny sposób, np. w postaci antresoli.

Dowiedz się więcej: Styl industrialny w aranżacji wnętrz >>

Mieszkanie na poddaszu - wysoki sufit

Brak sąsiadów z góry

Kolejnym plusem mieszkania na poddaszu będzie zminimalizowanie liczby sąsiadów, a w związku z tym hałasu i …tupania. Dla miłośników spokoju będzie więc idealnym rozwiązaniem.

(Nie)codzienna panorama zza okna

Poddasze to świetne miejsce dla amatorów widoków zza okna – najwyższe piętro może zaoferować lokatorom podziwianie pięknych krajobrazów (o ile mieszkanie położone jest w atrakcyjnym miejscu).

Wstawienie dużych okien dodatkowo wspaniale rozpromieni mieszkanie i jeszcze bardziej powiększy przestrzeń.

Darmowe skosy

Przestrzeń pod skosami najczęściej nie wlicza się do całkowitego metrażu mieszkania – jest to dobra wiadomość dla osób muszących się liczyć z każdym przysłowiowym groszem.

Dowiedz się więcej: Mieszkanie na poddaszu – pomysł na funkcjonalną kuchnię >>

Mieszkanie na poddaszu - darmowe skosy

Mieszkanie na poddaszu – wady

Izolacja to podstawa

Mieszkania zlokalizowane na poddaszu znane są z różnic temperatur występujących na przestrzeni roku: zimą wiele osób skarży się na chłód, natomiast latem domownikom może doskwierać duszne powietrze.

Wszystko jednak zależy od tego, czy mieszkanie jest dobrze izolowane. Warto dokładnie sprawdzić ten aspekt mieszkania przed przeprowadzką (zima będzie najlepszą porą na wstępne oględziny).

Problematyczna przestrzeń pod skosem

To co dla jednych jest urokliwe, dla innych może być przyczyną niezadowolenia. Mowa tutaj o skosach.

Dość trudno jest dopasować uniwersalne meble do mieszkania o nietypowej powierzchni. Jedynym wyjściem z takiej sytuacji wydaje się zamówienie mebli na wymiar, co z kolei będzie wiązać się z dodatkowymi kosztami oraz wymianą już posiadanych mebli.

Dowiedz się więcej: Pokój na poddaszu dla dziewczynki – najlepsze pomysły >>

Mieszkanie na poddaszu - meble na wymiar

Brak windy

Kolejnym minusem mieszkania na poddaszu może być brak windy umożliwiającej transport ciężkich zakupów czy po prostu ułatwiającej swobodne przemieszczanie się każdego dnia.

Może to stanowić problem zwłaszcza dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej bądź dla par spodziewających się potomka. O ile drugie piętro nie brzmi tak strasznie, o tyle codzienne wchodzenie na wyższe kondygnacje będzie co najmniej uciążliwe.

Problem ze światłem

Nie wszystkie mieszkania urządzone na poddaszu wyposażone są w duże okna, co może być sporą przeszkodą dla miłośników jasnych wnętrz. Niewielka ilość promieni słonecznych docierająca na poddasze jest więc dla niektórych osób wystarczającym powodem na „nie”.

Niespokojne deszczowe dni

Lokum na poddaszu będzie dość hałaśliwym miejscem podczas sezonowych ulew. Odgłos uderzania kropli deszczu o dach czy świszczący wiatr może dekoncentrować, a nawet przeszkadzać w zasypianiu.

Ostateczny wybór – za i przeciw

Wybierając lokum na poddaszu trzeba głęboko przeanalizować wszystkie plusy i minusy, a przede wszystkim zastanowić się co będzie naszym priorytetem.

Dla jednych najważniejsza będzie możliwość posiadania przytulnego mieszkania, dla innych z kolei maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Bez wątpienia takie miekszanie ma swój niepowtarzalny urok.

Warto więc dokładnie przemyśleć możliwość zamieszkania na poddaszu – z pewnością nie jest ono dla każdego. Można je pokochać lub znienawidzić.

ZOBACZ RÓWNIEŻ