Martyna Markiel
Martyna Markiel
24 Lip, 2017 - 09:42

Mieszkanie na poddaszu – pomysł na funkcjonalną kuchnię

Martyna Markiel

Mieszkanie na poddaszu a aranżacja kuchni to niemałe wyzwanie. Pokazujemy pomysły oraz inspiracje na ciekawą i funkcjonalną kuchnię.

To, co wyróżnia mieszkanie na poddaszu, to przede wszystkim jego niewielki metraż i skosy. Te cechy wcale nie muszą wiązać się z mało funkcjonalnymi i trudnymi do urządzenia wnętrzami. Odpowiednia oraz dobrze zaplanowana aranżacja poddasza, pozwoli nam uzyskać praktyczne oraz komfortowe mieszkanie.

Jak odpowiednio wykorzystać główne zalety – niesamowite oświetlenie, otwartość oraz przestronność, a także najbardziej charakterystyczny element poddasza – skosy? Jak nadać pomysłowego i stylowego wystroju naszemu mieszkaniu? Świetnym pomysłem będzie stworzenie kuchni na poddaszu.

Dowiedz się więcej: Mieszkanie na poddaszu – wady i zalety >>

Jeśli decydujemy się na kreatywne wykorzystanie przestrzeni, koniecznie warto sprawdzić poniższe pomysły na małą kuchnię na strychu. Istnieją bowiem sprawdzone rozwiązania oraz metody, dzięki którym uzyskamy wygodne w użytkowaniu wnętrza.

Nie warto obawiać się skosów. Nadadzą one naszemu mieszkaniu niezwykłej atmosfery oraz ciekawego wyglądu. Przekonaj się, jak mało miejsca potrzebne jest do aranżacji wyjątkowej i funkcjonalnej kuchni.

Dowiedz się więcej: Jak zaaranżować niewielką przestrzeń w mieszkaniu na poddaszu?

Rekonstrukcja strychu – to też jest możliwe!

 

Czasami, niezależnie od tego, jak uroczo prezentuje się nasz strych, nie możemy znaleźć właściwego zastosowania dla tych kilku metrów kwadratowych. Dlaczego zatem nie stworzyć na poddaszu wymarzonej kuchni?

Dzisiejsza technologia umożliwi nam zniwelowanie niemalże wszystkich wad występujących na starych strychach. Warto upewnić się, że adaptacja poddasza nie przyniesie nam żadnych niespodziewanych problemów. Prace warto więc rozpocząć od konsultacji ze specjalistą: architektem i konstruktorem – konieczne będzie rozważenie konstrukcji podłogi i dachu, a także uzyskanie właściwej izolacji dachu.

Dowiedz się więcej: Styl rustykalny w aranżacji wnętrz >>

Mieszkanie na poddaszu – oświetlenie

 

Mała kuchnia na poddaszu najlepiej sprawdzi się od strony północnej lub wschodniej. Rozproszone oraz nie tak intensywne światło zapobiegnie nadmiernemu nagrzewaniu pomieszczenia.

Niewątpliwą zaletą mieszkania na poddaszu jest naturalne światło. Warto zapewnić w kuchni odpowiedni jego dopływ, co pozwoli na pracę oraz przygotowywanie posiłków bez konieczności wykorzystywania sztucznego oświetlenia.

Pamiętajmy również, by zadbać o odpowiednie firanki do kuchni, rolety bądź żaluzje – to właśnie te dekoracje okien odpowiedzialne są za przepuszczanie światła, warto dobrać taki materiał, który nie zatrzyma wszystkich promieni słonecznych.

Dowiedz się więcej: Jak optycznie powiększyć mieszkanie na poddaszu >>

 

Okna dachowe w kuchni na strychu to optymalne rozwiązanie, które pozwoli na uzyskanie wrażenia przestronności. Padające z góry światło znakomicie doświetli mieszkanie na poddaszu. Zamontowane na ścianie z ciągiem roboczym okna połaciowe nadadzą naszej kuchni lekkości, zwiększając wizualnie jej przestrzeń.

Okna warto także wyposażyć w specjalne uprzędzenia wentylacyjne. Sprawna wymiana oraz cyrkulacja powietrza jest szczególnie istotna w pomieszczeniu, w którym pieczemy, gotujemy oraz podgrzewamy posiłki.

Dowiedz się więcej: Dla kogo kuchnia z wyspą to dobry pomysł >>

Pomysł na małą kuchnię

 

Idealnym rozwiązaniem w mieszkaniu na poddaszu z ograniczoną przestrzenią i skosami będzie zabudowa kuchni w kształcie litery L. Ustawienie szafek po stronie pełnej ściany pozwoli na swobodne zawieszenie mebli, pod skosem można natomiast zamontować szafki dolne.

Ściana ze skosem to także idealne miejsce na długi blat bądź mały stół. Najlepszym rozwiązaniem będzie także wyposażenie kuchni w meble wykonane na wymiar. Pozwolą one na maksymalne wykorzystanie nieregularnych powierzchni. Praktycznie i z pomysłem!

Dowiedz się więcej: Nowoczesna kuchnia, czyli jaka? >>

 

Design i wykończenie

Mała kuchnia na poddaszu powinna być przede wszystkim dobrze zaplanowana oraz odpowiednio uporządkowana. Nie warto urządzać na siłę kuchni w stylu rustykalnym. W mieszaniu na poddaszu idealnie sprawdzą się natomiast jasne materiały oraz kolory, które nadadzą skośnym ścianom oraz widocznym elementom konstrukcyjnym intrygującego charakteru.

 

Funkcjonalna kuchnia to także ograniczone wyposażenie. Nadmiar małych sprzętów oraz widocznych w całej kuchni przyrządów do gotowania zacieśni nasze wnętrze.

ZOBACZ RÓWNIEŻ