Julia Ziółkowska
Julia Ziółkowska
17 Wrz, 2017 - 04:00
Jak optycznie powiększyć mieszkanie na poddaszu

Jak optycznie powiększyć mieszkanie na poddaszu

Julia Ziółkowska

Mieszkanie na poddaszu i jego urządzanie to niemałe wyzwanie dla lokatorów. Oto kilka porad, jakie można zastosować dla tego typu przestrzeni.

Ci z nas, którzy posiadają mieszkanie na poddaszu, mogą cieszyć się urokami okien w dachu i dużej ilości światła. Wadą takich pomieszczeń są jednak skosy, które często są przeszkodą w aranżacji takiego wnętrza, a ponadto pomniejszają przestrzeń. Podpowiadamy, jak tę wadę zniwelować i cieszyć się dużą powierzchnią użytkową.

Części niekiedy używane jako strychy tak naprawdę mogą być wykorzystane jako dodatkowa przestrzeń – wówczas, gdy posiadamy dom. Adaptacja poddasza na dodatkowe pokoje przynosi mnóstwo korzyści. Czasami na strychu zlokalizowane są również całe mieszkania, a wtedy trzeba w tej specyficznej przestrzeni zorganizować kuchnię, łazienkę, salon, sypialnię i pokoje dziecięce. Doradzimy, jak najlepiej to zrobić.

Dowiedz się więcej: Mieszkanie na poddaszu – wady i zalety >>

Zagrajmy kolorem i światłem

We wnętrzu na poddaszu dużą rolę mogą odegrać jasne kolory: biel, beże, rozjaśnione błękity. Taki zabieg rozpromieni przestrzeń, optycznie ją powiększając.

Styl jaki możemy zastosować w aranżacji strychu to między innymi styl skandynawski – biała cegła na ścianach, jasne dębowe drewno mebli, minimalizm w dodatkach z szarości i granatu i lekkie zasłony przepuszczające światło.

Urządzając sypialnię na poddaszu pamiętajmy, że to ściany są ograniczeniem przestrzeni, w której możemy się poruszać. Warto umieścić łóżko pod spadem dachu, tak aby pozostawić sobie swobodne przejście w pokoju. Możemy również umieścić w takim pomieszczeniu duże lustra – będą odbijać światło i powiększą optycznie przestrzeń.

Dowiedz się więcej: Pokój na poddaszu – 5 pomysłów na adaptację strychu >>

Jak optycznie powiększyć mieszkanie na poddaszu - skandynawski styl

Miejsce dla niezbędnych rzeczy

Łazienka, kuchnia, a nawet całe mieszkanie na poddaszu to duże wyzwanie. Postarajmy się zagospodarować przestrzeń dla najpotrzebniejszych rzeczy tak, aby miejsca nie zagracić i nie stracić na funkcjonalności.

Pod spadem dachu umieśćmy pralkę i niskie szafki, a pod oknem zlewozmywak czy umywalkę. Na prysznic czy wysoką lodówkę znajdzie się miejsce po przeciwnej stronie, tam, gdzie sufit jest wysoki. W korytarzu najlepiej pozostawić jak najwięcej miejsca na swobodne przejście, a tam gdzie jest krzywizna sufitu umieścić szafki na buty bądź stojak na parasole.

Jak optycznie powiększyć mieszkanie na poddaszu - sypialnia na poddaszu

Idealny na pracownię, gabinet lub pokój dziecięcy

Dodatkowa przestrzeń na poddaszu może nam posłużyć jako prywatny gabinet do pracy lub pracownia artystyczna. Wówczas najlepiej pod oknem ze spadem postawić biurko – będzie w ciągu dnia dobrze oświetlone. Jest to miejsce idealne dla pracy twórczej lub biurowej.

Jeżeli pokój na poddaszu przeznaczamy na miejsce dla dziecka, możemy go kreatywnie wykorzystać na przykład stawiając łóżko tak, aby dziecko mogło z niego patrzeć przez okno na zachód słońca i gwiazdy. Każda dodatkowa przestrzeń może być wykorzystana na niskie szafki lub regaliki z książkami. Pamiętajmy o roletach, które chronią przed nadmiernym nagrzaniem pomieszczeń.

Dowiedz się więcej: Tapety na ścianę – najciekawsze pomysły >>

Jak optycznie powiększyć mieszkanie na poddaszu - pokój dziecięcy

Architektura wnętrza ze skosami

Mieszkanie na poddaszu i jego naturalne elementy mogą być miejscem do kreatywnej aranżacji wnętrza. Takie efektowne elementy, jak odsłonięte krokwie dachowe, słupy i belki są w stanie uczynić mieszkanie bardzo pięknym i estetycznym miejscem.

Przykładowo, można zrezygnować z wełny mineralnej i ułożyć na krokwiach styropian – w celu zmniejszenia grubości izolacji, albo powiększyć przekrój krokwi. Efekt widoczności krokwi możemy także uzyskać poprzez montaż dodatkowych elementów drewnianych imitujących naturalne belki.

Drewno we wnętrzu prezentuje się doskonale. Trzeba tylko umieć o nie zadbać – takie pomysły jak bejcowanie lub malowanie elementów drewnianej architektury mogą nadać wnętrzu wyjątkowy charakter.

Urządzając mieszkanie od podstaw bądź aranżując sam pokój na poddaszu, warto wziąć pod uwagę, że jego charakter budują skosy – należy tak je wykorzystać, aby były atutem mieszkania, a nie jego niedogodnością.

ZOBACZ RÓWNIEŻ