Natalia Kosznik
Natalia Kosznik
06 Kwi, 2018 - 02:00

Mieszkanie dla rodziny z małymi dziećmi – jak je praktycznie urządzić?

Natalia Kosznik

Mieszkanie dla rodziny z małymi dziećmi różni się znacząco od tego, w którym egzystują dorosłe osoby. Jeśli więc pragniesz zaaranżować swoje cztery kąty tak, aby przygotować je odpowiednio na przybycie nowego członka rodziny, koniecznie przeczytaj ten artykuł. Dowiedz się, na co zwracać szczególną uwagę.

Funkcjonalne mieszkanie dla rodziny z małymi dziećmi znacznie różni się od tego, z którego będzie zadowolona bezdzietna para. Na co zwrócić uwagę, urządzając mieszkanie do którego wprowadzi się mały lokator?

Mieszkanie z dzieckiem – wygodne, czyste i niezagracone. To możliwe!

Wystarczy tylko wszystko dobrze zaplanować i zorganizować tak, by codzienna przestrzeń ułatwiała codzienne życie z dziećmi, nie rezygnując przy tym z porządku i estetyki!

Urządzanie mieszkania dla rodziny z dziećmi

Wiele kwestii w urządzaniu wnętrz, które później będą miały wpływ na jakość życia z dziećmi, początkowo, nawet nie przychodzi młodym rodzicom do głowy. A znaczenie ma już sam wybór podłóg.

Rodzice małych dzieci wiedzą, jak ciężko jest wyjść z pokoju maluszka tuż po uśpieniu go. Tym trudniej jest to zrobić, gdy… skrzypi podłoga! Stylowe podłogi, często wydają ten dźwięk, który dodaje wnętrzom klimatu. Dla rodziców to jednak prawdziwa zmora. Dlatego od desek drewnianych, lepszy będzie parkiet. Dobrze wycyklinowany! Bo te stare, z duszą, też wydają z siebie dźwięki, które rodziców przyprawiają o dreszcze.

Warto pomyśleć również o dobrze dobranych roletach. Idealnie sprawdzą się rolety zaciemniające, które perfekcyjnie „zgaszą” światło nawet w najbardziej słoneczny dzień. To funkcja niezbędna do drzemek.

Zainspiruj się: O tym, jak z ciemnej i ciasnej sypialni powstał duży i jasny pokoik dla dziewczynki >>

Istotne są też materiały, z których wykonane są np. szafy w zabudowie czy szafki kuchenne. Ogólnie demonizowane przez rodziców są meble białe. Ale na czarnych z połyskiem, widać nawet najdrobniejsze odciśnięcia małych paluszków. Są zdecydowanie gorsze!

Mieszkanie dla rodziny z małymi dziećmi – jak je praktycznie urządzić? - śpiące dziecko

Dom z maluszkiem – bezpieczeństwo ponad wszystko!

Wszyscy rodzice pamiętają całkiem niedawną aferę, wokół pewnej komody z Ikei, za sprawą której wypadkowi uległo kilkoro dzieci na całym świecie. Dzieciaki wspinały się po wypukłych szufladach i nieszczęśliwie przewracały na siebie komody. Jednak nie w komodzie i tych wystających szufladach był problem, tylko w nieprawidłowym jej użytkowaniu. Komoda powinna być przymocowana do ściany.

Takich niewidocznych niebezpieczeństw jest w domach wiele. Można im zaradzić, ponownie pojawiającym się, planowaniem. Schody z piękną poręczą mogą zostać zabezpieczone, równie estetyczną bramką, którą często można kupić w komplecie lub zlecić prywatnemu wykonawcy takie udogodnienie.

Na rynku jest teraz całe mnóstwo gadżetów dla bezpieczeństwa dzieci, które przybierają coraz estetyczniejsze formy i występują we wszelakich kolorach. Zaczepy na szafki, których małe rączki już nie otworzą, lub nakładki na rogi stołów, zabezpieczające w razie upadku, na pewnym etapie życia dziecka stają się niezbędne.

Mieszkanie dla rodziny z małymi dziećmi – jak je praktycznie urządzić? - pokój dziecięcy

Wystrój wnętrz w domu z małym dzieckiem – na co zwrócić uwagę?

Wiele drobnostek we wnętrzach może uprzykrzyć życie rodzicom. Małe dziecko wszystko ściąga, za wszystko łapie, z prędkością światła jest w stanie wybrudzić coś, co przed chwilą się wyczyściło. Dlatego dla jakości życia domowego i dla zachowania, w miarę możliwości, walorów estetycznych wnętrz, warto udekorować dom w odpowiedni sposób.

Ważny jest dobór mebli i pewne drobnostki w ich wykonaniu, czy funkcjonalności.

  • Jeśli stół to bez obrusu, bo wszystko, co na nim stoi może momentalnie znaleźć się na podłodze.
  • Jeśli kanapa, to skórzana, albo ze specjalnie zaimpregnowanej tkaniny, odpornej na zaplamienia.
  • Jeśli dumny rodzic ma zamiłowanie do drobnych dekoracji, lepiej zamknąć je w gablotce niż postawić na komodzie, bo zaraz zostaną potłuczone.
Mieszkanie dla rodziny z małymi dziećmi – jak je praktycznie urządzić? - miękki dywan

Warto też zwrócić uwagę na dywany i tekstylia. Jasny dywan bardzo szybko się wybrudzi. Z kolei na bardzo ciemnym co chwila będą paprochy, bo dzieci są ich pierwszorzędnymi producentami. Idealnym rozwiązaniem będą modne teraz dywany z bogatym wzornictwem, w skandynawskim stylu, bo „ukryją” optycznie pewne niedoskonałości w sprzątaniu.

Świetnym rozwiązaniem są też dywany tkane na płasko. Bo świetnie i szybko się czyszczą. A poza tym nie ukryją różnych małych przedmiotów, które często zawieruszają się w domu. Bo te, znalezione przez małego odkrywcę, mogą być niebezpieczne, a rodzic, pod długim włosiem ich nie zauważy.

Pięknie wyglądają długie, kładące się na podłodze zasłony. Ale przy dzieciach nie są dobrym, ani bezpiecznym rozwiązaniem. Lepiej przez pierwsze lata życia dziecka postawić na jakieś fantazyjne upięcia, w dekoracji okien.

To wszystko brzmi jak katorga, ale tylko z pozoru. Da się tak stworzyć wnętrze dla rodziny z dziećmi, by było piękne i praktyczne jednocześnie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ