ARTYKUŁ PARTNERA
ARTYKUŁ PARTNERA
27 Gru, 2016 - 13:09

Mieszkanie dla Młodych w 2017 roku. Ostatnia szansa?

ARTYKUŁ PARTNERA

Od 2 stycznia 2017 roku banki zaczną przyjmować dopłaty na wypłatę środków z puli MdM na ten rok. Do podziału jest prawie 500 milionów złotych. Powinno to wystarczyć dla wsparcie 13-14 tysięcy osób. Przeciętna wysokość dopłaty to około 24 tysięcy złotych, jednak rekordziści mogą liczyć nawet na przeszło 100 tysięcy złotych.

Jeśli do tej pory nie interesowałeś się tym programem, a planujesz kupno mieszkania, to masz przedostatnią szansę – oprócz obecnej transzy zostanie jeszcze pula na 2018 rok, która jednak wciąż topnieje. Osoby kupujące mieszkanie z programem Mieszkanie dla Młodych z rynku pierwotnego mogą bowiem składać wnioski z odroczoną płatnością.

MdM – od czego zacząć?

Mieszkanie dla Młodych w swoim założeniu ma wesprzeć młodych Polaków w kupnie własnego mieszkania. Środki z dopłaty przeznaczone powinny być na wkład własny. Od stycznia 2017 roku, dzięki rekomendacjom Komisji Nadzoru Finansowego, banki wymagać będą nie 15%, a 20% wkładu własnego. Tym bardziej więc dopłata MdM stanowi istotne wsparcie. Procedura otrzymania dopłaty nie jest bardziej skomplikowana, niż przy uzyskaniu zwykłego kredytu hipotecznego. Zacznijmy się od początku.

Pierwszy krok – sprawdź swoją zdolność

Zanim wczytasz się w zasady programu Mieszkanie dla Młodych warto sprawdzić swoją zdolność kredytową. Dzięki temu szybko zorientujesz się, czy bank będzie skłonny udzielić Ci w ogóle kredytu oraz w jakiej cenie powinieneś szukać mieszkania. Drugim krokiem jest sprawdzenie, czy łapiesz się na pomoc w MdM, pomocny tu będzie test zdolności MdMprogram.comWsparcie mogą otrzymać osoby poniżej 35 roku życia, które nie były do tej pory właścicielami mieszkania. Wyjątkowo program traktuje rodziny wielodzietne, wychowujące co najmniej 3 dzieci, w ich przypadku nie obowiązują limity wiekowe.

Drugi krok – znajdź nieruchomość

Kolejnym krokiem powinno być poszukanie odpowiedniego mieszkania lub domu. Nieruchomości muszą spełniać pewne warunki:

  • dom nie może przekraczać 100m2 powierzchni, a mieszkanie 75m2 powierzchni. Wytyczne te dotyczą pomieszczeń mieszkalnych, nie wliczają się w nią np. kotłownia, piwnica albo garaż,
  • cena za jeden metr kwadratowy nie może przekraczać aktualnych limitów, ustalonych przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Aktualne limity dla danej lokalizacji znajdziesz tu: http://www.mieszkaniedm.pl/aktualne-limity/.

Jeśli uda Ci się upolować odpowiednią nieruchomość – porozmawiaj ze sprzedającym. W przypadku deweloperów zazwyczaj nie ma problemu z negocjacją terminu płatności, ale osoby prywatne musisz przygotować na to, że cała procedura potrwa nawet do dwóch miesięcy. Podpisz z właścicielem umowę przedwstępną – będzie to główny dokument dla banku.

Trzeci krok – wybierz bank

W Mieszkaniu dla Młodych bierze udział 14 banków – a oferta każdego z nich skonstruowana jest nieco inaczej. Warto dokładnie przeliczyć, który kredyt hipoteczny będzie naprawdę opłacalny. Warto także sprawdzić, jak przedstawia się propozycja tego samego banku, ale bez MdM. Kupno mieszkania na kredyt to zobowiązanie na wiele lat, warto więc dokładnie sprawdzić, czy faktycznie decydujesz się na najtańszą ofertę na rynku. Pomocna może tu być wizyta u doradcy, który w Twoim imieniu prześle wniosek do kilku banków i pomoże w negocjacji warunków.

Czwarty krok – skompletuj dokumenty i złóż wniosek

Jeśli jesteś zdecydowany na konkretny bank, sprawdź na jego stronie, jakie dokumenty będą wymagane do wniosku. Ich skompletowanie może zająć nawet dwa tygodnie. Oprócz standardowych załączników do wniosku należy złożyć także podanie o dopłatę MdM, banki mają swoje druki. Oczekiwanie na decyzję trwa od tygodnia do około miesiąca, jeśli będzie ona pozytywna, otrzymamy wypłatę środków z kredytu oraz wsparcia MdM od banku w przeciągu 30 dni.

Program Mieszkanie dla Młodych, zwłaszcza przy wzroście wymagalnego wkładu własnego do 20%, to szansa na własne mieszkanie. Skorzystało z niej już 73 tysiące beneficjentów.