Malwina Tomżyńska
Malwina Tomżyńska
02 Wrz, 2018 - 02:00

Miesiączka po porodzie – kiedy pojawia się okres i czy jest regularny?

Malwina Tomżyńska

Kiedy pojawia się pierwsza miesiączka po porodzie? Czy pierwsze cykle miesiączkowe są regularne? Czy bez miesiączki można zajść w ciążę i jak wyliczyć dni płodne?

Pierwsza miesiączka po porodzie, a dokładniej czas jej pojawienia się, jest bardzo indywidualną sprawą i zależy przede wszystkim od stanu w jakim znajduje się świeżo upieczona mama. Dlatego także dokładne określenie terminu wystąpienia pierwszego okresu jest po prostu niemożliwe. A czas pojawienia się miesiączki zależy od wielu dodatkowych czynników.

Sprawdź, kiedy może pojawić się pierwsza miesiączka po porodzie, czy przed pojawieniem się okresu możesz zajść w ciążę i czy każde krwawienie po ciąży to okres.

Miesiączka po porodzie – kwestia indywidualna każdej kobiety

To, że miesiączka po porodzie wróci, jest faktem, o którym wie każda kobieta. Niestety żadna z nas nie jest w stanie dokładnie przewidzieć tego terminu.

Czas, w trakcie którego, po porodzie nie pojawia się krwawienie menstruacyjne zależy w dużej mierze od poziomu prolaktyny, która wydzielana jest przez organizm młodej mamy, a za której poziom odpowiada przede wszystkim sposób karmienia nowego członka rodziny (karmienie piersią podwyższa poziom prolaktyny).

Pierwsza miesiączka po porodzie może pojawić się zarówno już w kilka tygodni po zakończeniu ciąży, jak i kilka, a nawet kilkanaście miesięcy później.

Miesiączka po porodzie w przypadku kobiet karmiących piersią

W większości przypadków kobiet karmiących piersią, okres po porodzie wraca stosunkowo późno (zdecydowanie później niż w przypadku kobiet, które z karmienia piersią zrezygnowały). Musimy  jednak mieć świadomość, że nie jest to sztywną regułą.

Karmienie piersią powoduje, że poziom prolaktyny w organizmie kobiety wzrasta, przez co jajeczkowanie opóźnia się, a związane z nim krwawienie miesiączkowe nie pojawia się.

W teorii miesiączka u kobiet karmiących piersią powinna rozpocząć się po zakończeniu karmienia lub w okresie, gdy przerwy pomiędzy karmieniami przestają być regularne i wydłużają się (zwłaszcza w przypadku gdy niemowlak przestaje jeść w nocy). Tak wynika z teorii.

W praktyce jednak, czas pojawienia się okresu jest na prawdę bardzo różny i może zdarzyć się, że pomimo regularnego karmienia piersią dziecka, menstruacja pojawi się bardzo szybko.

Ważne: przyjęło się, że wśród mam, które dietę swojego dziecka opierają na karmieniu piersią, a jej rozszerzanie rozpoczynają zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) po 6 miesiącu życia niecała połowa z nich pierwszy okres dostaje między 6 a 12 miesiącem życia dziecka.

Nieznacznie więcej kobiet pierwszą miesiączkę dostaje pomiędzy 12 a 24 miesiąca życia dziecka, natomiast kilka procent kobiet dostaje menstruacji przed 6 miesiącem lub po ukończeniu drugiego roku życia dziecka.

Miesiączka po porodzie u mam karmiących mlekiem modyfikowanym

Tutaj sprawa wydaje się raczej prosta. W większości przypadków kobiety, które zrezygnowały, lub z powodów zdrowotnych nie mogły karmić dziecka piersią, dostają okres szybko – w okresie między 6 a 8 tygodniem życia dziecka.

Brak miesiączki a objawy owulacji

Niestety długie karmienie piersią i związany z nim brak miesiączki nie chronią kobiety przez zajściem w ciążę, a tym samym nie są złotym środkiem antykoncepcyjnym.

Mimo braku krwawienia menstruacyjnego, które spowodowane jest opóźnianiem owulacji przez działanie prolaktyny, każda kobieta musi mieć świadomość, że w każdym momencie po porodzie może zajść w ciążę.

Zajście w ciążę w tym okresie spowoduje, że pierwsze objawy ciąży w postaci m.in. zaniku okresu nie wystąpią, a najszybszą metodą na potwierdzenie stanu błogosławionego będzie test ciążowy.

Jak rozpoznać dni płodne o porodzie?

Ustalenie dni płodnych, w okresie gdy miesiączka po porodzie się jeszcze nie pojawiła, możliwe jest dzięki ustaleniu tzw. Podstawowego Modelu Niepłodności. W celu wyznaczenia dni płodnych należy:

 1. Odczekać do całkowitego ustania odchodów płodowych.
 2. Powstrzymać się od współżycia z parterem przez okres około dwóch tygodni.
 3. W okresie dwóch tygodni należy obserwować wydzielinę pojawiającą się w przedsionku pochwy. Wydzielina może przyjmować trzy postacie:
 • brak wydzieliny i odczucie suchości – model suchy,
 • niezmieniająca się wydzielina o podobnej gęstości, dająca stałe wrażenie wilgoci w pochwie – model ze stałą wydzieliną,
 • naprzemienne uczucie suchości i pojawiająca się wydzielina w pochwie – tzw. model mieszany.

Tak zaobserwowany model może stanowić podstawę do wyznaczenia dni płodnych kobiety. Każde odchylenie od normy (regularności zaobserwowanego schematu) powinno być traktowane jako dni płodne.

Czynniki mogące wpływać na powrót płodności pomimo braku okresu:

 • dziecko jest dokarmiane lub / i dopajane pomiędzy kolejnymi karmieniami piersią,
 • liczba karmień piersią w ciągu doby nie przekracza 4,
 • dziecko przestaje budzić się na karmienie w nocy,
 • dobowy czas wszystkich karmień nie przekracza 100 minut,
 • przerwy pomiędzy kolejnymi karmieniami piersią są dłuższe niż 5-6 godzin w dzień.

Dowiedz się więcej: Najważniejsze objawy owulacji (jajeczkowania) >>

Krwawienie a menstruacja

W przypadku każdej kobiety, zaraz po porodzie i w ciągu najbliższych kilku tygodni może dochodzić do krwawienia, które nie ma nic wspólnego z krwawieniem menstruacyjnym.

Bez względu na rodzaj porodu – naturalny czy cesarskie cięcie, organizm kobiety oczyszcza się i wydala tzw. odchody płodowe. W tym czasie dochodzi także do regeneracji macicy, jej gojenia się i obkurczania.

W pierwszym okresie po porodzie odchody mogą mieć krwistoczerwony kolor, następnie pojawiają się w nich skrzepy, a kolor zmienia się na różowy lub brunatno-brązowy.

Pierwsza miesiączka po porodzie

Podobnie jak w przypadku czasu jej wystąpienia, tak samo pod kątem jej obfitości nie znajdziemy żadnej reguły. Pierwsza miesiączka po porodzie może być zarówno bardzo obfita (znaczne bardziej niż miało to miejsce przed ciążą) lub dużo lżejsza niż przed ciążą.

Z reguły w przypadku kobiet, które miały bardzo obfite i bolesne krwawienia menstruacyjne, okres po ciąży nie jest tak dokuczliwy jak przed nią.

Ważne: jeżeli jednak pierwszemu krwawieniu menstruacyjnemu po ciąży, towarzyszyć będzie duży ból, zawroty głowy, podwyższona temperatura oraz inne niepokojące objawy, należy jak najszybciej udać się do lekarza ginekologa.

Fakty i  mity o pierwszej miesiączce po porodzie

 1. Sposób w jaki kobieta rodzi (poród naturalny lub cesarskie cięcie) ma wpływ na czas pojawienia się pierwszej miesiączki – MIT
 2. Pierwsze kilka-kilkanaście cykli po porodzie może być bardzo nieregularne – FAKT
 3. Pojawienie się pierwszej miesiączki po porodzie nie wpływa w żaden sposób na jakość oraz ilość produkowanego przez kobietę pokarmu – FAKT
 4. Do momentu pojawienia się pierwszej miesiączki po porodzie kobieta nie ma owulacji, a więc nie może zajść w ciążę – MIT
 5. Miesiączka po porodzie może być zupełnie inna niż przed ciążą (mniej lub bardziej obfita) – FAKT
 6. Na czas pojawienia się pierwszej miesiączki po porodzie ma wpływ rodzaj karmienia dziecka (karmienie piersią lub karmienie mlekiem modyfikowanym) – FAKT
 7. Organizm kobiety może krwawić przez kilka pierwszych tygodni po porodzie i nie będzie to związane z powrotem menstruacji – FAKT
 8. Można dokładnie określić, kiedy pojawi się pierwsza miesiączka po porodzie – MIT
 9. Jeżeli przy pierwszym krwawieniu menstruacyjnym pojawia się podwyższona temperatura, ból brzucha, zawroty głowy i inne niepokojące objawy, młoda mama powinna udać się niezwłocznie do lekarza – FAKT

ZOBACZ RÓWNIEŻ