ARTYKUŁ PARTNERA
ARTYKUŁ PARTNERA
17 Cze, 2019 - 13:46
Miasteczka kontenerowe coraz bardziej popularne

Miasteczka kontenerowe coraz bardziej popularne

ARTYKUŁ PARTNERA

Czy kontenery morskie i biurowe mogą się kojarzyć z dobrą zabawą, jedzeniem na świeżym powietrzu i startup-ami? Okazuje się, że nie brakuje pomysłów na wykorzystanie kontenerów w nietypowej dla nich roli.

Z reguły kontenery morskie służą do przewozu i magazynowania towarów natomiast kontenery biurowe bardzo często spotkamy na budowie jako zaplecze techniczne.

Tymczasem coraz większą popularność zdobywają tzw. miasteczka kontenerowe, zbudowane z używanych kontenerów morskich lub biurowych zaaranżowanych w ciekawe przestrzenie rozrywki, gastronomii, handlu, czy biznesu.

Dlaczego w kontenerach?

Popularność takich miejsc jak Gdańska 100cznia, czy Poznański KontenerART świadczy o tym, że pomysł na wykorzystanie kontenerów do stworzenia otwartej, bo znajdującej się przecież na świeżym powietrzu, ale i wyposażonej w gastronomię, scenę muzyczną, czy sklepy i galerię przestrzeń to strzał w dziesiątkę.

Miejsca takie powstają często na postindustrialnych, trochę zapomnianych terenach, które czekają jeszcze na odpowiednie zagospodarowanie, tak jak np. 100cznia, która powstała w miejscu wyburzonej Modelarni Stoczni Gdańskiej.

Kolorowe, trochę zardzewiałe kontenery morskie, które wycofano już z eksploatacji, doskonale wpisują się w ten industrialny krajobraz.

Miasteczka kontenerowe - Gdańska 100cznia

Kontener to obiekt, który ze swojej definicji powinien być mobilny – można go łatwo postawić niemal w każdym miejscu, ale także powstałe z kontenerów obiekty można w dowolny sposób modyfikować, rozbudowywać lub przenosić w inne miejsce w zależności od potrzeb.

Kolejnym atutem kontenerów jest ich stosunkowo niska cena w porównaniu z klasycznym budownictwem, nie wspominając o bardzo krótkim czasie realizacji takiego projektu.

Miasteczka kontenerowe - Gdańska 100cznia

W gdańskiej 100czni można się zrelaksować nie tylko w trakcie wieczornej imprezy, ale także w ciągu dnia dobrze zjeść w jednym z wielu barów oferujących kuchnię z różnych zakątków świata, zakupić ciekawe przedmioty oferowane przez lokalnych artystów lub obejrzeć film „pod chmurką”.

Miejsce jest na tyle uniwersalne, że organizuje się tam nie tylko koncerty, ale i wystawy, pokazy czy spotkania z interesującymi ludźmi. Całość tworzy 17 specjalnie ustawionych 40 stopowych kontenerów morskich tworzących jedyny w swoim rodzaju punkt rozrywkowo kulturalny na mapie Gdańska.

Miasteczka kontenerowe - Gdańska 100cznia
Miasteczka kontenerowe - Gdańska 100cznia

KontenerART w Poznaniu, czyli kontenery biurowe i morskie nad Wartą

Miasteczka kontenerowe - kontenerART

KontenerART to miejsce tętniące życiem nie tylko w nocy, ale i w ciągu dnia. Odbywają się tutaj liczne koncerty, wystawy, spotkania z ludźmi kultury.

Można również zdobyć nowe umiejętności podczas warsztatów artystycznych, czy po prostu odpocząć na specjalnie przygotowanej plaży lub zrelaksować się podziwiając panoramę przepływającej nieopodal Warty, ze zbudowanego na dachu kontenerów tarasu.

Jest też oczywiście ustawiona wśród kontenerów scena dla występujących artystów oraz zaplecze sanitarne stworzone, a jakże w kontenerach.

Miasteczka kontenerowe - kontener ART

Kolejne plany miasteczka kontenerowego w Gdańsku

100cznia to nie jedyny opierający się na kontenerach projekt realizowany w Gdańsku. Wkrótce na byłych terenach postoczniowych w tzw. Stoczni Cesarskiej ma powstać kompleks trzydziestu kontenerów morskich z przestrzeniami dla młodych przedsiębiorców.

W sumie planuje się utworzenie miejsc pracy dla około 100 osób, z czego większość przeznaczona będzie na start-upy, a pozostała część dla tzw. coworkingu. Nie zabraknie również oferty gastronomicznej, a dzięki możliwości organizowania wystaw, koncertów i wszelkiego rodzaju eventów obiekt ten ma szansę stać się kolejnym popularnym miejscem spotkań w tej części Gdańska.

Miasteczka kontenerowe

Projekt miasteczka kontenerowego w Gdańsku – Stocznia Cesarska

Autorem artykułu jest redakcja strony www.anga.pl, której właścicielem jest producent kontenerów biurowych, magazynowych, morskich i technicznych oferujący wynajem i sprzedaż kontenerów.

ZOBACZ RÓWNIEŻ