Grzegorz Bryszewski
Grzegorz Bryszewski
19 Lut, 2019 - 00:00

Miasta we Włoszech, które Cię zachwycą

Grzegorz Bryszewski

Piękne zabytki, nietuzinkowe budowle, magiczna atmosfera i romantyczne zakątki. Poznaj najpiękniejsze miasta we Włoszech!

Włochy to jeden z tych krajów, którego nie da się prawdziwie poznać podczas krótkiej wizyty. Tym bardziej że urokliwe miasta we Włoszech odkrywają swoje sekrety zazwyczaj dopiero podczas dłuższego pobytu albo w trakcie zwiedzania z ich mieszkańcami. Poniżej prezentujemy zarówno najbardziej znane włoskie miasta polecane przez wszystkie przewodniki, jak również te mniej popularne, lecz równie zachwycające, które warto odwiedzić.

Najpiękniejsze miasta we Włoszech – TOP 11

11. Positano

Miasta we Włoszech potrafią wyjątkowo skutecznie zachwycić turystów z całego świata swoim nieoczywistym romantyzmem. Potwierdzeniem tego twierdzenia jest niewątpliwie Positano, czyli znajdujące się na Wybrzeżu Amalfitańskim miasteczko z kolorowymi domami na stromych skałach.

Co warto tam zobaczyć? Na pewno warto odwiedzić najsłynniejszą świątynię tej miejscowości, czyli Kościół Santa Maria Assunta, który zachwyca turystów swą piękną kopułą pokrytą majoliką (red. włoski rodzaj ceramiki). Zachwycające jest także późnobarokowe wnętrze świątyni – ozdobione kolumnami i skrzydlatymi cherubinami.

Warto zwiedzić także Pałac Murata, króla Neapolu. Ten budynek z XVII w. świetnie reprezentuje wdzięk neapolitańskiego baroku i zachwyca ciekawymi detalami. Turyści z zasobnymi portfelami mogą tam nawet spędzić noc, bo w Pałacu Murata stworzono luksusowy hotel.

Zwiedzanie urokliwego Positano, które zbudowano na stromym zboczu, wymaga jednak dobrej kondycji fizycznej (wszędzie prowadzą strome schody).

Miasto może się wydawać nieco mniej ciekawe jedynie turystom odwiedzających Włochy z dziećmi (brak jest tam atrakcji dla najmłodszych) lub osobom szukającym bogatego i różnorodnego życia nocnego.

Podróżując do Italii, warto także odwiedzić malownicze plaże we Włoszech. Te w Positano są żwirowe i stosunkowo niewielkie, właśnie z nich rozciąga się jednak niepowtarzalny widok na miasto.

Miasta we Włoszech - Positano

źródło zdjęcia: Getty Images / Milena Pigdanowicz-Fidera

10. Bari

To całkiem spore miasto położone jest w południowej części Italii, tuż nad obcasem słynnego włoskiego buta i stanowi centrum malowniczego regionu Apulia. Bari jest dobrze skomunikowane z regionem, dlatego wielu turystów wybiera je jako bazę wypadową do zwiedzania okolicy.

Aby zachwycić się niepowtarzalnym klimatem miasteczka, warto przejść się uliczkami Starówki już po zachodzie słońca i przyłączyć się do mieszkańców, odpoczywających po upalnym dniu. Program zwiedzania koniecznie trzeba uzupełnić o takie zabytki jak:

  • bazylikę Św. Mikołaja (wł. BasilicaSan Nicola),
  • romańską Katedrę Św. Sabiny (wł. Cattedraledi San Sabino),
  • zamek (wł. Castello Svevi di Bari).

Ciekawą atrakcją może być też spacer ulicą Corso Vittorio Emanuele II.

Bari to jedno z miast we Włoszech, do którego łatwo się dostać samolotem z Polski w konkurencyjnych cenach (z kilku polskich miast lata tam bezpośrednio Wizzair, jedna z tanich linii lotniczych).

Dowiedz się więcej: Tanie wakacje we Włoszech – na czym zaoszczędzić?

Miasta we Włoszech - Bari

źródło zdjęcia: Getty Images / e55evu

9. Wenecja

O Wenecji słyszał właściwie każdy. To położone na ponad 100 wyspach miasto trafiło bowiem na listę UNESCO i często uznawane jest za najpiękniejsze na całym świecie. Cechą charakterystyczną Wenecji jest wspaniała architektura i nietypowe położenie, które umożliwia romantyczne podróże w gondolach po licznych kanałach zastępujących w mieście tradycyjne ulice.

Punktem obowiązkowym każdej wycieczki do Wenecji powinno być wejście na Plac Świętego Marka od zachodniej strony i podziwianie majestatycznej katedry bizantyjskiej.

Wenecja pokaże swoje uroki także podczas spacerów po ciasnych uliczkach i zwiedzaniu miejsc stosunkowo rzadko odwiedzanych przez turystów. Co z wadami tego miasta we Włoszech? Najważniejsza z nich to astronomiczne ceny, tłok i wszechobecny brud. Część zabytków regularnie niszczy także wysoka woda (tzw. Aqua alta), która zalewa miasto w okresie zimowym.

Dowiedz się więcej: Włochy – ciekawe miejsca, które musisz odwiedzić

Miasta we Włoszech - Wenecja

źródło zdjęcia: Getty Images / ozgurdonmaz

8. Triest

Wypoczynek czy korzystanie z oferty kulturalnej? W wybranych miastach we Włoszech można połączyć obie te formy urlopowania. Przykładem tutaj może być Triest, czyli duże portowe miasto w północno-wschodniej części Włoch.

W Trieście można bowiem znaleźć wiele pomników i nietuzinkowych zabytków, które pokazują bogatą i skomplikowaną historię miejscowości np.:

  • Zamek Mirarmare (il Castello di Miramare) wzniesiony przez Habsburgów,
  • kościół serbsko-ortodoksyjny S. Spiridione,
  • żydowską synagogę.

Obowiązkowym punktem zwiedzania powinno być także serce miasta, czyli Piazza Unità d’Italia z otaczającymi ją neoklasycznymi pałacami.

Co z wypoczynkiem mniej aktywnym? Triest, podobnie jak wiele portowych miast we Włoszech, nie ma dużej piaszczystej plaży, jej funkcję pełni natomiast spiaggia Barcola, czyli nadmorski pas betonowego bulwaru, na którym opalają się turyści. Warto odwiedzić także betonowe molo Audace, gdzie panuje niepowtarzalna atmosfera i można naprawdę wypocząć.

Triest powinien także zachwycić prawdziwych kawoszy, właśnie tam mieszczą się dwie znane firmy produkujące dobrą kawę, a w całym mieście można spróbować tego czarnego napoju w całkiem rozsądnych cenach.

Miasta we Włoszech - Triest

źródło zdjęcia: Getty Images / EunikaSopotnicka

7. Florencja

Miasta we Włoszech potrafią zaskoczyć także prawdziwym bogactwem dzieł sztuki. Turyści, którzy chcą je obejrzeć, powinni obowiązkowo odwiedzić Florencję, miasto, które nazywane jest „skarbcem sztuki“.

Cechą charakterystyczną tego magicznego zakątku Toskanii jest spora liczba pałaców, wnętrza wypełnione dziełami sztuki i piękna architektura. Właśnie tutaj można odwiedzić dawną siedzibę Medyceuszy, zachwycać się obrazami mistrzów w Galerii Uffizi i spędzić wiele godzin w historycznym centrum miasta, czyli Piazza del Duomo.

Miasta we Włoszech - Florencja

źródło zdjęcia: Getty Images / SerrNovik

6. Mediolan

Co można robić w Mediolanie, czyli stolicy mody, finansów i zarazem najbogatszym mieście Włoch?

Zwiedzanie warto rozpocząć od obejrzenia słynnego dzieła Leonarda da Vinci, czyli „Ostatniej Wieczerzy” (to malowidło ścienne można oglądać w refektarzu klasztoru przy kościele Santa Maria delle Grazie), warto także odwiedzić gotycką perełkę miasta, czyli Katedrę Mediolańską i Kościół św. Maurycego, który nazywany jest „ukrytym skarbem”. Wygląd zewnętrzny tej świątyni jest bowiem całkiem zwyczajny, ale jej wnętrze potrafi olśnić najbardziej wybrednych turystów.

Inne atrakcje Mediolanu to jeden z największych stadionów – San Siro oraz propozycja dla miłośników mody, czyli Złoty Prostokąt (zlokalizowany między ulicami via della Spiga, via Manzoni, via Sant’Andrea i via Montenapoleone). Właśnie w Mediolanie mieści się także jedna z najsłynniejszych scen operowych na świecie – La Scala.

Mediolan to także jedno z kilku miast we Włoszech, które są dobrze skomunikowane z Polską. Można tam dolecieć bezpośrednio aż z sześciu polskich miast. Najpopularniejsze lotnisko jest w pobliskim Bergamo – jest to nazwa pięknego miasteczka, które warto zwiedzić!

Dowiedz się więcej: Mediolan: Zabytki, które musisz zobaczyć

Miasta we Włoszech - Mediolan

źródło zdjęcia: Getty Images / Xantana

5. Genua

Zlokalizowana w północno-zachodniej części Włoch Genua jest szóstym miastem pod względem wielkości tego kraju i miejscem urodzenia Krzysztofa Kolumba. Niestety, jego dom w Genui jest wyjątkowo mało interesujący, w programie zwiedzania miasta warto więc uwzględnić inne atrakcje.

Koniecznie trzeba więc obejrzeć port, który przyciąga turystów także nowoczesnymi akcentami i majestatyczną katedrę Cattedrale di San Lorenzo. Ten piękny budynek z zewnątrz zaskakuje mieszkanką różnych stylów i kryje kilka ciekawych skarbów malarstwa i rzeźby. Właśnie tam znajdują się kości świętego Wawrzyńca, patrona miasta. W katedrze znajduje się także kielich, który według jednego z przekazów miałby być legendarnym Świętym Graalem.

Miasta we Włoszech - Genua

źródło zdjęcia: Getty Images / Garsya

4. Padwa

Zwiedzanie tego urokliwego miasta można odbyć pieszo i rozpocząć od historycznego centrum, gdzie mieści się imponujący budynek Palazzo della Ragione oraz otaczające go place.  Tutaj warto podkreślić, że w miejscu tej średniowiecznej budowli prawdopodobnie w czasach antycznych znajdowało się rzymskie forum.

W programie zwiedzania powinien się znaleźć także Uniwersytet w Padwie, który jest drugim najstarszym uniwersytetem we Włoszech i piątym najstarszym uniwersytet świata. Warto odwiedzić ogród botaniczny tej uczelni, a także Bazylikę Świętego Antoniego w Padwie, bo miasto kojarzone jest właśnie z kultem Świętego Antoniego.

Dowiedz się więcej: Padwa z dziećmi – TOP 11 atrakcji dla dzieci

Miasta we Włoszech - Padwa

źródło zdjęcia: Getty Images / SHansche

3. Bolonia

Czym jeszcze kuszą miasta we Włoszech? Na pewno świetną kuchnią i swojskim klimatem. Właśnie dlatego warto odwiedzić Bolonię, nazywaną kulinarną stolicą kraju.

Zwiedzanie tego miasta warto rozpocząć od zjedzenia spaghetti po bolońsku, czyli najsłynniejszej włoskiej makaronowej potrawy. Głodni wrażeń turyści mogą też wziąć udział w fascynujących warsztatach kulinarnych w tym mieście.

Co ze zwiedzaniem? Bolonia kusi swojskim klimatem i brakiem nadęcia typowym dla większych miast, można też tam znaleźć wyjątkowo intrygujące atrakcje.

Jedną z nich będzie Mała Wenecja (znaleźć ją można na Via Pella) i Galeria Szeptów, czyli fragment kościoła o nietypowej konstrukcji, gdzie głos namacalnie wędruje po ścianach. Galeria miała konkretne zastosowanie, ponieważ odbywało się tam spowiadanie trędowatych – chorzy mówili do jednego narożnika, a głos dochodził do księdza siedzącego po drugiej stronie.

Miasta we Włoszech - Bolonia

źródło zdjęcia: Getty Images / RossHelen

2. Neapol

To miasto we Włoszech może zachwycić klimatem (niektóre osoby używają nawet określenia niepowtarzalny chaos”), wąskimi uliczkami i starymi kamienicami. Część turystów trafia tu z powodu wyraźnie mrocznych skojarzeń – Neapol to przecież siedziba włoskiej mafii, a historia niektórych zabytków mrozi krew w żyłach. W granicach miasta można zwiedzać podziemne tunele, katakumby, a także cmentarz wykuty w skale.

Odwiedzając to słynne włoskie miasto, koniecznie trzeba przespacerować się po tętniącej do późnych godzin nocnych Via Toledo i odwiedzić Museo Archeologico Nazionale, gdzie zgromadzono najcenniejsze znaleziska z Pompejów oraz Herkulanum.

Świetny pomysł na zakończenie zwiedzania to spróbowanie typowej neapolitańskiej pizzy, która może mocno zaskoczyć turystów przyzwyczajonych do polskiej wersji dania.

Miasta we Włoszech - Neapol

źródło zdjęcia: Getty Images / eddygaleotti

1. Rzym

Wizyta w Rzymie często określana jest jako obowiązkowy punkt zwiedzania Italii. Nic w tym dziwnego, bo to miasto wypełnione jest atrakcjami, których poznanie może zająć nawet kilkanaście dni!

Wybierając się do Rzymu, warto wcześniej ustalić swoje priorytety, stolica kraju jest bowiem ogromnie zatłoczona, co oznacza, że zwiedzanie najbardziej popularnych miejsc będzie oznaczało konieczność stania w długich kolejkach.

Na szczęście symbole największego miasta we Włoszech, czyli Panteon, Fontana di Trevi, Piazza Navona i słynna Fontanna Czterech Rzek, Schody Hiszpańskie, a także Koloseum i Forum Romanum, znajdują się blisko siebie i można je obejrzeć na piechotę podczas długiego spaceru.

Obowiązkowym punktem programu zwiedzania Rzymu jest oczywiście Watykan i jego zabytki. Także w tym przypadku warto zarezerwować sobie kilka długich godzin na zwiedzanie i spróbować pojawić się tam albo wcześnie rano, albo późnym wieczorem.

Dowiedz się więcej: Najpiękniejsze zabytki we Włoszech – TOP 11

Miasta we Włoszech - Rzym

źródło zdjęcia: Getty Images / orpheus26

Miasta we Włoszech zachwycają różnorodnością, romantyczną atmosferą i niepowtarzalnym klimatem. Chociaż nie każdy z turystów znajdzie czas i możliwości, żeby odwiedzić wszystkie miejsca z naszej listy podczas jednej podróży, to warto spróbować odkryć uroki chociaż kilku miejsc i wrócić do domu z niepowtarzalnymi wspomnieniami.

ZOBACZ RÓWNIEŻ