Mariola Krzyżak
Mariola Krzyżak
01 Wrz, 2018 - 02:00

Meldunek w Niemczech – to musisz wiedzieć!

Mariola Krzyżak

Decydujesz się na wyjazd za zachodnią granicę? Meldunek w Niemczech jest jedną z pierwszych czynności, jakie musisz wykonać po przyjeździe!

Meldunek w Niemczech to najważniejsza z formalności jaką należy załatwić tuż po przyjeździe. Posiadanie go umożliwia podejmowanie kolejnych kroków związanych z osiedlaniem się w nowym kraju. Jest to obowiązek każdego, kto planuje zamieszkanie za zachodnią granicą na dłużej niż 3 miesiące. Jak się zameldować w Niemczech?

Kto musi posiadać meldunek w Niemczech?

Każdy, kto zamierza przebywać na terenie kraju dłużej niż 3 miesiące musi posiadać meldunek. Dotyczy to zarówno pracowników, jak i studentów, turystów czy osoby odwiedzające swoją rodzinę. Meldunek w Niemczech jest najważniejszym obowiązkiem administracyjnym, a jego niedopełnienie może skutkować problemami z urzędem migracyjnym, który może nałożyć na niezameldowane osoby wysokie kary pieniężne.

Jeżeli chcemy załatwić jakiekolwiek inne formalności związane z pracą, otworzyć konto bankowe lub podpisać jakąś umowę, meldunek będzie nam do tego niezbędny, gdyż jest to dokument, bez którego obcokrajowcy nie mogą swobodnie funkcjonować w świetle niemieckiego prawa.

Kiedy dokonać meldunku?

W zależności od kraju związkowego, w którym zamierzamy zamieszkać, wyznaczone są różne okresy meldunkowe. Najczęściej przybywające do Niemiec osoby mają czas od 7 do 14 dni od momentu zamieszkania na terenie kraju na to, by pojawić się we właściwym urzędzie. Nie warto więc zwlekać z taką wizytą, gdyż dopełnienie formalności nie zajmuje dużo czasu, a jest czynnością niezbędną.

Meldunek w Niemczech krok po kroku

Wizyty w urzędach kojarzą nam się często z nieprzyjemną koniecznością i staniem w długich kolejkach. Jednak meldunek w Niemczech możemy załatwić już podczas jednej wizyty, która zazwyczaj nie trwa długo. Jeżeli będziemy właściwie przygotowani, cała procedura zajmie nam jedynie chwilę.

Poświadczenie posiadania lokum warunkiem zameldowania

Zanim udamy się do urzędu musimy załatwić pierwszą formalność, którą będzie wynajęcie mieszkania. Umowa najmu, czyli Mietvertragjest dokumentem niezbędnym do dokonania meldunku.

Musimy także poprosić właściciela mieszkania o potwierdzenie najmu w postaci pisemnego zaświadczenia nazywanego Vermieterbescheinigung lub WohnungsgeberbestätigungNależy więc pamiętać, aby podczas spotkania z właścicielem uzyskać od niego oba niezbędne dokumenty, które będziemy musieli przedłożyć w urzędzie.

Wybór odpowiedniego urzędu meldunkowego

Meldunek w Niemczech jest obowiązkowy nie tylko dla przyjezdnych, ale także dla rodowitych mieszkańców kraju. Z tego względu w każdym mieście znajduje się urząd, w którym można dopełnić formalności. Instytucje te posiadają różne nazwy: Einwohnermeldeamt, Bezirksamt, Bürgerservice, Einwohneramt, Stadtverwaltung

Jeżeli nie mamy pewności, gdzie znajduje się najbliższy z urzędów, warto wpisać w wyszukiwarkę internetową nasz adres z dopiskiem anmeldungW ten sposób uzyskamy informację o tym, gdzie należy się udać.

Dokumenty potrzebne do zameldowania

Zanim wybierzemy się do urzędu warto sprawdzić, czy posiadamy wszystkie niezbędne dokumenty. Obywatele Unii Europejskiej nie potrzebują ich dużo. Co będzie nam potrzebne?

  • Dowód osobisty lub paszport;
  • Umowa najmu oraz zaświadczenie od właściciela lokalu;
  • Jeżeli przeprowadzamy się z rodziną, wymagane będzie okazanie aktu ślubu oraz aktu urodzenia dziecka w europejskiej wersji lub przetłumaczonej na język niemiecki;
  • Wypełniony formularz meldunkowy, Anmeldeformular – dokument ten różni się w zależności od urzędu i kraju związkowego. Można pobrać go ze strony internetowej danej placówki lub pozyskać we właściwym urzędzie. Formularz musi zostać poprawnie wypełniony. Dane, jakie należy w nim wpisać nie są skomplikowane, jednak w przypadku problemów z rozumieniem języka niemieckiego warto zasięgnąć rady u osób bardziej doświadczonych.

Jak wygląda wizyta w urzędzie?

Sama wizyta w urzędzie nie jest skomplikowaną procedurą i poradzi sobie z nią każdy. Wymagana będzie komunikacyjna znajomość języka niemieckiego na takim poziomie, że będziemy w stanie zrozumieć słowa urzędnika.

Zaraz po wejściu do odpowiedniego urzędu będziemy musieli pobrać numerek, według którego będziemy oczekiwać na swoją kolej. Najczęściej w budynku ustawione są specjalne automaty, może jednak zdarzyć się też tak, że będzie trzeba podejść do oznaczonego okienka.

Jeżeli nie jesteśmy pewni swoich zdolności komunikacyjnych w języku niemieckim, warto zabrać ze sobą osobę, która w razie potrzeby będzie tłumaczyć nam słowa urzędnika. Zazwyczaj jednak formalności są na tyle proste, że powinniśmy sobie poradzić nawet z podstawową znajomością języka.

Kiedy już zostaniemy wezwani do urzędnika, na początek poprosi on nas o przedstawienie właściwych dokumentów oraz sprawdzi ich kompletność. Zostaniemy także poproszeni o podanie podstawowych danych osobowych.

Jeżeli wszystko będzie się zgadzać, po krótkiej chwili otrzymamy potwierdzenie zameldowania na terenie Niemiec, czyli MeldebescheinigungWe wszystkich krajach związkowych, z wyjątkiem Nadrenii Północnej-Westfalii, będziemy musieli dokonać także opłaty meldunkowej.

Weryfikacja po 3 miesiącach

W niektórych przypadkach może okazać się, że urząd meldunkowy zdecyduje się na weryfikację podanych przez nas danych. Obywatele Unii Europejskiej nie muszą przedstawiać pozwolenia na pobyt, jednak konieczne może okazać się potwierdzenie posiadania obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego oraz środków finansowych pozwalających na samodzielne utrzymywanie się.

Weryfikacja nie jest częstą procedurą, jednak warto o niej wiedzieć. Nie należy więc martwić się, jeżeli zostaniemy ponownie wezwani do urzędu.

Powiadomienie urzędu o przeprowadzkach

Jeżeli planujemy zmienienie miejsca zamieszkania na terenie Niemiec, musimy powiadomić o tym urząd meldunkowy, by dopełnić procedury przemeldowania. W tym celu potrzebne będzie jedynie podanie starego adresu w nowym lokalnym urzędzie. Konieczne jet wskazanie poprzedniego adresu niemieckiego, aby uniknąć problemu podwójnego zameldowania na terenie kraju.

Formalności należy dopełnić do 2 tygodni. Pamiętajmy także o wymeldowaniu się przed powrotem do kraju lub wyjazdem poza granice Niemiec na stałe.

Dowiedz się więcej: Wynajem mieszkania w Niemczech krok po kroku >>

Do czego potrzebny jest meldunek w Niemczech?

Zaświadczenie o zameldowaniu w Niemczech jest jednym z najważniejszych dokumentów. Będzie ono potrzebne do załatwiania wielu rzeczy, dlatego nie wolno go zgubić ani zniszczyć. W jakich przypadkach meldunek w Niemczech będzie niezbędny?

  • Otworzenie konta bankowego – jeżeli podejmujemy pracę w Niemczech konieczne jest posiadanie rachunku bankowego, a do jego założenia potrzebujemy zameldowania w kraju;
  • Otrzymanie numeru identyfikacji podatkowej oraz ubezpieczenia społecznego;
  • Zawieranie umów – np. na telefon, Internet i wiele innych usług.

Dowiedz się więcej: Obywatelstwo niemieckie krok po kroku (jak i kiedy można uzyskać)

Co grozi za niedopełnienie procedury meldunkowej?

Niezastosowanie się do niemieckiego prawa meldunkowego grozi wysokimi karami. Może być to grzywna lub nadanie przez urząd finansowy VI klasy podatkowej, co oznacza, że nasz podatek będzie wynosił nawet 43%.

Nie warto więc ryzykować! Procedura meldunkowa jest bardzo prosta, nie zajmuje dużo czasu, a dzięki jej spełnieniu można legalnie funkcjonować na terenie kraju. Warto także pamiętać, że dla mieszkańców Unii Europejskiej jest to czysta formalność, gdyż nie ma potrzeby wnoszenia prośby o pozwolenie na pobyt lub pracę w granicach wspólnoty.

Meldunek w Niemczech to formalność niezbędna do podjęcia dalszych kroków w organizowaniu swojego życia na terenie kraju. Nie należy więc obawiać się procedur, które nie są wcale skomplikowane, a ich dopełnienie ogranicza się zazwyczaj do jednej wizyty w urzędzie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ