Michał Nielub
Michał Nielub
29 Sty, 2019 - 00:00
Mediolan: Zabytki, które musisz zobaczyć

Mediolan: Zabytki, które musisz zobaczyć

Michał Nielub

Każdy wielbiciel piękna i historii powinien choć raz odwiedzić Mediolan. Zabytki architektury i sztuki urzekają oraz nadają miastu niespotykany charakter.

Atrakcje Mediolanu są tak liczne, że trudno byłoby ująć je wszystkie nawet w turystycznych przewodnikach, które często pomijają zakamarki miasta, skupiając się na najbardziej popularnych miejscach. Zwiedzane miasta warto jednak rozpocząć od najsłynniejszych budowli, świątyń i ekspozycji. Dla osób odwiedzających Mediolan, zabytki takie jak katedra Duomo czy La Scala to obowiązkowe punkty na trasie zwiedzania. Miasto oferuje jednak o wiele więcej wspaniałych dzieł architektury, malarstwa i rzeźby, które również warto uwzględnić w swoich turystycznych planach.

Mediolan: zabytki architektury sakralnej

Pięknie zdobione katedry, bazyliki i kościoły o wspaniałych wnętrzach przekazują ogrom wiedzy na temat dziejów miasta. Oprócz skupiania wiernych w niezwykłych wielowiekowych przestrzeniach pełnią także funkcję swego rodzaju skarbnic, obszarów kryjących tajemnice zaprzeszłych stuleci. Najpiękniejszą świątynią w całym mieście może być jednak tylko jedna budowla – Duomo di Milano.

Katedra Duomo – Mediolan w pigułce, czyli wizytówka miasta

Gotycka katedra mieści się w samym centrum miasta. Oprócz renomy i statusu jednej z największych budowli o charakterze religijnym na całym świecie już samo jej położenie sprawia, że nie sposób świątynię przeoczyć czy obejść, przez co codziennie skupia prawdziwe tłumy turystów. Zasadniczo nic nie stoi na przeszkodzie, by swe wakacje we Włoszech rozpocząć właśnie tutaj.

Trudy i znoje powstawania Duomo di Milano

Katedra w Mediolanie, zgodnie z niegdysiejszym zwyczajem, powstała w miejscu dawnych świątyń zdewastowanych przez czas i kataklizmy. Budowa Duomo miała stanowić pewne ukoronowanie ówczesnej władzy, ale wynikała też z chęci zmodernizowania obszarów miejskich.

Do powstania budowli przyczyniło się wielu architektów, malarzy i geniuszy sztuk pięknych, którzy na przestrzeni aż pięciu wieków skrupulatnie powoływali potężne Duomo do istnienia, łącząc mnogie style architektoniczne i estetyczne.

Dowiedz się więcej: Włochy: TOP 7 – ciekawe miejsca w Mediolanie, o których nie przeczytasz w przewodnikach

Mediolan zabytki: Katedra Duomo

źródło zdjęcia: Getty Images / MoustacheGirl

Punkt widokowy na całe miasto

Na dachu katedry znajduje się prawdziwa turystyczna perełka – taras widokowy, z którego rozpościera się piękny widok na Stare Miasto Mediolanu. Zabytki miasta widziane z góry, podobnie jak cała jego panorama, zapierają dech w piersiach, zarówno za dnia, jak i po zmroku, gdy Mediolan zostaje wspaniale oświetlony.

Spacer po tarasie umożliwia przyjrzenie się detalom architektonicznym budowli i rzeźbom wbudowanym w dach. Ułatwieniem dla niepełnosprawnych, osób starszych i dzieci jest możliwość wjazdu na górę za pomocą windy.

Zakamarki Duomo di Milano

Każdy przewodnik po Mediolanie zawiera ciekawostki, takie jak fakt, że katedra słynie ze 157 metrów szerokości, zachwycającego białego i różowego marmuru, którym jest pokryta oraz z posągów i pomników rzeźbionych z wielką pieczołowitością.

Warta zobaczenia w Duomo jest także krypta świętego Karola Boromeusza, która skrywa jego szczątki oraz skarb katedry.

Amatorzy wykopalisk powinni zaś zejść w podziemia, oferującego ekspozycję pozostałości bazyliki Santa Tecla i chrześcijańskiego baptysterium  pochodzących z IV wieku – wraz z chrzcielnicą, w której ochrzczony miał być sam święty Augustyn.

Dowiedz się więcej: Włochy: Mediolan – atrakcje turystyczne i urokliwe miejsca

Mediolan zabytki - taras widokowy na dachu katedry

źródło zdjęcia: Getty Images / Solovyova

Mediolan: zabytki kulturalne

Mediolan słynie z bogatej oferty kulturalnej. Spektakle, koncerty, pokazy mody na światowym poziomie mają tu miejsce nie od dziś. Istotną częścią historii miasta są właśnie widowiska, między innymi w Teatrze La Scala.

La Scala

Wyjątkową perłą miasta jest Teatr La Scala. Mediolan wyższych sfer bawił tu już od drugiej połowy XVIII wieku, mając wówczas możliwość skorzystania z teatralnego kasyna.

Warto wiedzieć, że okrutny czas II Wojny Światowej nie oszczędził i tego teatru, który w wyniku bombardowania został poważnie zdewastowany. Na szczęście trzy lata później rekonstrukcja budynku została ukończona, a wrota La Scala ponownie się otworzyły, by przyjmować tłumnie nadciągających wielbicieli opery po dziś dzień.

Znaczenie La Scala w świecie opery

Gmachy budynku są przestrzenią prawdziwych prekursorów. Natchnienie geniuszy mediolańskim teatrem dało początek wielu wspaniałych operom, takim jak Madame Butterfly Pucciniego czy Nabucco i Otello Verdiego. Ciekawostką jest, że sam Verdi, jako dumny i innowacyjny jak na swe czasy kompozytor, obawiał się nieco nadmiernej modyfikacji swoich dzieł, przez co początkowo stronił od prezentowania ich na deskach La Scala.

Muzeum Teatralne

W gmachu znajduje się interesujące Muzeum Teatralne, którego nie należy pominąć przy okazji wizyty w La Scala – najwspanialszym teatrze Mediolanu. Zwiedzanie obejmuje między innymi ogromne foyer, które jednak odznacza się stosunkowo skromnym wystrojem w porównaniu z obficie zdobioną salą operową. Pomieszczenie wyłożone drewnem i czerwonym miękkim aksamitem wywiera na przybyłych największe wrażenie.

Piazza della Scala, czyli zabytki Mediolanu w pobliżu

Plac della Scala z pewnością uprzyjemni wizytę w teatrze. Znajdujące się nieopodal miejsce jest niezwykłą przestrzenią odpoczynku i nasycenia zmysłów kolejnymi doznaniami estetycznymi. Można tu przysiąść na ławce i zrelaksować się wśród zieleni porastających plac roślin. Wisienką na torcie Piazza della Scala jest posąg przedstawiający jednego z największych geniuszy ludzkości – Leonarda da Vinci.

Dowiedz się więcej: Włochy – ciekawe miejsca, które musisz odwiedzić

Mediolan zabytki - teatr La Scala przy Piazza Della Scala

źródło zdjęcia: Getty Images / User10095428_393

Mediolan: zabytki współczesnego świata

Natłok muzealnych wrażeń, widowisk operowych i mediolańskich zabytków architektonicznych zanurza zwiedzających w historii i choć u większości wywołuje wielką fascynację, niekiedy staje się również powodem znużenia. Na szczęście Mediolan kryje jeszcze niejedną niespodziankę. Zwłaszcza dla amatorów sportu, takiego jak piłka nożna.

San Siro: jeden z największych stadionów na świecie

Stadion San Siro odznacza się wyjątkową liczbą miejsc – pozwala bowiem na oglądanie meczu przez niemal 83 tysięcy kibiców naraz. Zbudowany za 2 miliony dolarów w 1926 roku, był od tego czasu kilkukrotnie modernizowany i doskonalony.

Nazwa stadionu pochodzi od parku San Siro położonego nieopodal, jednak nie wszyscy wiedzą, że obiekt posiada jeszcze drugą nazwę, na cześć włoskiego piłkarza Interu, którego zasługi sprawiły, że trwale wpisał się w historię piłki nożnej – Giuseppe Meazza.

 

Marzenie o San Siro w Mediolanie

Zobaczenie stadionu San Siro to spełnienie marzenia niejednego wielbiciela światowej piłki. Choć obecnie grające tu drużyny (AC Milan i Inter) nie należą już do ścisłej światowej czołówki piłki nożnej, zdążyły stać się już sportową legendą Mediolanu. Zabytki związane z zamierzchłymi sukcesami można podziwiać później na terenie obiektu, jednak na początek należy zwiedzić sam stadion: strefę mieszaną, strefę konferencyjną, szatnię, tunel oraz trybuny.

Muzeum Piłki Nożnej

Przy okazji odwiedzania stadionu warto udać się do czarnego baraku, w którym mieści się ekspozycja związana z włoską piłką. W jej skład wchodzą zdobyte puchary, buty zawodników drużyn czy koszulki noszone podczas spotkań sportowych. Muzeum zadowoli przede wszystkim osoby, które lubują się w piłce nożnej lub żywią sentyment do drużyn współcześnie grających na mediolańskiej murawie.

Dowiedz się więcej: Włochy: Jak poruszać się po Mediolanie – przewodnik

 

Trudno nie zgodzić się z opinią, że warto odwiedzić to włoskie miasto, jakim jest Mediolan. Zabytki i liczne obiekty turystyczne, jakie można tu zobaczyć, stanowią gwarancję udanych wakacji.

ZOBACZ RÓWNIEŻ