Michał Nielub
Michał Nielub
27 Lut, 2019 - 00:00
Mediolan z dziećmi - TOP 11 atrakcji dla dzieci

Mediolan z dziećmi – TOP 11 atrakcji dla dzieci

Michał Nielub

Niewiele osób wie, jak świetnie można się bawić, przemierzając Mediolan z dziećmi. Ogrom atrakcji włoskiego miasta obejmuje bogatą ofertę familijną.

Wczasy we Włoszech z całą rodziną mogą stać się wakacjami naszego życia, jeśli tylko zadbamy o najmłodszych i wybierzemy odpowiednie dla nich atrakcje. Które z nich pokazać dzieciom w Mediolanie? Od profilu zainteresowań oraz wieku naszych milusińskich zależy, które z nich okażą się strzałem w dziesiątkę, jednak większość obiektów oferujących świetną rodzinną zabawę pozwoli zwiedzić Mediolan z dziećmi o najbardziej wymagających potrzebach.

TOP 11 atrakcji dla zwiedzających Mediolan z dziećmi

Mediolan rzadko jest wybierany na główne miejsce letnich wakacji, jednak cieszy się ogromną popularnością jako cel krótkich wycieczek turystów wypoczywających w okolicy. Wielu przyjeżdża tu specjalnie, by spędzić niezapomniany weekend we Włoszech. Dla najmłodszych nie brakuje tu atrakcji, dlatego warto je tu zabrać choćby na jeden dzień.

Poniżej przedstawiamy krótki przewodnik po atrakcjach Mediolanu przygotowany z myślą o dzieciach.

11. Piruet na byku w Galerii Vittorio Emanuele

Słynna mediolańska galeria to przestrzeń łącząca przyziemność materializmu i konsumpcji z tradycją i mistyką przesądów. Obowiązkowym punktem wizyty w pawilonie jest bowiem rytualny obrót na byku, którego przedstawia podłogowa mozaika.

Symboliczne zdeptanie symbolu Turynu rywalizującego z Mediolanem dla dzieci jest po prostu fantastycznym urozmaiceniem dnia i gwarancją szczęścia, podobnie jak wrzucenie monety do fontanny.

Mediolan z dziećmi - piruet na byku w Galerii Vittorio Emanuele

źródło zdjęcia: Getty Images / redhumv

10. Panorama miasta ze szczytu Duomo

Wakacje we Włoszech z dziećmi to przede wszystkim atmosfera miast klasycystycznej Italii, urok wiekowych zabudowań oraz kunszt ich architektury. By uchwycić jak najwięcej z klimatu Mediolanu, warto spojrzeć na niego z góry.

Umożliwiają to tarasy na dachu katedry pieczołowicie stawianej przez ponad pięć wieków i będącej najważniejszym zabytkiem Mediolanu. Widok na miasto z Duomo jest niesamowity i pozwala przyjrzeć się nie tylko ulicom Mediolanu, atrakcjom wielkiego miasta i malowniczym zabytkowym gmachom.

Jednocześnie na tarasie przyjrzeć się można szczegółom elewacji katedry i wspaniałym zdobieniom, których detale są niedostrzegalne z perspektywy chodnika.

 

9. Stadion San Siro

Siedziba legendarnych piłkarskich klubów AC Milan i Inter udostępniona jest dla zwiedzających. Oprócz okazałego stadionu istnieje możliwość zobaczenia szatni, z których korzystają piłkarze, a także tunelu mistrzów, którym schodzą z boiska.

Interesujące dla małych amatorów sportu może być również Muzeum Piłki Nożnej, mieszczące się w obrębie stadionu. Ekspozycja zawiera pamiątki po wielkich meczach, takie jak koszulki i buty, puchary i medale, a także piłki z podpisami zawodników.

Pomimo iż muzeum nie zaskoczy nas bogactwem efektów specjalnych i interaktywnymi, nowoczesnymi rozwiązaniami, wielbiciele piłki odwiedzający Mediolan z dziećmi będą zadowoleni z tej wizyty.

 

8. Przejażdżka historycznym tramwajem

Dobowy karnet umożliwiający podróże historycznymi tramwajami może stać się przepustką do przejażdżki pełnej przygód. Atrakcja kosztuje niewiele, a okazuje się nie tylko odciążeniem od pieszych wędrówek po Mediolanie z dziećmi, lecz opcją wstępu do jedynego w swoim rodzaju mobilnego muzeum sunącego po szynach między uliczkami.

Mediolan z dziećmi - przejażdżka historycznym tramwajem

źródło zdjęcia: Getty Images / KavalenkavaVolha

7. Villa Reale – ogród dla dzieci

Villa Reale to pierwszy ogród w stylu angielskim, którego założeniem było naśladownictwo naturalnej ekspansji roślinności. Urokliwe zagajniki, mały wodospad i wysepka ze świątynią miłości wyłaniająca się ponad taflę wody budują niezwykłą romantyczną atmosferę.

Ponieważ park przeznaczony jest dla dzieci, osoby dorosłe mogą być jego gośćmi jedynie w towarzystwie swoich pociech (do dwunastego roku życia). Niezwykłe miejsce wyciszy skołatane nerwy rodziców i stanie się rajską przestrzenią zabawy dla ich dzieci.

 

6. Planetarium

Fascynacja kosmosem jest popularna wśród ciekawych świata osób, niezależnie od płci i wieku. Z tego powodu świetną alternatywą rodzinnego wypadu będzie wizyta w mediolańskim planetarium, które zachwyci dzieci w wieku przedszkolnym, ale także znacznie starszych obserwatorów.

W tym największym włoskim planetarium (wł. Civico Planetario Ulrico Hoepli) można oderwać się od codzienności i w sensie dosłownym – wznieść się ku niebu. Dobrze mieć na względzie, że kosmicznie projekcje z przewodnikiem odbywają się wyłącznie w weekend.

 

5. Akwarium w Mediolanie

Choć akwarium w Mediolanie nie należy do najbardziej zachwycających swoimi rozmiarami, można tu znaleźć prawdziwe skarby. W środku mieszka 100 gatunków egzotycznych ryb i morskich istot, takich jak koralowce i rozgwiazdy.

Ponadto sam budynek Aquario Civico zachwyca pięknem rozwiązań architektonicznych i zachęca do zgłębiania ogrodu zewnętrznego. W jego fasadę wbudowany jest posąg Neptuna, który zaprasza do zwiedzania magicznego wodnego świata.

 

4. Muzeum Historii Naturalnej

Najbardziej okazałe muzeum historii naturalnej we Włoszech funkcjonuje już niemal 200 lat, a jego 23 sale muzealne mieszczą ekspozycje dotyczące ewolucji form życia na ziemi oraz prototypy naturalnych siedlisk ssaków czy gadów.

Ogromną atrakcją instytucji są szkielety dinozaurów skonstruowane z odlewu oryginalnych kości, przy których dzieci chętnie robią sobie zdjęcia. Cała sala poświęcona dinozaurom i ukazująca konstrukcje tyranozaura, alozaura, dromeozaura czy plateozaura to zresztą najbardziej lubiane pomieszczenie w muzeum.

 

3. MUBA – Muzeum Dzieci

MUBA to centrum rozwoju, które zajmuje się projektami poświęconym dobru dzieci. Muzeum oferuje fenomenalne interaktywne wystawy dla całej rodziny i zwiedzanie z przewodnikiem za pośrednictwem zorganizowanego 75-minutowego spaceru.

Założeniem instytucji jest nauka poprzez zabawę i doświadczenie, a także promowanie twórczego i nieszablonowego sposobu myślenia, który nie tylko rozwija młode umysły, ale pozwala im wykroczyć poza ramy codzienności. Wizyta w Mediolanie z dziećmi nie może obyć się bez wizyty w tym fascynującym miejscu.

Dowiedz się więcej: Mediolan: Muzea, które warto odwiedzić

 

2. Muzeum Leonardo

Budynek XVI-wiecznego klasztoru, w którym mieści się muzeum, wydaje się niepozorny. Skrywa jednak zbiory aż 16 tysięcy eksponatów nawiązujących do życia i twórczości znanego artysty i geniusza, Leonarda da Vinci.

Należą do nich chociażby rekonstrukcje modeli, jakie da Vinci zaprojektował w formie rycin i grafik. Wiele sekcji ekspozycji zapiera dech w piersiach. Szczególnie interesująca jest sekcja transportu, zawierająca szkielety i prototypy maszyn, samolotów i okrętów.

Obiekt jest tak wielki, że na jego dogłębne zwiedzenie nie wystarczy kilka godzin. By czuć się usatysfakcjonowanym, na wizytę w Muzeum Leonarda da Vinci warto zaplanować sobie cały dzień.

Dowiedz się więcej: Włochy: TOP 7 – ciekawostki o Mediolanie, które musisz poznać

 

1. Park Leolandia

Park Leolandia nie leży na ścisłym terenie miasta, lecz w okolicy pobliskiego Bergamo. Odwiedzając Mediolan z dziećmi, można się z nimi wybrać na wycieczkę i zafundować im dzień pełen niespodziewanych wrażeń.

Ogromny park rozrywki dla całych rodzin to świetna propozycja na jednodniowy wypad poza Mediolan z dziećmi. Ponad 40 atrakcjom kompleksu towarzyszą dźwięki radosnej muzyki, kolorowe postacie rodem z baśni i atmosfera niekończącej się zabawy.

Na miejscu znajduje się także farma pełna różnorodnych zwierząt, począwszy od kur, świń, kóz i innych zwierząt hodowlanych, poprzez gatunki zagrożone wyginięciem, skończywszy wreszcie na gadach zamieszkujących swój osobny pawilon.

Podczas gdy dzieci będą cieszyć się zabawą, dorośli mogą zaznać nieco odpoczynku w strefie relaksu, wśród śpiewu wielobarwnych ptaków. Na miejscu istnieje możliwość wynajęcia pokoju, zatem chętni turyści mogą zanurzyć się w bajkowy świat na znacznie dłużej niż jeden dzień.

Dowiedz się więcej: Włochy z dziećmi: TOP 11 niesamowitych atrakcji

 

Mediolan z dziećmi to trafiony pomysł na weekend lub tydzień we Włoszech. Atrakcje miasta są liczne i nie sposób dotrzeć do wszystkich miejsc polecanych przez przewodniki turystyczne. Warto kierować się zainteresowaniami naszych milusińskich, by przeżyć z nimi wakacyjną przygodę i podzielić ekscytujące doświadczenia, które spodobają się nawet starszym pociechom i ich rodzicom.

ZOBACZ RÓWNIEŻ