Michał Nielub
Michał Nielub
06 Lut, 2019 - 00:00
Mediolan: Muzea, które warto odwiedzić

Mediolan: Muzea, które warto odwiedzić

Michał Nielub

Wielu turystów na cel swoich wymarzonych wakacji wybiera Mediolan. Muzea i galerie sztuki dostarczają wspaniałego materiału do zwiedzania na wiele dni.

Przykładem miasta wielowymiarowego, pełnego świadectw zamierzchłych czasów, ale i rozrywek, miasta, które tętni życiem za dnia i po zmroku jest Mediolan. Muzea miejskie mogą pochwalić się różnorodnością ekspozycji dotyczących zarówno aspektów bogatej historii Włoch, jak również ciekawostek związanych z Mediolanem.

Co warto zobaczyć, by wakacje we Włoszech stały się kopalnią wspomnień i dały nam jak najwięcej satysfakcji, a nie znużenia spowodowanego nieustającym maratonem po przypadkowych obiektach muzealnych?

Najlepsze muzea sztuki i galerie w Mediolanie

Myśląc o wakacjach w Mediolanie, warto zaplanować sobie wycieczkę śladem geniuszy malarstwa europejskiego lub przynajmniej przyjrzeć się kunsztownym rzeźbom, posągom i pomnikom wykutym przez dłonie największych artystów renesansu, ale i innych epok.

Należy mieć na uwadze ważną kwestię techniczną: aby nie tracić czasu w gargantuicznych kolejkach lub nie pocałować klamki muzealnych wrót, bilety warto zakupić drogą internetową.

Pinakoteka di Brera

W zabytkowym budynku przy Akademii Sztuk Pięknych zostało zgromadzonych ponad pół tysiąca dzieł powstałych na przełomie wielu stuleci (począwszy już od XIV wieku!). Kolekcja obejmuje arcydzieła takich geniuszy jak Rafael, Caravaggio czy Veronese, ale mieści też wytwory kultury współczesnej, jak na przykład obrazy Modiglianiego, Carry czy De Chirico. Najpopularniejsze z nich wszystkich to chociażby Pieta Belliniego czy Święta Rozmowa Piero della Francesca.

Adres: Mediolan, Via Brera 28

Mediolan muzea: Pinakoteka di Brera

źródło zdjęcia: Getty Images / Manakin

Pinakoteka Ambrozjańska

Pierwszym dziełem sztuki, na które natkniemy się w jednej z najstarszych instytucji kulturalnych, jest sam pałacowy budynek, w którym mieści się muzeum. Pinakoteka została powołana do istnienia z inicjatywy kardynała Federica Borromea, który postanowił podzielić się ze światem okazami swej imponującej prywatnej kolekcji.

W dwudziestu okazałych salach zobaczymy liczne rzeźby, obrazy i rysunki największych włoskich mistrzów. Co ciekawe, w gmachu znajduje się również biblioteka publiczna mogąca pochwalić się niezwykłymi zbiorami, w skład których wchodzi między innymi Codex Atlanticus Leonarda da Vinci czy dzieła samego Homera.

Adres: Mediolan, Piazza Pio XI, 2

 

Ostatnia Wieczerza w Klasztorze Santa Maria della Grazie

Możliwość obcowania z najsłynniejszym dziełem świata  zapewni nam tylko wczesna rezerwacja wejściówek. Ze względu na dobro malunku udostępniane jest ono wyłącznie niewielkim (maksymalnie 25-osobowym) grupom zwiedzających naraz.

Wizyta w świątyni, w której refektarzu widnieje to zachwycające malowidło ścienne, jest koniecznością podczas odpoczynku w Mediolanie. Warto obejrzeć też sam kościół, który jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO i należy do najważniejszych zabytków Mediolanu. 

Adres: Mediolan, Piazza di Santa Maria delle Grazie

Dowiedz się więcej: Włochy – ciekawe miejsca, które musisz odwiedzić

Mediolan muzea: kościół Santa Maria della Grazie

źródło zdjęcia: Getty Images / oneinchpunch

Muzea historyczne w Mediolanie

Fascynująca przeszłość miasta, a także fakt, że to również obszar Włoch jest swoistą kolebką kultury europejskiej, zachęcają do zanurzenia się w historię Mediolanu. Muzea oferują różnorodne ekspozycje kategoryzowane względem epoki, kontekstu tła historycznego, rodzaju i tematyki eksponatów.

Należy pamiętać, że także niewymienione tu świątynie, kościoły i katedry w Mediolanie stanowią swego rodzaju muzea historyczne, mieszcząc rozmaite eksponaty i relikwie, których nie spotka się nigdzie indziej.

Muzeum Kultury MUDEC

MUDEC to miejsce, w którym analizie poddane zostały wpływy kulturowe i geograficzne na charakter miasta, jakim jest Mediolan. Muzeum jest zarazem ośrodkiem badań interdyscyplinarnych nad cywilizacją Dalekiego Wschodu, Europy, Ameryki Północnej i Południowej, Afryki, Azji czy Oceanii w kontekście oddziaływania na Mediolan i przenikania się często skrajnych obyczajowości. Co ciekawe, w skład kolekcji wchodzą wojenne zdobycze, łupy, darowizny misjonarzy i kolekcjonerów oraz przedmioty opracowań badaczy i naukowców.

Adres: Mediolan, Via Tortona 56

 

Muzeum Castello Sforzesco

W istocie Castello Sforzesco to cały kompleks obiektów muzealnych i instytucji prezentujących liczne wystawy, ekspozycje i dzieła sztuki o naprawdę wyjątkowym charakterze. W skład instytucji wchodzą:

  • Muzeum Antycznych Mebli i Rzeźb Drewnianych,
  • Muzeum Instrumentów Muzycznych,
  • Muzeum Sztuki Starożytnej,
  • Muzeum Archeologiczne,
  • Muzeum Sztuki Użytkowej.

Perłą kolekcji Castello Sforzesco jest rzeźba, którą Michał Anioł ukończył zaledwie kilka dni przed śmiercią.

Adres: Mediolan, Piazza Castello

Dowiedz się więcej: Włochy: TOP 7 – ciekawe miejsca w Mediolanie, o których nie przeczytasz w przewodnikach

Mediolan muzea: Castello Sforzesco

źródło zdjęcia: Getty Images / stevegeer

Muzeum Archeologiczne

Były klasztor Monastero Maggiore mieści dziś wspaniałe kolekcje pozyskane dzięki pracom odkrywkowym i wykopaliskom na przestrzeni wielu dekad. Już krużganki obiektu nawiązują do jego historycznego charakteru, ukazując pozostałości po rzymskiej siedzibie mieszkalnej z początku ery, a także część średniowiecznych murów miejskich.

Ekspozycje zawierają starożytne monety – walutę ówczesnego Mediolanu, antyczne naczynia, biżuterię z X-XV wieku czy nawet eksponaty z okresu prehistorii.

Adres: Mediolan, Corso Magenta 15

 

Mediolan: muzea nowoczesne

Ciekawa historia miasta i postaci, które tworzyły jego rys, budują potencjał wykorzystywany przez współczesne technologie i zachęcają do alternatywnego spojrzenia na przeszłość i w przyszłość.

Leonardo 3 – odkrywając świat Leonarda da Vinci

Da Vinci był artystą totalnym, który imał się wielu technik i rodzajów sztuk pięknych, by wyrazić swoje fascynujące wnętrze. Był jednak kimś więcej niż twórcą i wirtuozem estetyki, mianowicie wynalazcą. Niewiele osób jest w stanie przytoczyć wszystkie projekty, jakim dał początek na kartach swego brulionu.

Muzeum prezentuje funkcjonujące modele machin, jakie zrodziły się w umyśle Leonarda da Vinci. Należą do nich:

  • okręt podwodny,
  • nowatorskie rodzaje instrumentów muzycznych,
  • mechaniczna ważka,
  • rekonstrukcje broni.

W obiekcie istnieje też możliwość przyjrzenia się Ostatniej Wieczerzy w formie cyfrowej i poddaniu jej dogłębnej analizie, co może stanowić wspaniały przedsmak wizyty w świątyni mieszczącej oryginalne malowidło.

Adres: Mediolan, Galleria Vittorio Emanuele II

 

Fabryka Parowa

Fabryka Parowa (Fabbrica del Vapore) to kompleks obiektów przemysłowych, który był niegdyś miejscem produkcji tramwajów. Dzisiaj jest to przestrzeń udostępniona dla zwiedzających, którzy poszukują interesujących sposobów spędzania wolnego czasu.

To nietuzinkowe centrum kultury daje okazję do przeżycia wspaniałych doświadczeń z pogranicza sztuki i rozrywki. Fabryka Parowa zajmuje się fotografią i obrazem, ale i projektowaniem, filmem czy muzyką. Odbywające się tu warsztaty przyciągają prawdziwe tłumy, a liczne koncerty i wystawy ustanawiają to miejsce ośrodkiem kultury Mediolanu. Atrakcje Fabryki Parowej warto wpisać w harmonogram swych wakacji.

Adres: Mediolan, Via Giulio Cesare Procaccini 4

Dowiedz się więcej: Włochy: Mediolan – atrakcje turystyczne i urokliwe miejsca

 

Narodowe Muzeum Nauki i Techniki

Obiekt jest największym Muzeum Nauki w kraju oraz jednym z największych na całym świecie. Oprócz czasowych wystaw, na które nadciągają tłumy, odbywają się tu interaktywne warsztaty, które za pomocą rozrywki i nauki angażują odbiorców w percepcję ekspozycji i uczestnictwo w niezwykłym procederze hołdu nowoczesnej technologii.

Ciekawą alternatywą zwiedzania muzeum jest możliwość obejrzenia prawdziwej łodzi podwodnej i kilku pociągów parowych przy jednoczesnym poznaniu sposobów funkcjonowania maszyn.

Adres: Mediolan, Via San Vittore 21

 

Planetarium Urlico Hoepli

Największe włoskie planetarium to nowoczesne studium projekcji kosmosu i rozgwieżdżonego nocnego nieba. Pokazy są niezwykle realistyczne i stanowią świetną atrakcję zwłaszcza dla rodzin zwiedzających Mediolan z dziećmi. Trzeba jednak pamiętać, że pokazy z przewodnikiem odbywają się wyłącznie w weekendy.

Adres: Mediolan, Corso Venezia 57

 

Mediolan to miasto tysięcy możliwości. Oprócz licznych wydarzeń kulturalnych i słynnych pokazów największych domów mody obecne tu zabytki i galerie gwarantują, że spędzony we Włoszech czas będzie okazją do świetnej zabawy, odpoczynku i… nauki.

Muzea Mediolanu są przygotowane na przyjęcie turystów o różnych preferencjach i gustach: amatorów historii, ale i fascynatów malarstwa, miłośników średniowiecza lub osób pragnących zobaczyć prawdziwą mumię. Cokolwiek leży w kręgu naszych zainteresowań, Mediolan zaspokoi je w stu procentach!

ZOBACZ RÓWNIEŻ