Martyna Markiel
Martyna Markiel
23 Mar, 2017 - 14:17

Zrób to sam: meble ogrodowe z palet

Martyna Markiel

Meble ogrodowe z palet to doskonały pomysł na oryginalny element dekoracyjny i użytkowy w naszym ogrodzie.

Meble ogrodowe z palet są proste w wykonaniu, niezwykle efektowne i w dodatku niedrogie! Dekorowanie i urządzanie ogrodu czy też patio to nie lada wyzwanie. Ogród jest z pewnością jedną z najważniejszych części naszego domu. To nasz „bezpieczny kąt”, miejsce rodzinnych spotkań, zabaw, pikników a także czasu sam-na-sam z ulubioną książką.

Bez względu na to, czy nasz ogród jest duży czy też mały, meble ogrodowe z palet z pewnością nadadzą mu niezwykłego uroku! Od czego zatem zacząć?

Rodzaj palet

Przed przystąpieniem do wykonania mebli ogrodowych lub innych rzeczy, które chcielibyśmy wykonać z palet, warto zapoznać się z ich najpopularniejszymi rodzajami oraz wymiarami:

  • europalety – najpopularniejszy rodzaj palet, standardowe wymiary: 120×80×14,4 cm
  • ½ EUR – szczególnie przydatne przy projektowaniu i montażu mniejszych przedmiotów, wymiary: 80×60×14,4 cm
  • ISO – nazywane także „angielką”, nieco szersze od standardowych palet, wymiary: 120×100×14,4 cm

Wybór palet

Warto postawić na dobrej jakości palety. Nigdy nie sięgajmy po te z nieznanego źródła. Upewnijmy się, że drewno jest w przyzwoitym stanie. Palety często traktowane mogą być substancjami chemicznymi, z którymi nie chcielibyśmy mieć na co dzień do czynienia.

Unikajmy palet, które znaleźliśmy w sklepach spożywczych. Może się bowiem okazać, że miały one wcześniej bezpośredni kontakt z produktami spożywczymi, co z kolei powoduje idealne warunki do rozwoju bakterii. Nie sprawdzą się także palety, które poprzednio znajdowały się na deszczu czy też śniegu.

Przy wyborze palet zwróćmy również uwagę na użyte wcześniej gwoździe oraz wkręty. Wyjątkowo skręcone mogą okazać się raczej trudne do usunięcia. Warto ocenić, czy będziemy w stanie coś z nimi jeszcze zrobić.

Przygotowanie palet

Pamiętajmy, że standardowe „surowe” palety nie są zazwyczaj w żaden sposób zabezpieczone. Dobrze przygotowane do pracy palety powinny zostać oczyszczone, wyszlifowane a następnie pomalowane lub polakierowane. Do łączenia elementów potrzebne będą nam śruby, wkręty, wkrętarka a także metalowe łączniki.

Meble ogrodowe z palet

Zaczynając od skrzynki na przechowywanie drobnych przedmiotów, poprzez stolik w salonie, szafki na buty czy też wygodną kanapę, drewniane palety w wyjątkowy sposób odmienią każde pomieszczenie. Meble z palet świetnie sprawdzą się również w ogrodzie!

 

Co więcej, posiadają one dwie zasadnicze zalety – są niedrogie i jednocześnie pozwalają na niemal nieograniczone wykorzystanie. Wszystko zależy od naszej kreatywności i potrzeb. Poniżej prezentujemy kilka pomysłów na samodzielnie wykonane meble ogrodowe z palet.

Kanapa z palet – idealny przykład na proste a zarazem efektowne wykorzystanie drewnianych palet. Do przygotowania najprostszego siedziska potrzebować będziemy jedynie kilku palet położonych jedna na drugiej. I tu zaczyna się cała zabawa! Wystarczy dodać kolejne palety jako oparcie oraz wygodne poduszki i gotowe – właśnie stworzyliśmy nową kanapę do ogrodu!

Dowiedz się więcej: Zrób to sam: oryginalny stół z palet >>

 

Huśtawka z palet – ulubiony mebel ogrodowy nie tylko dzieci, ale i dorosłych. Kanapę z palet możemy stosunkowo prosto przekształcić w fantazyjną huśtawkę. Jeśli nasz ogród jest przestronny, możemy sobie pozwolić nawet na wieloosobowe huśtawki.

Pamiętajmy, że oprócz wrażenia estetycznego, istotne jest również nasze bezpieczeństwo. Podstawa huśtawki powinna być stabilna oraz mocno trzymać się podłoża. Jeśli chcemy, aby z naszej huśtawki korzystały również dzieci, zwróćmy uwagę na wysokość siedziska – nie powinno przekraczać ono 50 cm.

Dowiedz się więcej: Kinkiety zewnętrzne, czyli pomysł na doświetlenie ogrodu! >>

 

Stolik ogrodowy – z drewnianych palet szybko wykonamy również stolik ogrodowy. Wystarczy połączyć ze sobą kilka palet oraz dodać wykonane z dowolnego materiału nogi. Blat warto zabezpieczyć i dodatkowo oszlifować lub wykończyć szklaną płytą. Zaskakujący i niepowtarzalny efekt gwarantowany!

Dowiedz się więcej: Praktyczny stolik z palet – zrób to sam >>

 

Leżak – najprostszy a zarazem jakże efektowny leżak zbudujemy dzięki połączeniu ze sobą dwóch-trzech palet. Pozbawiając trzecią paletę kilku desek i przytwierdzając ją do dwóch pozostałych pod ostrym kątem stworzymy perfekcyjne oparcie. Do tego parę wygodnych poduszek i gotowe.

Dowiedz się więcej: Zrób to sam: tanie i oryginalne łóżko z palet >>

 

Zielona ściana – ogród wertykalny do ciekawy pomysł na wykorzystanie drewnianych palet i dekorację ścian roślinami. Bardzo prosty w budowie, wystarczy jedynie pokryć dół oraz niewidoczny bok palety nieprzepuszczalną folią, wsypać ziemię oraz zasadzić rośliny. Po zakorzenieniu się roślin paletę stawiamy pionowo przy ścianie i gotowe! Ciekawy element dekoracyjny naszego ogrodu czy też balkonu.

Dowiedz się więcej: Zrób to sam: donice ogrodowe z palet >>

 

Palety dają nam niekończące się możliwości. Za ich pomocą stworzyć możemy cały zestaw mebli ogrodowych. Każdy mebel jest niepowtarzalny, nadając naszemu ogrodowi unikalny charakter.

Zmiana przeznaczenia i recykling palet stał się ostatnio bardzo popularny. Własnoręcznie wykonane meble ogrodowe z palet są teraz modne na całym świecie. Nie chodzi tylko i wyłącznie o doskonałą zabawę! Samodzielnie wykonane meble z palet to także pozytywny wpływ na ochronę środowiska oraz efektywne wykorzystanie istniejących, gotowych już produktów. Niepowtarzalny design, stosunkowo niska cena oraz niekończące się możliwości!

ZOBACZ RÓWNIEŻ