Elzbieta Tchorowska
Elzbieta Tchorowska
13 Paź, 2018 - 00:00

Maty edukacyjne: Jak wybrać najlepszą i dlaczego warto ją mieć?

Elzbieta Tchorowska

Maty edukacyjne dla dzieci to zabawka doskonała, ale czy wiesz, jak wybrać najlepszy model? Sprawdź, jaki materiał i rozmiar maty edukacyjnej wybrać.

Maty edukacyjne to bardzo przydatne zabawki, które wspierają rozwój dziecka w jednym z najbardziej strategicznych momentów jego życia. Liczba bodźców, które docierają do niemowlęcia, jest bardzo duża, ponieważ maty wspierają  m.in. naukę mowy, rozpoznawania przedmiotów i rozwój zdolności manualnych. Przed zakupem warto jednak zwrócić uwagę na wszystkie funkcjonalności, by wybrać najlepszy model dla naszego dziecka.

Dlaczego maty edukacyjne są tak ważne w rozwoju dziecka?

Mata edukacyjna powinna znaleźć się w dziecięcym pokoju po ukończeniu 3 miesiąca życia malucha. To właśnie okres, w którym maleństwo chłonie najwięcej i poznaje otaczający je świat wszystkimi zmysłami.

Odpowiednio dobrana zabawka będzie rozwijać jego zdolności koordynacyjne oko-ręka i manualne w trakcie łapania wiszących na pałąku zabawek czy prób pochwycenia tych bardziej oddalonych. Różne faktury i kolory zabawek i materiału uczą pociechę rozróżniania barw i tego, że istnieją powierzchnie gładkie, chropowate czy twarde.

Dziecko musi nauczyć się skupiać wzrok na jednym przedmiocie. Angażowany jest także słuch – niektóre zabawki mogą piszczeć, poduszki szeleszczą, a pewne elementy mogą dzwonić lub trzeszczeć.

Rodzaje mat edukacyjnych

Istnieją cztery podstawowe rodzaje mat edukacyjnych:

  1. z pałąkiem,
  2. materiałowe,
  3. z metkami,
  4. podłogowe.

Najczęściej kojarzymy te pierwsze, które są idealne jako mata dla niemowlaka w pierwszym okresie życia. Nad matą znajduje się przyczepiony pałąk, na którym zawieszone są zabawki. Z reguły są niewielkie, a ich przenoszenie z miejsca na miejsce jest proste i wygodne.

Maty materiałowe są znacznie większe i możemy dowolnie rozłożyć je na podłodze. Ich główną zaletą jest uniwersalność – sprawdzą się także wtedy, kiedy dziecko zaczyna raczkować czy wstawać na nóżki. Kiedy pociecha z niej wyrośnie, może służyć jako narzuta na łóżko czy pled.

Maty z metkami mogą nam wydawać się uboższe, bo otrzymujemy matę, w którą wszyte są różne, kolorowe fragmenty materiałów i tworzyw. Dla dziecka jednak jest to przednia zabawa, która pozwala mu poznawać faktury i barwy.

Ostatnie maty podłogowe mogą stanowić formę dywanu do dziecięcego pokoju. Najlepszym przykładem takiej zabawki są puzzle piankowe, które poza bezpieczeństwem i możliwością poznawania kształtów i kolorów, zapewniają także rozwój myślenia kreatywnego.

Dowiedz się więcej: Rozwój niemowlaka: Kiedy dziecko raczkuje?

Maty edukacyjne - puzzle

źródło zdjęcia: Getty ImagesPhotitos2016

Jak wybrać odpowiedni rozmiar i materiał?

Matę warto udostępnić maluchowi, kiedy jest jeszcze bardzo mały i tylko leży na plecach. Pamiętajmy jednak, że ma nam ona służyć dużo dłużej. Szczególnie jeśli dziecko się do niej przywiąże, zmiana na większy model będzie wyjątkowo kłopotliwa.

Zwróćmy więc uwagę, by stale rosnące maleństwo mogło z niej korzystać przez cały pierwszy rok swojego życia. Powinno swobodnie móc usiąść na macie, jeśli wybierzemy model z pałąkiem. Niech służy także jako mata do raczkowania i nauki wstawania. W tym celu najlepiej sprawdzą się maty dla dzieci na podłogę, które służą także jako dywanik. Taki model z pewnością będzie wykorzystywany nawet przez kilka pierwszych lat.

Wszystkie zabawki dla dzieci powinny być wykonane z naturalnych i nieuczulających materiałów. Sztuczne tkaniny sprawią, że pociecha będzie zbyt nadmiernie się pocić, na skórze wystąpią krosty, a w przypadku, jeśli weźmie do buzi materiał farbowany sztucznymi barwnikami, możemy spodziewać się reakcji alergicznej.

Najlepiej sprawdzi się bawełniany pokrowiec, pod którym znajduje się warstwa miękkiej gąbki. Uważajmy jednak, by mata nie była zbyt „puchowa”. Takie zabawki utrudnią dziecku naukę siadania i raczkowania, a nawet pełzania do wypatrzonego elementu.

Dowiedz się więcej: Łóżeczko dla niemowlaka – jak wybrać i co powinno się w nim znaleźć?

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Maty edukacyjne powinny być na tyle grube, by zabezpieczyć dziecko przed bolesnym upadkiem, ale też na tyle twarde, by umożliwić mu w miarę swobodne poruszanie się i naukę raczkowania czy siadania. Zwróćmy uwagę, czy posiada zabezpieczone boki, które uniemożliwią maluchowi wydostanie się poza jej obręb.

Wybierzmy materiał, który jest przystosowany do częstego prania – najlepiej w dość wysokich temperaturach. Mata będzie miała kontakt z podłogą, ze śliną dziecka, a jeśli mamy zwierzęta, to także z ich sierścią. Możliwość szybkiego doprowadzenia zabawki do czystości powinna być kluczowa przy dokonywaniu wyboru.

To samo dotyczy zabawek, które znajdują się na macie. Dobrze sprawdzą się plastikowe zawieszki, które wystarczy umyć pod bieżącą wodą i przetrzeć czystą ściereczką. Jeśli zdecydujemy się na zabawki materiałowe, także powinny być przystosowane do prania w gorących temperaturach.

Ciekawe funkcjonalności i dodatki

Wiele modeli wyposażonych jest w dodatkowe funkcjonalności i przedmioty, które sprawiają, że dziecko będzie jeszcze bardziej zainteresowane matą edukacyjną. Należą do nich:

  • poduszka do ćwiczeń fizjoterapeutycznych,
  • bezpieczne lusterko,
  • zabawki dźwiękowe,
  • grzechotki,
  • gryzaczki,
  • samodzielnie poruszające się zabawki.

Każdy z nich może być przydatny w rozwoju dziecka i uczyć go innej czynności. Pamiętajmy jednak, że z drugiej strony, jeśli mata edukacyjna będzie cała obwieszona zabawki najróżniejszych typów, pociecha może mieć problem ze skupieniem uwagi na jednej zabawce. Umiar w tym wypadku jest jak najbardziej wskazany. Dobrze jest wybrać matę, do której możemy systematycznie doczepiać nowe zabawki, kiedy maluch znudzi się poprzednimi.

Maty edukacyjne z pałąkiem

źródło zdjęcia: Getty Images / deucee

Multimedialne maty edukacyjne

Wiele mat edukacyjnych wyposażonych jest w dodatkowe elementy multimedialne, takie jak zabawki wydające różne dźwięki, grające melodie czy przyciski, które wypowiadają dane słowo. Opinie na temat tego typu modeli są podzielone. Niektórzy uważają je za bardzo przydatne i zajmujące dziecko.

Z drugiej strony mogą (choć nie muszą) powodować zastój rozwoju mowy. Dlatego warto jest dobierać matę edukacyjną z głową. Jedna lub dwie zabawki dźwiękowe nie zrobią nikomu krzywdy, ale skupmy się także na innych umiejętnościach dziecka.

Dowiedz się więcej: Zabawki edukacyjne, które pokocha Twoje dziecko (TOP 13)

Mata edukacyjna dla rodziców

Zakup maty edukacyjnej będzie także ciekawym wyjściem dla zapracowanych i zmęczonych rodziców. Można z niej korzystać podobnie jak z kojca, z tym że jest o wiele ciekawsza dla pociechy. Możemy liczyć na bardzo długą chwilę spokoju, kiedy dziecko będzie odkrywać nowe funkcjonalności.

Jeśli wybierzemy model z bardzo wysokimi bokami, mamy gwarancję, że pociecha szybko nie wydostanie się z maty. Niektóre z rodzajów posiadających pałąk mają także inne ciekawe dla rodziców zastosowanie, a dokładniej umożliwiają nagrywanie bawiącego się dziecka telefonem komórkowym. Na górze znajduje się specjalna kieszonka, do której możemy włożyć urządzenie. To nie tylko ciekawe rozwiązanie, jeśli chcemy pochwalić się rosnącym maluchem przed rodziną i przyjaciółmi, ale sprawdzi się również w roli elektronicznej niani. Przebywając w innym pomieszczeniu, gotując obiad czy zażywając kąpieli, możemy skorzystać z podglądu na żywo, co robi aktualnie nasze dziecko i zareagować w porę, jeśli chociażby wydostanie się z maty.

Maty edukacyjne to zabawki, które zapewniają zdrowy i równomierny rozwój naszego dziecka. Codziennie pozwalają na odkrywanie nowych, interesujących przedmiotów, dźwięków czy faktury. Uczą rozpoznawania świata. Przynoszą także chwilę wytchnienia dla rodziców. Taki zakup z pewnością zwróci się z nawiązką.

ZOBACZ RÓWNIEŻ