Julia Ziółkowska
Julia Ziółkowska
27 Gru, 2017 - 01:00
Maski karnawałowe dla dzieci: zrób to sam

Maski karnawałowe dla dzieci: zrób to sam

Julia Ziółkowska

Dzieciaki uwielbiają zabawy karnawałowe i przebieranki. Dowiedz się, jak samodzielnie zrobić niesamowite maski karnawałowe.

Karnawał to czas, gdy w szkołach, świetlicach i domach kultury urządzane są bale przebierańców (tzw. kinderbale). Warto już teraz pomyśleć o tym, jak przebrać dziecko, aby poczuło się królem lub królową imprezy. Z tego powodu warto samemu przygotować maski karnawałowe.

Maski karnawałowe DIY

Do It Yourself (DIY), czyli zrób to sam – niezwykle kreatywna i jedna z najlepszych zabaw dla dzieci na każdą okazję, w której możemy uczestniczyć razem z naszymi pociechami. Najmłodsi na pewno nas zainspirują i przedstawią oryginalne pomysły na maski karnawałowe.

Dzieci często same wiedzą w co lub za kogo chcą się przebrać. Często są to superbohaterzy, tacy jak Batman, Superman, Spiderman. Taka zabawa w stworzenie samemu przebrania na karnawał może dać dużo frajdy, a w dodatku własnoręcznie wykonana maska to gwarancja tego, że efekt będzie w 100% zgodny z zamierzeniem.

Pomysłów na twórczość nie brakuje, wystarczy wykorzystać inspiracje zawarte poniżej. Wykonanie maski karnawałowej jest naprawdę proste! Ten element przebrania będzie doskonałym uzupełnieniem stroju karnawałowego naszego dziecka.

Zaczniemy od materiałów do przygotowania. Na pewno będziemy potrzebować:

 • sztywnej tektury,
 • nożyczek,
 • ołówka,
 • ewentualnie filcu (w różnych kolorach),
 • kolorowych papierków,
 • farbek,
 • dziurkacza do papieru,
 • elementu mocującego – gumki, którą w pasmanteriach kupuje się na metry.

W zależności od tego, jaką maskę chcemy zrobić, potrzebny nam jest jej wzór. Maski zwierzątek są bardzo dobrym pomysłem. Dziecko można przebrać za kotka, tygryska lub misia.

Wykonanie maski karnawałowej: krok po kroku

Maski karnawałowe dla dzieci: zrób to sam - bal przebierańców

1. Rysujemy kształt maski na kartonie. Wcześniej musimy zmierzyć odległość między oczami dziecka, aby maska była wygodna w użytkowaniu i by nasza pociecha mogła przez nią swobodnie patrzeć.

2. Wycinamy wzór i szablon już jest gotowy. Można zrobić kilka masek i wówczas dziecko samo wybierze jedną z nich.

3. Po wycięciu szablonu, dziurkaczem do papieru robimy dziurki po obu stronach, tak aby łatwo było zamocować później gumkę.

4. Do stworzenia masek zwierzątek można użyć filcu. Na przykład:

 • szarego dla zajączków,
 • brązowego dla misiów,
 • białego dla króliczków i niedźwiadków polarnych.

Aby przykleić filc do tektury, używamy kleju uniwersalnego, takiego jak do decoupage. Misiom i zajączkom doklejamy nosek wycięty z filcu, na przykład różowy.

5. Warto podkreślić oczka markerem lub farbką, tak aby wyglądały jak kreskówka.

Zabawa karnawałowa – pomysły na niesamowite maski

Klasyczne maski karnawałowe

Maski karnawałowe występują w tysiącu różnych odmianach i formach. Możemy zrobić dla dzieci klasyczne maski, takie w formie ósemki. Szablon jest prosty i łatwy do wykonania. Spróbujmy pofantazjować z dekoracją takiej maski. Użytek znajdą:

 • cekiny,
 • pióra,
 • brokat,
 • skrawki kolorowego papieru,
 • naklejki.

Możemy użyć wszystkiego, co nam przyjdzie do głowy. Pamiętajmy o tym by nie obciążać zbytnio maski, bo będzie niewygodna.

Maski karnawałowe dla dzieci: zrób to sam - klasyczna maska

Maska wenecka dla dziecka

Inną propozycją na bal przebierańców jest maska wenecka. Każdy ją zna, jest to jedna z najpiękniejszych masek. Twarz maski weneckiej powinna wyglądać jak porcelanowa laleczka (w męskiej lub damskiej wersji).

Aby ją stworzyć samodzielnie, malujemy karton na biało i doklejamy do niej ozdoby, np. pióropusze, następnie zdobimy brokatem, możemy nawet wykonać Pierrota z łezką.

Maski karnawałowe dla dzieci: zrób to sam - maska wenecka

Maska superbohatera

Możemy stworzyć też superbohatera dla naszego dziecka. Bardzo łatwo zrobić maskę Batmana. Musi wyglądać jak Mroczny Rycerz, być czarna, ze spiczastymi uszami.

Takie kreskówkowe maski mogą prezentować również Pikatchu, Minionki, Sponge Boba – w zasadzie każdą ulubioną postać możemy narysować na kartonie, pomalować, ozdobić. Użyjmy naszej kreatywności, ale także spytajmy dziecko o to, jaką chce być postacią.

Maski karnawałowe dla dzieci: zrób to sam - mali bohaterowie

Na końcu doczepiamy gumkę zawiązując ją poprzez dwa otwory z obu stron maski i gotowe. Życzymy wspaniałej zabawy!

Uwaga! Zmierzmy gumką obwód głowy dziecka i postarajmy się, aby maska nie była ani za luźna, ani za ciasna – w przypadku niedopasowania, maska spadnie albo dziecko może rozboleć głowa.

ZOBACZ RÓWNIEŻ