Elzbieta Tchorowska
Elzbieta Tchorowska
10 Paź, 2018 - 00:00
Małe rośliny doniczkowe idealne do niedużego mieszkania

Małe rośliny doniczkowe idealne do niedużego mieszkania

Elzbieta Tchorowska

Jakie małe rośliny doniczkowe sprawdzą się do niewielkich wnętrz? Sprawdź nasze propozycje kwiatów i roślin zielonych. Wybierz gatunek idealny dla siebie!

Naturalna roślinność ożywia wnętrze, dodaje mu ciepła i wyjątkowego klimatu. Dodatkowo oczyszcza powietrze i wprowadza do pomieszczenia niepowtarzalny aromat. Wielu z nas nie wyobraża sobie nieposiadania kwiatów doniczkowych w mieszkaniu. Jeśli jednak nie mamy dużej powierzchni do wykorzystania, musimy zapomnieć o domowej oranżerii. Małe rośliny doniczkowe jednak mogą okazać się doskonałym wyborem.

Małe rośliny doniczkowe – na co zwrócić uwagę?

Wybierając rośliny do niedużego mieszkania, musimy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. Najważniejszym jest oczywiście zajmowana powierzchnia, dlatego od razu odrzućmy wszystkie gatunki, które bardzo się rozrastają – szczególnie wszerz.

Najlepiej, by donica bez problemu zmieściła się na parapecie lub otwartej półce. Dodatkowo nie może być to roślina, która wymaga specyficznych warunków. W małym mieszkaniu bardzo często może dochodzić do sytuacji, gdy kwiaty doniczkowe domowe będą przestawiane i przenoszone z miejsca na miejsce – na przykład, gdy przychodzą goście lub organizujemy większe porządki.

Niektóre gatunki bardzo nie lubią zmiany miejsca, naświetlenia czy poziomu wilgotności i mogą po prostu szybko obumrzeć.

Dowiedz się więcej: Aranżacja wnętrz: jak pomysłowo urządzić małe mieszkanie

Kaktusy – rośliny idealne

Nie bez przyczyny kaktusy są jednymi z najpopularniejszych roślin doniczkowych, które trzymamy w domach. Możemy wybrać gatunek, który nie jest duży i spokojnie zmieści się w kącie parapetu. Rośliny te nie wymagają dużej uwagi i specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Możemy je przestawiać bez przeszkód i do woli. Będą rosnąć tam, gdzie je posadzimy – w donicy, słoiku, dostosowanym do przechowywania ziemi bucie.

Najbardziej popularnymi odmianami kaktusów, które trzymamy w domach, są:

 • Echinocactus grusonii,
 • Coryphantha,
 • Opuntia microdasys,
 • Mammillaria,
 • Rebutia,
 • Gymnocalycium,
 • Ferocactus wislizeni,
 • Ferocactus latispinus.

Kaktusy doniczkowe mają także inną, dość istotną zaletę – cenę. Niektóre gatunki zakupimy już za kilka złotych w każdym supermarkecie. Nie trzeba nawet szukać kwiaciarni. Koszty ich utrzymania także są minimalne.

Małe rośliny doniczkowe - kaktusy

źródło zdjęcia: Getty Imagesjordachelr

Storczyk miniaturka – mała roślina, ale nie mniej wymagająca

Każdy miłośnik roślin uwielbia storczyki. Mają piękne kwiaty, wspaniale pachną i wprowadzają do wnętrza niesamowity element dekoracyjny. Jeśli jednak interesują nas małe rośliny doniczkowe, powinniśmy zwrócić uwagę na gatunek zminiaturyzowany.

Pod względem wyglądu czy konieczności opieki nie różni się on od swojego większego odpowiednika, natomiast z pewnością zmieści się na małym parapecie. Trzeba jednak pamiętać, że storczyki nie lubią zbytniego nasłonecznienia i trzeba dla nich wybrać okno wschodnie lub południowe.

Podczas przenoszenia donicy w inne miejsce konieczne jest zachowanie delikatności, choć najlepiej w ogóle unikać zbyt częstego ruszania rośliny. Ich kwiaty są o wiele delikatniejsze, głównie z powodu swoich rozmiarów – mogą mieć jedynie kilka milimetrów. Najpopularniejszymi gatunkami storczyków miniaturowych są:

 • Dracula,
 • Tolumnia,
 • Stelis,
 • Masdevallia,
 • Lepanthes.
Koszt takiej rośliny także nie jest odstraszający. Należy jednak pamiętać o regularnym nawożeniu, podlewaniu i przesadzaniu storczyków.
Dowiedz się więcej: Storczyk miniaturka – jak dbać o mini storczyka?
Storczyk miniaturowy idealny na parapet

źródło zdjęcia: Getty Images / Viktoriia Bielik

Wrzosy – symbol jesieni

Kwiaty w mieszkaniu mogą mieć różne formy. Kolejną, dość ciekawą propozycją jest zwykły wrzos. Średnica donicy jednego egzemplarza może mieć jedynie 12 centymetrów średnicy i nie musi być wysoka.

Jeśli chcemy zagospodarować cały parapet, dobrze sprawdzą się także wąskie skrzynki. W przypadku tej rośliny jednak trzeba pamiętać o codziennym podlewaniu i zapewnieniu odpowiedniej temperatury i wilgotności powietrza. Niestety żywotność krzewinki jest dość słaba i w przypadku złej pielęgnacji możliwe będzie wymienianie rośliny co sezon.

Całe szczęście wrzosy są dość tanie. Taka propozycja jest idealna dla osób, które nie przywiązują się zbytnio do hodowanych przez siebie kwiatów i szukają jedynie zwykłej dekoracji okiennej.

Dowiedz się więcej: Najpiękniejsze kwiaty jednoroczne (pokojowe i na taras) – TOP 11

Wrzosy - jesienne małe rośliny doniczkowe

źródło zdjęcia: Getty Images / Diabluses

Zielony minimalizm, czyli drzewko szczęścia na parapecie

Coraz więcej niewielkich wnętrz urządzanych jest w stylu nowoczesnym i minimalistycznym. Kwitnące kwiaty na parapet niezbyt pasują do takiego wystroju. Lepiej jest postawić na rośliny całkowicie zielone o stosunkowo dużych liściach. By znaleźć małe rośliny doniczkowe, które spełniają te cechy, trzeba się trochę naszukać.

Grubosz (drzewko szczęścia)

Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest potocznie zwane drzewko szczęścia, niektórym znane jako grubosz. Jego dużą zaletą jest możliwość przycinania i formowania według życzenia. Dzięki temu możemy go wpasować w praktycznie dowolne miejsce naszego mieszkania i kontrolować rozmiary, do których będzie rósł. Drzewko szczęścia nie wymaga także specjalnej opieki i nawet niewprawni ogrodnicy powinni dać sobie z nim radę.

Żyworódka

Szukając rośliny, która cechuje się także kwiatami, możemy wybrać żyworódkę, która należy do tej samej rodziny gruboszowatych. Ma niewielkie rozmiary, a jej piękne czerwone, żółte lub różowe kwiaty będą stanowiły efektowną dekorację.

Niewymagające specjalnej pielęgnacji są także Eszeweria elegans i Black Prince. Wysokość tych roślin to około 15 centymetrów i bez problemu będą rosły w donicach o średnicy 10-12 centymetrów. To małe rośliny doniczkowe, które są dość niskie i rozłożyste, dzięki czemu przypadkowe przewrócenie ich jest stosunkowo trudne.

Dowiedz się więcej: Drzewka doniczkowe – TOP 10 najpiękniejszych propozycji

Grubosz - mały, ale piękny!

źródło zdjęcia: Getty Images / Maria Nikiforova

Małe rośliny doniczkowe wiecznie zielone

Innym przykładem niewielkiej rośliny może być także Aspidistra. Tutaj także trzeba pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji, by roślina nie rozrosła się zbyt bardzo. Jej piękne, podłużne liście będą doskonale pasować do niewielkich i minimalistycznych wnętrz.

Osobom, które lubią zajmować się roślinami, można polecić drzewka bonsai o niewielkich rozmiarach. Taka miniatura bez problemu może stanąć na parapecie lub stoliku i stanowić niezwykłą ozdobę. Trzeba jednak pamiętać, że bonsai nazywane jest sztuką, a żeby nasze drzewko żyło w dobrym zdrowiu i rozrastało się według naszego życzenia, trzeba regularnie o nie dbać.

Małe krzewy doniczkowe Bonsai

źródło zdjęcia: Getty Images / BlindTurtle

Nie masz miejsca? Wybierz pnącze!

Niewielkie wnętrza można także urozmaicić za pomocą roślin pnących się i zwisających. Dobrze sprawdzą się takie gatunki jak:

 • bluszcz,
 • filodendron,
 • hoja,
 • ołustek.

W przypadku pnączy sama donica nie jest wielkich rozmiarów, a roślina będzie wykorzystywać dostępne jej miejsce na ścianach do wzrostu. Montując specjalne drabinki, możemy uzyskać przecudny efekt, który w dodatku nie zajmuje wiele miejsca.

Dowiedz się więcej: Jak dbać o kwiaty pnące w domu?

Nie mając wolnej powierzchni na postawienie doniczki, możemy ją przymocować do ściany lub szafki. Efektownie będzie wyglądać także męczennica, zwana inaczej Passiflorą. To także roślina pnąca, która może osiągnąć nawet 20 metrów długości. Dlatego w przypadku wszystkich gatunków tego typu ważne jest odpowiednie przycinanie i formowanie pnączy, by rozrastały się w wybranym przez nas kierunku.

W przypadku roślin zwisających, doniczki możemy zamontować pod sufitem, dzięki czemu w ogóle nie zabiorą nam powierzchni. Utrzymując satysfakcjonującą nas długość pędów, rośliny nie będą przeszkadzały nam w codziennym życiu. Najpopularniejsze gatunki to:

 • fuksja,
 • pelargonia bluszczolistna,
 • scevola,
 • lobelia przylądkowa,
 • sutera.
Rośliny w małym mieszkaniu - bluszcz

źródło zdjęcia: Getty Images / ArchiViz

Małe rośliny doniczkowe pomogą nam utrzymać komfort we wnętrzu i nie zajmują wiele miejsca. Odpowiednio gospodarując przestrzeń, możemy nawet pokusić się o niewielki, domowy ogródek.

Wybierając gatunek, pamiętajmy także o zakupie odpowiedniej donicy i osłonek, nie tylko by pielęgnacja naszego nabytku także była w miarę możliwości łatwa w małym wnętrzu, ale by same w sobie stanowiły element dekoracyjny podkreślający rosnące w nich kwiaty.

ZOBACZ RÓWNIEŻ