Anna Pawłowska
Anna Pawłowska
30 Lis, 2017 - 01:00

Mała choinka: 7 niesamowitych inspiracji

Anna Pawłowska

Mała choinka to hit tegorocznych świąt. Wpisuje się w modny obecnie nurt minimalistyczny i świetnie pasuje do niewielkich przestrzeni. Zainspiruj się i zdecyduj, który rodzaj zagości w Twoim mieszkaniu podczas Bożego Narodzenia. Klasyczna a może ze światełek LED? Choinka stożek czy wykonana z pierniczków?

Sięgająca sufitu, obwieszona bombkami i błyszczącymi łańcuchami choinka, pod którą leżą dziesiątki prezentów, to jeden z tych obrazów, które najmocniej kojarzą się ze świętami. Tradycyjne drzewko niekoniecznie jednak pasuje do współczesnego trybu życia. Częste przeprowadzki, mobilność i życie na niewielkich przestrzeniach nie sprzyjają gromadzeniu imponujących dekoracji świątecznych. Mała choinka może być jednak równie efektowna, jak dwumetrowy świerk. Przedstawiamy siedem inspirujących pomysłów na małą choinkę.

1. Klasyczna, ale w wersji mini

Klasyczne iglaste drzewko nie musi być ogromne. Mała choinka (50-60 centymetrowa) dobrze sprawdzi się w niewielkim mieszkaniu. Warto wybrać choinkę w doniczce – regularne podlewanie sprawi, że postoi dłużej i nie będzie się osypywać. Dzięki niewielkim gabarytom można ją postawić na podłodze, ale też na niewysokim stołku czy komodzie – to daje duże możliwości aranżacyjne.

Ciekawe efekty daje ukrycie mało dekoracyjnej donicy. Jak to zrobić? W tym sezonie modny jest prosty i oszczędny styl skandynawski – choinki umieszczane są w prostych skrzynkach z naturalnego lub bielonego drewna.

Dowiedz się więcej: Zrób to sam: donice ogrodowe z palet >>

Inny wariant to nowoczesna osłonka z betonu. Miłośnicy recyclingu i nurtu przyjaznego środowisku chętnie wykorzystują materiały z odzysku – doniczkę z choinką można wstawić do jutowego worka, czy owinąć papierem pakowym i przewiązać sznurkiem.

Dowiedz się więcej: Najpiękniejsze choinki żywe – które drzewko wybrać? >>

 

2. Choinka światłowodowa

Jedna z najważniejszych zasad dobrego stylu brzmi: imitacja jest zawsze gorsza od oryginału. Dlatego nowoczesne sztuczne choinki nie udają prawdziwych drzew. Największym hitem jest wykorzystanie do ich tworzenia włókien światłowodowych, dzięki czemu całe drzewko błyszczy migotliwym światłem. Choinka LED może być jednobarwna lub wielokolorowa.

Dzięki efektom świetlnym nawet mała choinka będzie stanowiła efektowną ozdobę wnętrza. Co ważne, choinka światłowodowa jest energooszczędna.

Dowiedz się więcej: Najlepsze dekoracje bożonarodzeniowe okien >>

 

3. Choinka stożek

Prostota formy i dużo możliwości aranżacyjnych – oto największe zalety choinki w formie stożka. Nie ma ona wiele wspólnego z tradycyjnym świątecznym drzewkiem, choć nawiązuje do niego kształtem. Może być wykonana z samych bombek choinkowych sklejonych w niewielki stożek bądź z gałązek lub dowolnego innego materiału.

To też duże pole do popisu dla miłośników DIY (z and. do it yourself). Bazą jest zawsze stożek – może być wykonany z grubego kartonu lub masy plastycznej. W sklepach z materiałami plastycznymi do kupienia są też gotowe bazy ze styropianu. Co dalej? Puszczamy wodze fantazji.

Baza ściśle owinięta jutowym sznurkiem i ozdobiona drewnianymi koralikami to choinka w stylu rustykalnym. Wystarczy jednak użyć złotego, połyskliwego łańcucha na choinkę, żeby uzyskać efekt w stylu glamour.

Bardzo efektownie wyglądają też choinki w formie stożków oklejonych białymi piórami – imitują drzewa obsypane śniegiem. Wykonanie tego typu dekoracji świątecznej jest bardzo proste, dzięki czemu do wspólnego lepienia i zdobienia można wciągnąć dzieci.

Dowiedz się więcej: Ozdoby świąteczne: zrób to sam >>

 

4. Mała choinka z pierniczków

Słodka i pachnąca alternatywa dla tradycyjnej choinki. Wszystko, czego potrzebujemy to różnej wielkości pierniczki w kształcie gwiazd. Poszczególne warstwy zlepiamy lukrem, na koniec możemy polukrować całość na biało lub na zielono. W roli ozdób choinkowych sprawdzą się perełki i posypki do ciast.

Mała choinka: 7 niesamowitych inspiracji - choinka z pierniczków

5. Choinka w wazonie

Minimalistyczna i ascetyczna alternatywa dla tradycyjnej choinki to mała kompozycja iglastych gałązek w wazonie. Można ozdobić je klasycznie – kolorowymi świecidełkami lub pierniczkami. Bardzo efektownie wygląda aranżacja z dodatkiem bielonych gałązek lub ostrokrzewu, którego czerwone, kuliste owoce nadają całości świąteczny charakter.

Dowiedz się więcej: Najpiękniejsza choinka świąteczna – 11 pomysłów >>

Mała choinka: 7 niesamowitych inspiracji - choinka w wazonie

6. Choinka na ścianie

Gdy na podłodze brak miejsca nawet na małą choinkę, można ją przenieść… na ścianę. Dwuwymiarowe choinki są bardzo modne od kilku sezonów. Mogą być wykonane klasycznie – z gałązek, ale też z samego łańcucha świetlnego czy girlandy bombek… Jedynym ograniczeniem jest fantazja twórcy.

Choinka na ścianie może być też połączona z kalendarzem adwentowym z drobnymi upominkami dla dzieci.

Mała choinka: 7 niesamowitych inspiracji - choinka z drewna

7. Wisząca choinka

Choć pomysł wydaje się awangardowy, wisząca choinka to w rzeczywistości powrót do tradycji. Zanim pojawił się zwyczaj dekorowania drzewka, podczas świąt wieszano pod sufitem tzw. podłaźniczkę, czyli ścięty czubek sosny lub świerku ozdabiany owocami i łakociami o symbolicznym znaczeniu.

Mała choinka wisząca pod sufitem to ciekawa alternatywa i oryginalny pomysł na świąteczny akcent w niewielkiej przestrzeni.

Mała choinka: 7 niesamowitych inspiracji - choinka wisząca

ZOBACZ RÓWNIEŻ