ARTYKUŁ PARTNERA
ARTYKUŁ PARTNERA
10 Cze, 2018 - 02:00
Makarska: Zabytki, które musisz zobaczyć

Makarska: Zabytki, które musisz zobaczyć

ARTYKUŁ PARTNERA

Planujesz wakacje w Chorwacji na Riwierze Makarskiej? Sprawdź, jakie obejrzysz w mieście Makarska zabytki i które z nich są szczególnie warte uwagi.

Makarska to popularny kurort wczasowy nad Adriatykiem, który jest jednym z najczęściej wybieranych kierunków na wakacje w Chorwacji. Położony w Dalmacji oferuje turystom gorący śródziemnomorski klimat, piękne plaże, ciepłe morze, a także góry w postaci masywu Biokovo.

Miasto słynie również z rozrywkowej atmosfery, ponieważ są tu podobno najlepsze dyskoteki i kluby muzyczne w okolicy. Osoby lubiące historię i ładną architekturę znajdą również w mieście Makarska zabytki – choć nie jest ich wiele i nie mogą one konkurować z zabytkami Splitu czy Dubrownika, to jednak warto na nie zwrócić uwagę podczas spaceru po mieście.

Makarska – zabytki a ślady wielowiekowej historii miasta

Miasto Makarska ma długą historię, ponieważ pierwsze wzmianki o nim pochodzą z 533 roku, kiedy było jeszcze niewielką rzymską osadą. W kolejnych wiekach miejscowość nieustannie przechodziła z rąk do rąk – władali nią m.in. Słowianie, Turcy, Wenecjanie, książęta chorwaccy i bośniaccy, a nawet Francuzi.

Od 1815 do 1918 roku Makarska była częścią Austro-Węgier, dopiero potem została włączona najpierw do Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców, a następnie do Królestwa Jugosławii.

Przez większą część swoich dziejów Makarska pełniła rolę portu, który jednak nigdy nie zyskał takiego znaczenia jak Dubrownik czy Split. Mieszkańcy miasta parali się głównie rybołówstwem i rolnictwem – dopiero od okresu międzywojennego miasto zaczęło przekształcać się w miejscowość turystyczną.

W 1914 roku powstał tu pierwszy hotel „Osejava” i fakt ten uznaje się za początek powstania kurortu Makarska. Jeśli chodzi o historyczne zabudowania w mieście, wiele z nich zostało zniszczonych podczas II wojny światowej oraz podczas silnego trzęsienia ziemi w 1962 roku.

Te, które pozostały, są dzisiaj wspaniałym dowodem na długie i burzliwe dzieje miasta. Warto o nich pamiętać, planując wczasy w Chorwacji na Riwierze Makarskiej i sposób spędzania tu wolnego czasu.

Dowiedz się więcej: Chorwacja: Makarska – atrakcje turystyczne i urokliwe miejsca >>

Makarska Zabytki, które musisz zobaczyć - miasto Makarska

Makarska – zabytki: Katedra św. Marka

Katedra św. Marka z charakterystyczną dzwonnicą znajduje się w centralnej części Makarskiej przy placu Andrija Kačić Miošića i jest jednym z najbardziej widocznych budowli w mieście. Turyści chwalą w szczególności to, jak ładnie prezentuje się na tle masywu Biokovo.

Budynek katedry wzniesiono w latach 1700-1756 w stylu gotycko-barokowym na zlecenie biskupa Makarskiej Nikoli Bijankovicia. Niestety kościół dość poważnie ucierpiał podczas trzęsienia ziemi w 1962 roku, dlatego jego wnętrze po remoncie zmieniło swój pierwotny kształt.

Ołtarz główny, dzieło weneckich mistrzów, został umieszczony w kaplicy Najświętszego Sakramentu, natomiast na zniszczonym chórze w 1970 roku umieszczono zupełnie nowe organy.

Po prawej stronie po wejściu do katedry można zobaczyć ołtarz, w którym znajdują się relikwie patrona miasta św. Klemensa.

Po lewej stronie natomiast znajduje się duży ołtarz poświęcony Maryi Pannie oraz mniejszy, który został podobno zbudowany podczas zarazy, jaka nawiedziła miasto w 1815 roku.

 

Pomnik i fontanna na głównym placu

Na głównym placu miasta oprócz katedry znajdują się jeszcze dwa obiekty historyczne, na które warto zwrócić uwagę.

Fontanna wenecka – wzniesiona została w 1755 roku jako fontanna wody pitnej. Do tej pory znajduje się na niej wygrawerowany napis o zakazie prania w niej ubrań i kąpania się.

Pomnik Andrija Kačić Miošića – jego imieniem nazwano również główny plac. Był to zakonnik franciszkanin, który urodził się w małej wiosce koło Makarskiej w 1704 roku i zasłynął ze swoich poematów ludowych, opisujących dzieje ludu chorwackiego.

Najbardziej znanym jego dziełem jest poemat „Przyjemna rozmowa o słowiańskich ludach” z 1756 roku, który dzisiaj doceniany jest za walory artystyczne i historyczne, ponieważ opisuje wiele wydarzeń z historii Chorwacji. Pomnik został wzniesiony w 1890 roku, a jego autorem był znany chorwacki rzeźbiarz Ivan Rendić.

Wskazówka: Na placu przed katedrą bardzo często odbywa się targ, na którym kupić można świeże owoce i warzywa oraz lokalnie wytwarzane smakołyki.

Dowiedz się więcej: Makarska: Restauracje TOP 11. Gdzie zjeść smacznie i tanio? >>

Makarska: Zabytki, które musisz zobaczyć - pomnik

źródło zdjęcia: Depositphotosanshar

Makarska – zabytki: Klasztor franciszkanów

Klasztor franciszkanów znajduje się w starej części miasta Makarska przy ul. Franjevački put 1. Zakonnicy osiedlili się tutaj w XVI wieku i od początku nie mieli lekkiego życia. Ich kościół i budynki klasztorne co pewien czas ulegały zniszczeniu, a to wskutek pożaru, a to w wyniku trzęsienia ziemi.

Po II wojnie światowej część z budynków została nawet skonfiskowana przez władze komunistyczne i przekształcona w ośrodek zdrowia. Dzisiaj oglądać można zarówno na nowo odbudowany kościół przyklasztorny z pięknymi mozaikami w środku i kopułą na dachu, jak również zajrzeć na dziedziniec klasztoru, wokół którego wznoszą się budynki mieszkalne mnichów.

 

Klasztor obecnie słynie z bogatych zbiorów bibliotecznych, na które składa się około 5000 ksiąg, 24 inkunabułów, a także około 369 cennych dokumentów tureckich.

Turystów przyciąga jednak przede wszystkim słynne Muzeum Muszli (chorw. Malakološki muzej), które w 1963 roku założył jeden z mnichów, będący jednocześnie naukowcem zafascynowanym mięczakami i skorupiakami. Dzięki jego pasji można dzisiaj w Makarskiej obejrzeć około 3000 najpiękniejszych muszli z niemal wszystkich mórz i oceanów świata.

Muzeum Muszli to jedno z najczęściej polecanych miejsc w okolicy dla osób spędzających czas w mieście Makarska z dziećmi.

Makarska: Zabytki, które musisz zobaczyć - muszle

źródło zdjęcia: Depositphotos / JFJacobsz

Makarska – zabytki: Kościół św. Filipa Neri i kapliczka św. Piotra

Kościół św. Filipa Neri znajduje się przy głównej promenadzie Makarskiej, ulicy Obala kralja Tomislava. Został on wybudowany w 1758 roku, a nieco później, bo do 1771 roku udało się dobudować do niego dzwonnicę. Kościół wzniesiono na ruinach rzymskich, dlatego nieopodal wciąż można zobaczyć pozostałości rzymskich nagrobków.

 

Kapliczka św. Piotra to niewielki kościółek z XIII wieku, który znajduje się na terenie malowniczego parku na Półwyspie Sv. Petar. Dotrzeć tu można pieszo z portu w Makarskiej.

Oprócz kapliczki na terenie półwyspu znajduje się także duży posąg św. Piotra oraz latarnia morska z 1884 roku nosząca również imię świętego. Półwysep św. Piotra jest chętnie wybierany przez spacerowiczów, a także przez… naturystów, którzy mają tutaj swoją plażę.

Dowiedz się więcej: Chorwacja: Jak poruszać się po Makarskiej – przewodnik >>

Makarska: Zabytki, które musisz zobaczyć - pomnik św. Piotra

źródło zdjęcia: Depositphotos / adogg

Makarska – zabytki: barokowe pałace

Spacerując brukowanymi uliczkami starej części miasta Makarska, warto zwrócić uwagę na stare kamienice, które nierzadko w przeszłości były luksusowymi pałacami. Przykładem jest choćby Pałac Ivanišević, znajdujący się przy ulicy Lištun.

Dzisiaj jest on w złym stanie, ale wciąż można dostrzec kunszt architektów, którzy wznieśli obiekt w stylu barokowym w XVII wieku dla znanego szlacheckiego rodu Ivanišević, który odegrał ważną rolę w rozwoju gospodarczym miasta, a także ściągnął do Makarskiej relikwie św. Klemensa, patrona miasta.

Dużo lepiej zachował się barokowy pałac Tonoli z XVIII wieku, który znajduje się przy ulicy Obala kralja Tomislava. Dzisiaj mieści się w nim Muzeum Miejskie (chorw. Gradski Muzej), w którym można poznać bliżej historię miasta i losy jego mieszkańców.

Dowiedz się więcej: Makarska: Muzea, które warto odwiedzić >>

 

Makarska to główny ośrodek turystyczny Riwiery o tej samej nazwie, który bardziej niż z historią kojarzy się z plażowaniem, letnimi imprezami i typowo wczasową atmosferą. Pomimo to osoby kochające piękną architekturę i stare budowle nie będą tutaj zawiedzione, ponieważ mogą obejrzeć w mieście Makarska zabytki będące świadectwem jego długiej i ciekawej historii.

Jeśli po ich obejrzeniu pozostanie niedosyt, zawsze można udać się do niedalekiego Dubrownika lub Splitu, gdzie do obejrzenia są najpiękniejsze i najsłynniejsze zabytki w Chorwacji.

ZOBACZ RÓWNIEŻ