ARTYKUŁ PARTNERA
ARTYKUŁ PARTNERA
08 Cze, 2018 - 01:00
Makarska z dziećmi - TOP 11 atrakcji dla dzieci

Makarska z dziećmi – TOP 11 atrakcji dla dzieci

ARTYKUŁ PARTNERA

Planujesz rodzinne wakacje na Riwierze Makarskiej? Dowiedz się, jakie największe atrakcje czekają na turystów odwiedzających miasto Makarska z dziećmi!

Na wakacje w Chorwacji decyduje się wiele rodzin z dziećmi. Trudno się temu dziwić – położona nad Adriatykiem Chorwacja oferuje dokładnie to, czego do szczęścia latem potrzebują najmłodsi: słońce, piękne plaże, ciepłą i krystalicznie czystą wodę w morzu, a do tego mnóstwo atrakcji nie pozwalających się nudzić ani przez chwilę.

Jednym z ulubionych kierunków turystów jest Riwiera Makarska w przepięknej Dalmacji. Poniżej przedstawiamy najlepsze pomysły na spędzanie czasu w okolicach miasta Makarska z dziećmi, dzięki którym można urozmaicić pobyt całej rodzinie.

Makarska z dziećmi – TOP 11 atrakcji dla całej rodziny

11. Spacer promenadą i po półwyspie św. Piotra

Najbardziej obleganym przez turystów miejscem w Makarskiej jest przepiękna nadmorska promenada. Tutejsze bulwary są wyjątkowo długie, a spacerując nimi, podziwiać można piękny widok na miasteczko i górujący nad nim masyw górski Biokovo, a także malowniczą zatokę i przycumowane przy nadbrzeżu łodzie i jachty.

Po drodze koniecznie trzeba zatrzymać się na głównym placu miasta, by obejrzeć katedrę św. Marka oraz starą wenecką fontannę.

Dowiedz się więcej: Makarska: Zabytki, które musisz zobaczyć 

Makarska z dziećmi - promenada

Nadmorskim bulwarem można przespacerować się aż na półwysep św. Piotra (chorw. Poluotok Sv. Petar) – wystarczy 15 minut, by dojść na sam cypel półwyspu. Dzieciom z pewnością spodoba się znajdująca się na półwyspie latarnia morska, stary posąg przedstawiający św. Piotra oraz kapliczka.

Młodzież zainteresować powinny liczne kłódki na balustradzie, które zawiesili tu zakochani na dowód swojej dozgonnej miłości.

Dowiedz się więcej: Chorwacja: Makarska – atrakcje turystyczne i urokliwe miejsca 

Makarska z dziećmi - posąg św. Piotra

10. Rodzinne rejsy łódką z portu Makarska

Rejsy statkiem są popularną atrakcją turystyczną w całej Chorwacji, ponieważ kraj ten posiada ponad 1100 wysp! Z portu w Makarskiej popłynąć można statkami wycieczkowymi na sąsiednie wyspy Korčula, Hvar oraz Brač, ale także do Dubrownika oraz Splitu.

Dowiedz się więcej: Dubrownik z dziećmi – TOP 11 atrakcji dla dzieci 

Bardzo popularny w Makarskiej jest także organizowany już od wielu lat rejs Fish Picnic, podczas którego goście na pokładzie mają zapewniony posiłek (najczęściej ryba z grilla) i różne rozrywki np. muzykę na żywo. Rejsy Fish Picnic to duża atrakcja dla dorosłych i dzieci – na pokładach statków panuje zwykle bardzo luźna atmosfera, a dodatkową atrakcją jest możliwość zwiedzania po drodze okolicznych wysp.

Dowiedz się więcej: Chorwacja: Wyspy, które skradną Twoje serce 

Makarska z dziećmi - rejs statkiem

9. Makarska z dziećmi: najlepsze plaże dla najmłodszych

Plaże w Chorwacji są w większości przypadków kamieniste i nie inaczej jest w Makarskiej. Właśnie dlatego planując tu wakacje z dziećmi, należy zaopatrzyć je w specjalne gumowe buty, które ochronią ich stopy przed otarciami.

Jeśli chodzi o najlepsze plaże w Makarskiej z punktu widzenia dzieci, to z pewnością bezkonkurencyjna jest ta przy głównej promenadzie miasta (wyjaśnienie dlaczego dzieci ją lubią, znajduje się w punkcie 1). Wielu rodziców woli jednak bardziej spokojne plaże poza miastem lub szuka tych pokrytych miękkim piaskiem.

Dla nich polecane w obrębie miasta Makarska są m.in.: dość spokojna plaża Cvitacka, a także plaże w miejscowości Promajna i Baska Voda oraz z drugiej strony Makarskiej np. w miejscowości Tučepi.

Dowiedz się więcej: Makarska: Restauracje TOP 11. Gdzie zjeść smacznie i tanio? 

Makarska z dziećmi - plaża

8. Atrakcja dla dorosłych i dzieci: rafting na rzece Cetina

Niecałe 40 kilometrów na północ od Makarskiej znajduje się miejscowość Omiš, w pobliżu której odbywają się słynne spływy pontonowe i kajakowe rzeką Cetiną. Jej wartki nurt biegnie w przepięknym kanionie wśród skał i bujnej roślinności.

Spływ trwa około 3 godzin i odbywa się w niewielkich grupach pod opieką pilotów. W spływie mogą brać udział dzieci w wieku od lat 10, o ile są pod opieką dorosłych. Na pontonie jest zwykle także profesjonalny fotograf, od którego potem można kupić zdjęcia.

Makarska z dziećmi - miasteczko Omis

7. Wycieczki po Dalmacji: Split i Dubrownik

Spędzając wakacje w okolicy miasta Makarska z dziećmi, warto zaplanować wycieczki do najbardziej znanych miast znajdujących się niedaleko Riwiery Makarskiej.

Najbliżej znajduje się słynny Split (niecałe 90 km na północ), gdzie warto dzieciom pokazać starożytny pałac cesarza Dioklecjana.

Dowiedz się więcej: Split z dziećmi – TOP 11 atrakcji dla dzieci 

Makarska z dziećmi - Split

Z kolei około 150 kilometrów na południe od Makarskiej jest Dubrownik, perła wybrzeża Adriatyku, której przepiękną starówkę i słynne mury miejskie po prostu trzeba zobaczyć.

Dowiedz się więcej: Dubrownik: Zabytki, które musisz zobaczyć 

Do obu miast można dostać się np. statkiem albo autem – w Makarskiej działają co najmniej 3 wypożyczalnie samochodów.

Makarska z dziećmi - Dubrownik

6. Wycieczka do Bośni i Hercegowiny: Mostar, Pocitelj, Medjugorie

Planując wczasy w Chorwacji na Riwierze Makarskiej, warto mieć świadomość o bliskości wspaniałych atrakcji turystycznych w sąsiedniej Bośni i Hercegowinie.

  • Niecałe 100 kilometrów od miasta Makarska znajduje się Mostar z zachwycającą starówką i słynnym Starym Mostem nad Neretwą.
  • Jeszcze bliżej Makarskiej (80 km) jest Medjugorie, czyli słynny cel pielgrzymów z całego świata, którzy chcą zobaczyć miejsce objawień maryjnych.
  • Warty odwiedzenia jest także pobliski Pocitelj, w którym zobaczyć można ruiny zamku tureckiego z XV wieku oraz niewiele starszy meczet, przypominający o panowaniu Turków na tych terenach.

 

5. Makarska z dziećmi: wjazd autem na szczyt Biokovo – Sv. Jure

Masyw górki Biokovo jest nie tylko malowniczym tłem dla miasta Makarska. Dysponując autem, warto zabrać rodzinę na ekscytującą przejażdżkę serpentynami na jego najwyższy szczyt, Sv.Jure (święty Jerzy), który wznosi się na wysokości 1762 m n.p.m.

Sam wjazd krętą drogą z pewnością zapewni mnóstwo emocji dzieciom i dorosłym, natomiast zapierające dech w piersi widoki z góry na długo zapadną im w pamięci. Trasa na szczyt wiedzie przez Park Przyrodniczy Biokovo, dlatego przed wjazdem należy zakupić bilety.

Makarska z dziećmi - Biokovo

4. Makarska – atrakcje lokalne: Muzeum Ryb i Krabów

Muzea w Chorwacji stanowią ważny element oferty turystycznej, dlatego są zwykle bardzo ciekawe i warte odwiedzenia. Spędzając wakacje z dziećmi w głównym kurorcie Riwiery Makarskiej, koniecznie trzeba je zabrać do co najmniej dwóch lokalnych muzeów: Muzeum Ryb i Krabów oraz Muzeum Muszli.

W pierwszym z nich dzieci będą mogły obejrzeć wspaniałe okazy ryb i krabów wyłowionych w Adriatyku przez lokalnych rybaków – niektóre z nich są ogromne, dlatego z pewnością zrobią wrażenie na najmłodszych.

 

3. Makarska – atrakcje lokalne: Muzeum Muszli

Muzeum Muszli znajduje się w klasztorze franciszkanów w Makarskiej i pod względem liczby eksponatów jest jednym z najlepszych muzeów w Europie o tej tematyce. Można tu zobaczyć około 3000 muszli różnej wielkości i o najbardziej fantazyjnym ubarwieniu, pochodzących nie tylko z Adriatyku, ale także wielu odległych i egzotycznych mórz i oceanów.

Podobnie jak Muzeum Ryb i Krabów, także Muzeum Muszli jest bardzo często odwiedzane przez rodziny z dziećmi, na których prezentowane eksponaty robią zwykle duże wrażenie.

Dowiedz się więcej: Makarska: Muzea, które warto odwiedzić 

Makarska z dziećmi - muszle

2. Makarska z dziećmi: Obserwatorium Astronomiczne

Obserwatorium Astronomiczne działa w mieście Makarska zaledwie od 2009 roku, ale już zyskało spory rozgłos i miano jednej z najlepszych lokalnych atrakcji. Obiekt znajduje się na wzgórzu niedaleko centrum miasta i oferuje wieczorne zwiedzanie z możliwością spojrzenia przez teleskop w rozgwieżdżone niebo.

Możliwość przyjrzenia się odległym planetom Układu Słonecznego, księżycowi oraz gwiazdom podoba się zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Spędzając urlop w Makarskiej z dziećmi, miejsce to po prostu trzeba odwiedzić!

Makarska z dziećmi - spadająca gwiazda

1. Wesołe miasteczko przy plaży w Makarskiej

Chorwacja z dziećmi zwykle kojarzy się z plażowaniem i nie ma w tym nic dziwnego, skoro to właśnie plaże, morze i wspaniała pogoda są najbardziej doceniane podczas letnich wakacji.

W Makarskiej wśród najmłodszych największym powodzeniem cieszy się plaża w centrum miasta, koło której w sezonie zorganizowane jest niewielkie wesołe miasteczko. Karuzele, huśtawki, zjeżdżalnie, dmuchańce, automaty i inne obiekty do zabawy okazują się największą atrakcją dla najmłodszych.

Makarska z dziećmi - zabawa na plaży

Spędzając wakacje w mieście Makarska z dziećmi, warto także pamiętać, że na całej Riwierze to tutaj jest najwięcej restauracji, cukierni i lodziarni. Lody w Chorwacji są nie tylko przepyszne, ale także tanie, dlatego warto nimi sprawiać przyjemność swoim pociechom.

ZOBACZ RÓWNIEŻ