ARTYKUŁ PARTNERA
ARTYKUŁ PARTNERA
22 Cze, 2018 - 02:00
Makarska: Muzea, które warto odwiedzić

Makarska: Muzea, które warto odwiedzić

ARTYKUŁ PARTNERA

Urlop w kurorcie Makarska to świetny pomysł na wakacje w Chorwacji. Dowiedz się, jakie oferuje Makarska muzea, dzięki którym ciekawie spędzisz czas.

Na turystów planujących wakacje w Chorwacji na Riwierze Makarskiej czeka cała masa atrakcji – przede wszystkim piękne plaże, ciepłe wody Adriatyku, malownicze widoki z masywem górskim Biokovo w tle oraz wspaniała atmosfera najbardziej rozrywkowego kurortu na chorwackim wybrzeżu.

Jeśli ktoś chciałby poznać bliżej region i jego mieszkańców, może odwiedzić dostępne w mieście Makarska muzea, które przy okazji pozwolą spędzić ciekawie czas podczas gorszej pogody. Najmłodszym polecamy szczególnie Muzeum Muszli prezentujące najpiękniejsze muszle z mórz całego świata, dorosłym galerię sztuki, a wszystkim bez względu na wiek Muzeum Ryby i Kraba oraz… Obserwatorium Astronomiczne.

Makarska: Muzea dla całej rodziny

Muzeum Muszli

Adres: Makarska, ul. Franjevački put 1

Oficjalna nazwa tego miejsca brzmi Muzeum Malakologiczne, ponieważ prezentowane są tu obiekty związane z malakologią, czyli działem zoologii zajmującej się mięczakami. Muzeum mieści się przy ul. Franjevački put 1 w budynku klasztoru franciszkanów z XVI w.

Lokalizacja muzeum nie jest przypadkowa, ponieważ zostało ono założone w 1963 roku przez mnicha i jednocześnie naukowca Jure Radića, który wraz ze swoimi współpracownikami przez lata pozyskiwał i katalogował muszle z Adriatyku oraz innych mórz i oceanów świata.

Efektem tej pasji jest dzisiaj imponujący zbiór około 3000 muszli mięczaków i skorupiaków, które zachwycają fantazyjnymi kształtami, wielkością oraz kolorystyką. Szczególnie warto zwrócić uwagę na egzotyczne muszle z tropikalnych mórz, a także na ciekawe informacje dotyczące wykorzystywania w przeszłości skorupiaków jako środka wymiany handlowej oraz obecnie jako… składnika potraw.

Cała wystawa mieści się w trzech niewielkich salach w podziemiach zabytkowego klasztoru, dlatego zwiedzanie nie trwa długo, a same bilety nie są drogie. Muzeum Muszli to jedna z ciekawszych atrakcji dla osób odwiedzających miasto Makarska z dziećmi.

Wskazówka: Muzeum czynne jest wyłącznie w sezonie letnim i zaledwie przez kilka godzin dziennie. Osoby wybierające się na wczasy w Chorwacji wiosną lub jesienią, niestety nie mają możliwości obejrzenia kolekcji.

Makarska: Muzea, które warto odwiedzić - muszle

Muzeum Ryb i Krabów

Adres: Makarska, ul. Ul. fra Filipa Grabovca 13

Muzeum Ryb i Krabów (chorw. Muzej Riba i Rakova) to kolejne po Muzeum Muszli miejsce w Makarskiej, gdzie można bliżej poznać tajemnice morskiego świata. Muzeum mieści się na starym mieście niedaleko bulwarów przy ul. fra Filipa Grabovca 13 i prezentuje najciekawsze okazy ryb i krabów złowionych przez lokalnych rybaków w Adriatyku.

Aktualnie wystawa obejmuje około 250 gatunków ryb i krabów, a wśród nich są okazy o wadze 60 kg. Zobaczyć tu można rekiny, żółwie, płaszczki i wiele innych stworzeń na co dzień pływających w Morzu Śródziemnym.

Muzeum zostało założone 40 lat temu przez Jure Glavičića – dzisiaj obiektem zajmuje się jego wnuk Goran Lucić, który z ogromną pasją opowiada o zgromadzonych tu eksponatach.

Wskazówka: Muzeum czynne jest od 1 maja do 15 października w godzinach dopołudniowych i wieczornych. Wszystkie eksponaty mieszczą się w jednej niewielkiej sali, dlatego zwiedzanie nie trwa długo. Warto tu zajrzeć nie tylko w pochmurny dzień i koniecznie trzeba zabrać dzieci, które będą zachwycone szczególnie największymi okazami ryb i krabów.

Makarska: Muzeum Miejskie (Gradski Muzej)

Adres: Makarska ul. Obala kralja Tomislava 17

Muzeum Miejskie (chorw. Gradski Muzej) mieści się w zabytkowym pałacu Tonoli z XVIII wieku przy ul. Obala kralja Tomislava 17 (jest to ulica, przy której znajduje się również nadmorska promenada w Makarskiej).

To niewielkie muzeum prezentuje zbiory poświęcone historii miasta, czyli między innymi stare pocztówki, fotografie, monety, plakaty i mapy, ale także eksponaty archeologiczne oraz związane z lokalną sztuką, kulturą i tradycjami.

Warte uwagi są m.in. portrety mieszkańców miasta z XIX wieku, obiekty archeologiczne np. ceramika sprzed kilku tysięcy lat, a także zbiory etnograficzne, głównie dawne stroje i biżuteria oraz przedmioty użytkowe z początku XX wieku np. naczynia kuchenne, czy akcesoria wykorzystywane przez lokalnych rybaków oraz rzemieślników zajmujących się tkactwem.

Wskazówka: Dla osób, których interesuje Chorwacja zimą, jest dobra wiadomość: muzeum czynne jest przez cały rok od poniedziałku do soboty – zimą tylko od 9:00 do 13:00, latem także popołudniami od 19:00 do 22:00.

Makarska: muzea to także sztuka, czyli Galeria Miejska Antun Gojak 

Adres: Makarska ul. Don Mihovila Pavlinovića 1

Galeria Miejska Antun Gojak mieści się przy ul. Don Mihovila Pavlinovića 1 w dziewiętnastowiecznym zabytkowym budynku, będącym również siedzibą lokalnej rozgłośni radiowej, Biblioteki Miejskiej i Szkoły Muzycznej.

Galeria została założona w 1995 roku jako obiekt muzealny, który podzielony jest na dwie kolekcje: prace malarza Antuna Gojaka oraz kolekcję innych współczesnych malarzy.

Antun Gojak to najsłynniejszy malarz pochodzący z Makarskiej, który urodził się w tym mieście w 1907 roku (zmarł w 1986 r.). W 1936 roku ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Zagrzebiu, po czym zajął się malowaniem obrazów zgodnie z ówczesnymi trendami panującymi w malarstwie chorwackim opartymi głównie na ekspresjonizmie.

Ponieważ większość życia spędził w rodzinnym mieście, jego szkice i obrazy często prezentują lokalne krajobrazy oraz scenki z życia mieszkańców Makarskiej i okolicy. Za swoją działalność artystyczną Antun Gojak otrzymał nagrodę Gminy Makarska.

Po jego śmierci brat malarza przekazał miastu zbiór 132 obrazów i 201 rysunków, które dzisiaj można oglądać w Galerii Miejskiej. Oprócz nich prezentowane są również obrazy innych akademickich malarzy współczesnych związanych z regionem Makarska – m.in. Olivera Tihi, Josipa Botteri seniora, Joko Kneževića, Ivo Mozara i wielu innych. W Galerii podziwiać też można dzieła malarzy amatorów.

 Wskazówka: W Galerii bardzo często organizowane są wystawy czasowe np. fotografii. Galeria czynna jest przez cały rok od poniedziałku do piątku w godzinach dopołudniowych oraz wieczornych, a także w soboty od 9:00 do 12:00.

Dowiedz się więcej: Chorwacja: Makarska – atrakcje turystyczne i urokliwe miejsca >>

Makarska: Obserwatorium Astronomiczne (Makarska Zvjezdarnica)

Adres: Makarska ul. Glazbarska 1

Obserwatorium Astronomiczne w Makarskiej to dość nowy obiekt, który powstał w 2009 roku i z każdym rokiem przyciąga coraz więcej turystów. Łatwo do niego trafić, ponieważ mieści się w pobliżu centrum miasta na wzgórzu Glavica, zaledwie 100 metrów od plaży i z daleka przyciąga wzrok swoim futurystycznym wyglądem.

Choć nie jest to typowe muzeum, wizyta w nim ma walory edukacyjne. Umieszczony tu teleskop pozwala w bezchmurną noc obserwować rozgwieżdżone niebo i obejrzeć dokładniej m.in. Księżyc, Jowisza, Saturna, Marsa oraz mnóstwo gwiazd na co dzień nie dostrzeganych przez nas gołym okiem.

Zwiedzanie odbywa się z oczywistych względów w godzinach wieczornych i w towarzystwie anglojęzycznego przewodnika. W Internecie znaleźć można opinie osób, które już odwiedziły to miejsce – wszyscy są zachwyceni i podkreślają, że porównując wszystkie oferowane przez miasto Makarska atrakcje, to robi największe wrażenie zarówno na dorosłych, jak i dzieciach. Z pewnością warto o nim pamiętać, jeśli chce się zwiedzić ciekawe miejsca w Chorwacji.

Wskazówka: Obserwatorium w okresie letnim czynne jest codziennie oprócz niedziel i świąt w godzinach od 21:00 do 23:30. W pozostałe dni w roku można je odwiedzić w godzinach do 20:00 do 22:00. Uwaga – obiekt nie jest otwierany przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych np. podczas deszczu lub dużego zachmurzenia, które uniemożliwiają obserwację kosmosu.

Makarska: Muzea, które warto odwiedzić - niebo

Muzea w Chorwacji są ważnym elementem oferty turystycznej tego kraju, dlatego trudno się dziwić, że nawet typowy kurort wczasowy Makarska muzea ma na bardzo wysokim poziomie. Warto zauważyć, że na zaledwie 4 obiekty każdy prezentuje zupełnie inne oblicze miasta i okolicy, bo pozwala na nie spojrzeć pod kątem historycznym, artystycznym, środowiska naturalnego, a nawet… z perspektywy gwiazd.

ZOBACZ RÓWNIEŻ