Syntia Militowska
Syntia Militowska
08 Lis, 2017 - 04:00
Łuszczyca - jak rozpoznać i leczyć

Łuszczyca – jak rozpoznać i leczyć

Syntia Militowska

Łuszczyca i atopowe zapalenie skóry to uciążliwe choroby, które nadal są piętnowane przez społeczeństwo. Zobacz, jak rozpoznać i leczyć łuszczycę.

Mimo iż atopowe zapalenie skóry i łuszczyca są dwiema różnymi chorobami mogą być wzajemnie mylone, bowiem obie wywołują podobne (na pierwszy rzut oka) zmiany skórne. Zobacz, czy łuszczyca jest uleczalna i czym różni się od niej atopowe zapalenie skóry.

Łuszczyca – co to jest?

Łuszczyca jest chorobą przewlekłą o charakterze zapalnym powodującą nieestetyczne i często bolesne zmiany skórne. Szacuje się, że łuszczyca dotyczy około 2 lub 3 % ludzi na całym świecie, a za przyczynę jej występowania uznaje się podłoże autoimmunologiczne, a także genetyczne. Pojawiają się głosy, że przyczyny łuszczycy należy szukać także w podłożu psychosomatycznym, choć tak naprawdę jej przyczyny nadal nie zostały w pełni wyjaśnione.

Łuszczyca a atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry mylone jest z łuszczycą zwłaszcza przez osoby, które nigdy nie miały do czynienia z tymi chorobami. Warto jednak zaznaczyć, że w obu przypadkach chorobowe zmiany skórne spowodowane zostają nieprawidłową reakcją układu odpornościowego, co powoduje stany zapalne skóry.

W przypadku łuszczycy zmiany skórne występują w postaci czerwonych lub srebrzystych szorstkich płatów skóry, które wraz z upływem czasu rozszerzają się, zwiększając swój obwód. Zmiany łuszczycowe występują najczęściej w okolicach dłoni, stóp, pleców, a także na łokciach i kolanach. Zmiany łuszczycowe mogą wywoływać świąd.

Wbrew pozorom atopowe zapalenie skóry znacznie się różni od łuszczycy, a objawy tej choroby są do rozróżnienia już na pierwszy rzut oka. Atopowe zapalenie skóry charakteryzuje się powstałymi czerwonymi wypryskami w postaci pojedynczych, a częściej skupionych małych grudek. Dodatkowo wywołuje dokuczający świąd.

Dowiedz się więcej: Najlepsze domowe maseczki na twarz >>

Łuszczyca - jak rozpoznać i leczyć - łupież

Łuszczyca głowy a łupież

Istnieje także inna, bardzo nieprzyjemna przypadłość – łuszczyca głowy. Jest niezwykle trudna do ukrycia, przez co wywołuje niesmak otoczenia, powodując tym samym zażenowanie osoby chorej. Warto także wspomnieć, że łuszczyca głowy często jest mylona z łupieżem.

Dlatego jeśli chcemy się upewnić, czy dokucza nam łupież czy też łuszczyca głowy, powinniśmy udać się przede wszystkim do dermatologa, który rozwieje nasze wątpliwości.

  • Jeśli okaże się, że chorujemy na łuszczycę głowy – dermatolog podejmie ewentualne leczenie.
  • Jeśli okaże się, że to łupież – dermatolog zapewne skieruje nas do specjalisty jakim jest trycholog.

Dowiedz się więcej: Najskuteczniejsze sposoby na łupież >>

Łuszczyca - jak rozpoznać i leczyć - pielęgnacja stóp

Łuszczyca – leczenie

Niestety mamy XXI wiek, a łuszczyca nadal pozostaje chorobą nieuleczalną – jest chorobą przewlekłą, co jakiś czas dochodzi do jej remisji i zaostrzeń. Mimo to, objawy tej choroby można z powodzeniem załagodzić.

Sposoby na leczenie łuszczycy mogą być bardziej lub mniej inwazyjne, a wszystko zależy od charakteru łuszczycy. Najczęstszą metodą jest leczenie miejscowe między innymi za pomocą mocznika, kwasu salicylowego oraz różnego rodzaju past i maści na łuszczycę. Chorzy mogą samodzielnie wspomagać łagodzenie objawów łuszczycy poprzez stosowanie dermokosmetyków.

Kolejna metoda walki z łuszczycą to leczenie ogólne, do którego zalicza się między innymi fototerapia, fotochemioterapia, silne i bardzo inwazyjne leki podawane doustnie, podskórnie, a także dożylnie, które mogą być stosowane tylko pod nadzorem specjalistów.

Dowiedz się więcej: Najskuteczniejsze sposoby na trądzik >>

Łuszczyca - jak rozpoznać i leczyć - pielęgnacja skóry

Jak złagodzić objawy łuszczycy

Pamiętajmy, że łuszczycy nie da się wyleczyć, ale można skutecznie łagodzić jej objawy, które mogą ustąpić nawet na okres kilku miesięcy. Bardzo ważne w tym czasie jest, abyśmy nie dostarczali naszemu organizmowi czynników mogących przyczynić się do zaostrzenia zmian chorobowych.

Warto więc zastanowić się jak złagodzić objawy łuszczycy nie tylko przy pomocy leków. Poniżej podpowiadamy, jak nie przyczyniać się do występowania ognisk zapalnych łuszczycy:

  • Unikaj stresu i wszelkich czynników stresogennych,
  • Zadbaj o prawidłowy wypoczynek i odpowiednią ilość snu,
  • Wyeliminuj ze swojego życia szkodliwe i zupełnie niepotrzebne substancje, takie jak alkohol i papierosy,
  • Postaraj się, aby Twoja dieta była uboga w wysoko przetworzone produkty spożywcze i jednocześnie stała się bogata w wysokiej jakości nieprzetworzone jedzenie,
  • Pamiętaj o używaniu wysokiej jakości kosmetyków. Jeśli jest to łuszczyca głowy koniecznie zwróć uwagę na szampony, maski i odżywki, które stosujesz,
  • Nie zapomnij pozbyć się niskiej jakości odzieży stworzonej z drażniących lub sztucznych materiałów,
  • Zrezygnuj z długich kąpieli na rzecz szybkiego prysznica.
  • Zrezygnuj z kosmetyków na bazie alkoholu, np. balsamów do ciała i perfum.

ZOBACZ RÓWNIEŻ