Elzbieta Tchorowska
Elzbieta Tchorowska
04 Paź, 2018 - 00:00
Łóżka dla dzieci - jak wybrać najlepsze łóżko i materac dla dziecka?

Łóżka dla dzieci – jak wybrać najlepsze łóżko i materac dla dziecka?

Elzbieta Tchorowska

Łóżka dla dzieci to meble, którym trzeba poświęcić dużo uwagi przy zakupie. Sprawdź, jakie łóżeczko dziecięce wybrać i który materac okaże się najlepszy.

Łóżko to mebel, który jest niezbędny w każdej sypialni. Gwarantuje wygodę snu i możliwość regeneracji sił. W przypadku najmłodszych wybór odpowiedniego łóżeczka jest jeszcze ważniejszy. Niezakłócony niczym odpoczynek wpływa na zdrowie dziecka i wspomaga jego prawidłowy rozwój. Jakie są najlepsze łóżka dla dzieci, które zapewnią naszym pociechom wszystko, czego potrzebują w tak kluczowym momencie ich życia?

Kupujemy łóżko dla dziecka – czym kierować się przy wyborze?

Na rynku dostępnych jest całe zatrzęsienie łóżek o różnych wzorach, designie i kolorach. Dotyczy to zarówno łóżeczek niemowlęcych, jak i mebli dla starszych dzieci. Pierwszą i najważniejszą zasadą, którą musimy się kierować, jest umiar i racjonalizm w wyborze. Nie decydujmy się na mebel pod wpływem chwili, bo najczęściej będzie to decyzja całkowicie nietrafiona.

Dopasowanie łóżka do przestrzeni

Niezależnie od tego, ile lat czy miesięcy ma dziecko, przy wyborze łóżka trzeba pod uwagę wziąć dokładnie te same kryteria, które narzuca nam… dostępna przestrzeń w dziecięcym pokoju.

W większych pomieszczeniach możemy pozwolić sobie na więcej i praktycznie dowolnie zaaranżować przestrzeń. W małych pokoikach nie jest już tak proste. Ogranicza nas nie tylko szerokość i długość łóżka, ale też jego wysokość, czy umiejscowienie wokół strategicznych punktów. Najlepszym przykładem są gniazdka elektryczne. Powinny znajdować się jak najdalej od łóżeczka niemowlęcego, ale w przypadku nastolatków – im bliżej, tym lepiej.

Funkcjonalność łóżka

Ciekawym rozwiązaniem są szuflady na pościel czy kołdry, dzięki czemu nie musimy zapełniać szaf. Kolejnym ważnym czynnikiem jest, jak często mamy możliwość wymiany mebla na nowy. Jeśli nie chcemy robić tego zbyt często, warto skupić się na modelach uniwersalnych, a tym samym większych, wyjątkowo trwałych.

Łóżka dla dzieci - jakie wybrać?

źródło zdjęcia:  Getty ImagesKatarzynaBialasiewicz

Łóżeczko niemowlęce – na co zwrócić uwagę?

Najpopularniejsze modele to oczywiście te drewniane. Mogą być wykonane z litego drzewa albo jedynie z płyt wiórowych. Wybór łóżeczka dla niemowlaka jest uważane za najbardziej problematyczne. Niepotrzebnie. Warto skupić się kilku funkcjonalnościach, na których nam zależy.

Najważniejsze jest bezpieczeństwo

Z pewnością najważniejsze jest bezpieczeństwo. Wysokie szczebelki uniemożliwią wypadnięcie dziecka z łóżeczka lub samodzielne wyjście, kiedy osiągnie wiek, w którym zacznie raczkować i będzie chciało samodzielnie eksplorować mieszkanie. Bardzo popularne są modele z opuszczaną barierką, która jest wielkim udogodnieniem dla rodziców.

Zwróćmy jednak uwagę na sam mechanizm. Pociecha nie powinna być w stanie samodzielnie go opuścić. Najlepiej to sprawdzić, próbując samemu obniżyć barierkę z wnętrza łóżka. Nie powinniśmy w ogóle sięgnąć mechanizmu zabezpieczenia. Pamiętajmy, że dzieci są kreatywne i nawet najbardziej skomplikowana maszyneria po pewnym czasie obserwacji nie będzie stanowiła dla nich problemu.

Inne ważne elementy łóżeczka

Kupując łóżka dla dzieci w wieku niemowlęcym, warto zwrócić także uwagę na:

 • materiał wykonania łóżka,
 • możliwość obniżenia materaca,
 • trwałość i solidność wykonania,
 • szerokość między szczebelkami.

Łóżeczko dziecięce ze zbyt słabego drewna może się po prostu połamać, kiedy dziecko zacznie po nim skakać czy nim trząść.

Szczebelki powinny znajdować się od siebie w odległości 2,5-6 cm. Inaczej ryzykujemy możliwością zaklinowania rączki lub głowy naszej pociechy.

Surowiec, z którego je wykonano, musi być bezpieczny w kontakcie z dziećmi. Pamiętajmy, że pociecha może brać do buzi szczebelki. Jeśli będą pokryte niebezpieczną substancją, maluch może nabawić się reakcji alergicznej. Zwracajmy uwagę na atesty, które posiada wyrób. Zainteresujmy się, czy na pewno dotyczą najnowszych wymogów bezpieczeństwa.

Łóżko dla niemowlęcia

źródło zdjęcia:  Getty Images / Podsolnukh

Materac dla niemowlęcia

Choć chcielibyśmy, by nasze maleństwo spało w puchowych poduszkach, to z pewnością nie jest to dobry pomysł. Wbrew obiegowym opiniom zbyt miękkie posłanie wcale nie sprawia, że śpi nam się lepiej i wygodniej.

Materac dla niemowlęcia powinien być średnio twardy i zapewniać równomierne podparcie na całej długości ciała – nie powinien więc zawierać tzw. stref. Pod tym względem dobrze sprawdzą się następujące materace:

 • piankowe,
 • lateksowe,
 • kokosowo-gryczane,
 • lateksowo-kokosowe.

Materac piankowy

Najpopularniejszy jest materac piankowy. Warto przed zakupem sprawdzić jednak tworzywo, z którego jest wykonany. Najlepiej jest wybrać piankę poliuretanową wysoko elastyczną. Nie odkształca się tak szybko, jak zwykła pianka i nie powoduje przegrzania dziecka jak materiały termoelastyczne. Jest też całkowicie bezpieczna pod kątem uczuleń. Nawet po kontakcie z wilgocią nie dojdzie w niej do rozwoju niebezpiecznych pleśni.

Materac lateksowy

Materac lateksowy także może być doskonałym rozwiązaniem, o ile dziecko nie ma na niego uczulenia. To można bardzo łatwo sprawdzić, przykładając odrobinę lateksu do wewnętrznej strony przedramienia dziecka (brak reakcji na skórze oznacza brak alergii). Takie modele świetnie podpierają kręgosłup, są elastyczne i trwałe, a także odporne na działanie wilgoci.

Materac kokosowo-gryczany

Materac kokosowo-gryczany nie jest popularny wśród rodziców, bo uważa się go za zbyt twardy dla delikatnej skóry niemowlęcia. Nic bardziej mylnego. To całkowicie naturalny wkład, który nie tylko dobrze podpiera ciało, ale jest także bardzo przewiewny. Dzięki temu pociecha nie będzie się nadmiernie pocić.

Należy jedynie uważać na zbytnie zawilgocenie materaca, które może spowodować rozwój niebezpiecznych dla zdrowia grzybów i pleśni. Z drugiej strony ceny takich materacy są na tyle korzystne, że ewentualna wymiana na nowy nie powinna stanowić bardzo obciążającego budżet domowy wydatku.

Materac lateksowo-kokosowy

Połączenie lateksu i kokosa może wydawać się ciekawym rozwiązaniem i sposobem na zabezpieczenie naturalnego wkładu przed wilgocią. Jednak taki materac odznacza się gorszą wentylacją i może powodować reakcję alergiczną na lateks. Dalej jednak otrzymujemy wytrzymały i elastyczny model, choć nieco droższy.

Łóżka dla dzieci - wybór materaca

źródło zdjęcia:  Getty Images / greenp

Dziecko w podróży

Planując podróżowanie z niemowlęciem, warto zadbać o łóżeczko turystyczne, które zapewni mu komfortowy sen bez względu na miejsce noclegu. Jeśli nie planujemy dla dziecka zbyt wielu noclegów w takim łóżku, można pozwolić sobie na większy kompromis przy wyborze stopnia twardości, a skupić się na innych dodatkach, takich jak:

 • moskitiera,
 • zadaszenie,
 • rozpinany bok,
 • przewijak,
 • kołyska.

Zwróćmy także uwagę na bezpieczeństwo samego korzystania z takiego mebelka. Dziecko nie może wypaść z łóżeczka ani go przewrócić. Twarde elementy wewnątrz powinny być zabezpieczone.

Warto wiedzieć, że dostępne są także łóżeczka turystyczne z materacami, które sprawdzą się nawet jako łóżko stacjonarne w pokoju dziecięcym. Jeśli jednak korzystamy z takiego mebla raz na jakiś czas i tylko sporadycznie, możemy pozwolić sobie na brak materaca.

Łóżka dla dzieci – kiedy pociecha już podrośnie

Można dziecku zmienić łóżko na pierwszy, „dorosły” model, kiedy obserwujemy u niego coraz bardziej spokojny sen. Na samym początku możemy znajdować naszą pociechę rano w najróżniejszych pozycjach. Kiedy zacznie się to stabilizować, można rozważyć wymianę mebla. Najczęściej ma to miejsce między pierwszym a trzecim rokiem życia.

Łóżka tradycyjne

Najlepszym wyborem będzie standardowe łóżko drewniane, do którego wstawimy odpowiedni materac. W przypadku niewielkich pomieszczeń ciekawą propozycją może być łóżko piętrowe z biurkiem, przy którym nasza pociecha będzie spędzała coraz więcej czasu.

Łóżka fantazyjne

Wiek przedszkolny to także okres, kiedy dziecko zdobywa pierwsze zainteresowania i hobby. Wielu rodziców wykorzystuje ten fakt i kupuje łóżka dla dzieci w kształcie samochodów, statków kosmicznych czy łodzi podwodnych z motywami z ulubionych bajek. Dziewczynki marzą o wielkich baldachimach czy złotych karocach.

Choć może wydawać się to ciekawym rozwiązaniem, to jednak lepiej jest skorzystać ze standardowego łóżka. Zainteresowania w tym wieku się zmieniają bardzo szybko. Takie meble do pokoju dziecięcego nie posłużą dziecku także zbyt długo – maluch najzwyczajniej z nich wyrośnie.

Wystrzegajmy się także wersalek i tapczanów. Wiek przedszkolny i szkolny to czas wzmożonego rozwoju kręgosłupa. Jeśli chcemy zapewnić dziecku stabilny wzrost i dobre samopoczucie, wybierzmy dobrej klasy materac.

Łóżko dla przedszkolaka

źródło zdjęcia:  Getty Images / RUBEN RAMOS

Wygodny materac dla starszego dziecka

Materace dla dzieci z pewnością powinny być hipoalergiczne. Ta jedna cecha jest niezmienna, niezależnie od materiału wykonania czy producenta.

Uniwersalne materace z pianki

Najpopularniejsze modele do pierwszych, „dorosłych” łóżek są wykonane z pianki poliuretanowej. Dzięki wykorzystaniu tego materiału materace takie dostosowują się do kształtu ciała i dobrze podpierają każdy fragment kręgosłupa. Są zaprojektowane strefowo, czyli głowa będzie oparta na fragmencie o innej twardości niż nogi. Odporność na wilgoć i rozwój pleśni sprawia, że to doskonały wybór na długie lata.

Materace dwustronne

Na rynku dostępne są także materace przeznaczone zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych, a także modele dwustronne o różnej elastyczności. Trzeba być świadomym, że nie każda pianka jest przeznaczona dla osób o każdej wadze. Dorastające dziecko może zacząć „zapadać się” w materac pod wpływem własnej masy. Mając model dwustronny, wystarczy obrócić go na drugą, twardszą stronę.

Łóżko dla nastolatka

Łóżka dla dzieci w wieku lat kilkunastu stanowią już najmniejszy problem dla rodziców. Wzór najczęściej jest wybierany przez samego zainteresowanego, przez co będzie zgodny z jego zainteresowaniami i stylem panującym w pokoju. Zamiast klasycznego łóżka możemy wybrać:

 • wersalkę,
 • tapczan,
 • kanapę,
 • rozkładany fotel.

Choć w dalszym ciągu materace są najwygodniejsze, to nie są już niezbędne dla zdrowego rozwoju kręgosłupa. Pamiętajmy jednak, że dzieci w wieku nastoletnim dalej rosną. Łóżka dla dzieci, które w chwili zakupu będą dobre pod kątem długości, wkrótce mogą stać się za małe. Jeśli widzimy, że w domu dorasta nam młody koszykarz, nie kupujmy mebla o długości 160 cm, a lepiej 180-200 cm.

Zadbaj o zdrowy kręgosłup swojego dziecka!

źródło zdjęcia:  Getty Images / KatarzynaBialasiewicz

Materac a zdrowy kręgosłup

Nawet dzieci w wieku szkolnym skarżą się na bóle kręgosłupa. Nic dziwnego – ciężkie tornistry i plecaki nadwyrężają ten delikatny narząd. O choroby nietrudno i najmłodsi także mogą na nie cierpieć. Mowa tu o takich schorzeniach, jak:

 • lordoza,
 • skolioza,
 • kifoza.

Każda z nich dotyczy innego odcinka kręgosłupa dotkniętego chorobą oraz kierunku jego wygięcia. W przypadku posiadania przez naszą pociechę takiej wady, łóżka dla dzieci z odpowiednim materacem są koniecznością.

Jeśli dziecko choruje na kifozę i skoliozę, należy zwrócić uwagę na modele twarde, dobrze podpierające wszystkie części kręgosłupa. Dobrze sprawdzą się materace lateksowe i wysoko elastyczne. Z kolei chorzy na lordozę potrzebują nieco miększych materacy – najlepsze będą średnio twarde pianki wysoko elastyczne lub materiały, w których będziemy się lekko zapadać.

Dowiedz się więcej: Zdrowy kręgosłup – ćwiczenia, które warto znać

Łóżka dla dzieci i materace są wyposażeniem, na którym nie warto oszczędzać. Dobrze dobrane zapewnią nie tylko wygodny sen i spokojny odpoczynek, ale wspomogą rodziców w walce ze skrzywieniami kręgosłupa, a nawet mogą im zapobiec. Niestety cena takiego kompletu najwyższej jakości także nie jest niska i trzeba szykować się na wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. Czego jednak nie robi się dla zdrowia i dobrego samopoczucia naszych pociech?

ZOBACZ RÓWNIEŻ