Katarzyna Zet
Katarzyna Zet
22 Lip, 2018 - 01:00
Łóżeczko dla niemowlaka - jak wybrać i co powinno się w nim znaleźć?

Łóżeczko dla niemowlaka – jak wybrać i co powinno się w nim znaleźć?

Katarzyna Zet

Sprawdź, jak wybrać najlepsze łóżeczko dla niemowlaka – dowiedz się, jakie są jego rodzaje i które z nich będzie najlepsze dla Twojego dziecka.

Łóżeczko dla niemowlaka to jeden z pierwszych i najważniejszych zakupów po pojawieniu się na świecie nowego członka rodziny. Wybór łóżeczek w sklepach jest dzisiaj tak ogromny, że wielu rodziców ma poważny problem, które z nich będzie dla ich maluszka najlepsze.

Warto więc wiedzieć, jakie rodzaje łóżeczek dla dzieci są obecnie dostępne na rynku, czym się charakteryzują i czym najlepiej kierować się przy wyborze konkretnego modelu.

Łóżeczko dla niemowlaka – najpopularniejsze modele dostępne w sklepach

Sklepy oferujące meble dziecięce proponują łóżeczka dla niemowląt w wielu wariantach do wyboru, jednak wśród nich można wyróżnić kilka najczęściej powtarzających się modeli:

 • łóżeczko drewniane tradycyjne – czyli tzw. łóżeczko szczebelkowe,
 • łóżeczko tradycyjne z opuszczanym bokiem – opuszczany bok ułatwia dostęp do malucha i wnętrza łóżeczka,
 • łóżeczko wielofunkcyjne – w zależności od modelu może być to m.in. łóżeczko połączone z komodą, łóżeczko z przewijakiem, łóżeczko z barierką, łóżeczko-leżaczek lub łóżeczko, które po usunięciu kilku elementów zamienia się w wygodny tapczanik dla kilkulatka,
 • łóżeczko dostawne – nowoczesne łóżeczko służące do tzw. co-sleepingu (czyli do spania w jednym łóżku z rodzicami),
 • łóżeczko kołyska,
 • łóżeczko turystyczne.

Łóżeczko dla niemowlaka – który model wybrać?

W zasadzie wszystkie wymienione wyżej modele łóżeczek mają wiele zalet, dlatego rzeczywiście wielu osobom może sprawić trudność wybranie jednego z nich. Warto jednak przyjrzeć się bliżej najpopularniejszym modelom.

Łóżeczko drewniane szczebelkowe

Jest to najprostsze i uniwersalne łóżeczko dziecięce wykonane z drewna lub sklejki i dostępne w wymiarach 120 x 60 cm lub 140 x 70 cm, które przeznaczone jest dla dzieci do 2-3 lat.

Najprostsze modele takich łóżeczek dostępne są już za około 100 zł (wiele osób kupuje je jeszcze taniej z drugiej ręki). Nieco droższe są modele z regulowaną wysokością materaca, łóżeczka z opuszczanym bokiem lub dodatkowo szufladą na dole. Więcej należy zapłacić także za łóżeczko wykonane z wysokiej jakości drewna lub o wyjątkowym wzornictwie.

Łóżeczko szczebelkowe ma wiele zalet i są to m.in.:

 • stosunkowo niska cena,
 • prostota,
 • estetyczny wygląd,
 • stabilność,
 • solidność,
 • sprawdzona koncepcja.

Szczebelki są dobrym zabezpieczeniem dziecka przed wypadnięciem (także ruchliwego 2-latka), a solidna konstrukcja sprawia, że łóżeczko zwykle służy także kolejnym dzieciom. Wadą tego modelu jest niska funkcjonalność.

Łóżeczko dla niemowlaka - jak wybrać - łóżeczko szczbelkowe

źródło zdjęcia: Depositphotos / IgorVetushko

Łóżeczko z przewijakiem

Dostępne są różne modele takich łóżeczek, ale najczęściej przewijak jest w formie dodatkowej nakładki mocowanej na górnej części mebelka. Jest to proste i jednocześnie bardzo praktyczne rozwiązanie sprawdzające się szczególnie w niewielkich pomieszczeniach, gdzie nie ma miejsca na dodatkowy przewijak.

Łóżeczko z przewijakiem w bardziej rozbudowanej wersji ma dobudówkę w postaci wąskiej komody z przewijakiem u góry. Taki model jest dużo droższy, ale też praktyczniejszy – przewijak w takiej formie jest bardziej stabilny, a szuflady przydają się do przechowywania pieluszek i kosmetyków dziecięcych.

Dowiedz się więcej: Przewijak dla niemowlaka – jak wybrać najlepszy?

 

Łóżeczko-tapczanik

Jest to zwykle łóżeczko szczebelkowe o klasycznym wzornictwie, które wyposażone jest w szufladę pod materacem oraz specjalne ruchome części, pozwalające po ich demontażu zamienić łóżeczko niemowlęce w tapczanik dla kilkulatka.

Ze względu na długość łóżeczka (zwykle do 140 cm) dziecko nie może je używać w nieskończoność, ale z pewnością do osiągnięcia wieku 6-7 lat.

Łóżeczko-tapczanik to więc dość praktyczne rozwiązanie dla osób, które chcą kupić jeden mebelek dla dziecka i mieć spokój na kilka lat. Gdy dziecko wyrośnie z łóżeczka, można je z powrotem zamienić na łóżeczko niemowlęce i… pomyśleć o kolejnym potomku.

 

Łóżeczko dostawne

Łóżeczko to jest niezastąpione w pierwszych tygodniach życia dziecka, gdy maluch wymaga częstego karmienia piersią i bliskości mamy. Jest to łóżeczko o lekkiej, ale stabilnej konstrukcji, składającej się z nowoczesnych tworzyw i materiałów, które za pomocą specjalnych mocowań można przyczepić do łóżka rodziców.

Dostęp do dziecka umożliwia łatwo odpinająca się jedna ściana łóżeczka. Łóżeczko dostawne nie jest tanie, jednak jest bardzo wysoko oceniane przez rodziców, ponieważ zapewnia dużo lepsze warunki opieki nad noworodkiem. Rodzice mają cały czas malucha przy sobie, a jednocześnie mogą wypoczywać we własnym łóżku.

 

Łóżeczko kołyska

Łóżeczko umożliwiające kołysanie dziecka jest dostępne w wielu modelach do wyboru. Są więc bardzo tradycyjne kołyski drewniane w stylu retro, ale także łóżeczka szczebelkowe z płozami i ze sprytnym mechanizmem umożliwiającym uruchomienie funkcji kołysania.

Kołysanie jest skutecznym sposobem na uśpienie malucha, dlatego jeśli w pokoiku nie zmieści się osobna kołyska dla dziecka, warto rozważyć zakup łóżeczka z funkcją kołysania.

 

Łóżeczko wielofunkcyjne

W zasadzie większość dostępnych dzisiaj modeli łóżeczek wyposażonych jest w jakieś dodatkowe funkcje. Jest to np. wspomniana wyżej funkcja kołyski, funkcja komody, tapczanika, przewijaka itp.

Ciekawe są również bardzo nowoczesne modele takich wielofunkcyjnych łóżeczek, które na pierwszy rzut oka przypominają wózek dziecięcy. Są to bardziej jeżdżące stojaki o regulowanej wysokości i z przymocowanym łóżeczkiem, które w każdej chwili można zamienić na leżaczek lub krzesełko do karmienia.

Choć łóżeczka takie nie kosztują mało, są bardzo pomocne w codziennym opiekowaniu się niemowlęciem.

Dowiedz się więcej: TOP 13: Akcesoria do wózka – musisz je mieć! >>

Łóżeczko dla niemowlaka - jak wybrać - łóżeczko wielofunkcyjne

źródło zdjęcia: Depositphotos / FamVeldman

Łóżeczko turystyczne

Ma lekką materiałową konstrukcję i można je szybko złożyć oraz schować do poręcznej torby. Łóżeczko takie jest bardzo praktyczne nie tylko w podróży, ponieważ wielu rodziców używa je także w domu jako dodatkowe łóżeczko stawiane np. w salonie lub na tarasie.

Ze względu na lekką konstrukcję można je szybko przenieść i również szybko złożyć, jak i rozłożyć. Łóżeczka takie dostępne są w bardzo różnych wymiarach: te najmniejsze służą wyłącznie do spania, ale te większe swobodnie można wykorzystywać nawet jako kojec do zabawy.

Łóżeczka turystyczne dostępne są w wielu modelach do wyboru, dlatego można kupić zarówno bardzo prostą konstrukcję zastępującą wyłącznie łóżeczko do spania, jak również konstrukcje wyposażone w poręczne kieszenie, przewijak czy nawet gadżety do zabawy dla dziecka.

 

Kosz Mojżesza 

Nie jest to typowe łóżeczko dla niemowlaka, jednak ze względu na dużą popularność, warto o nim wspomnieć. Jak sama nazwa wskazuje, jest to kosz, który może być wykonany z różnych materiałów (np. nowoczesnego tworzywa sztucznego, ale także tradycyjnego filcu lub rattanu), który wyposażony jest w rączki do przenoszenia, a czasami od razu również w materacyk.

Kosz Mojżesza zastępuje łóżeczko dla noworodka mniej więcej do 6 miesiąca życia dziecka – maluszek czuje się w nim przytulnie i bezpiecznie, a mama może go w każdej chwili zabrać ze sobą i przenosić w obrębie mieszkania w dowolne miejsce.

Łóżeczko dla niemowlaka - jak wybrać - Kosz Mojżesza

źródło zdjęcia: Depositphotos / AllaSerebrina

Łóżeczko dla niemowlaka – ważne elementy, na które warto zwrócić uwagę

Bez względu na model, podczas kupowania łóżeczka należy zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów:

 • Wymiary – najczęściej spotykane są łóżeczka o wymiarach 120 x 60 cm oraz 140 x 70 cm. Te mniejsze są idealne dla noworodków, z kolei te większe z pewnością są bardziej funkcjonalne i posłużą dziecku dłużej. Inne, niestandardowe wymiary łóżeczka mogą być ryzykowne ze względu na problem z dopasowaniem materaca.
 • Bezpieczeństwo i stabilność – jest to najważniejsze przy wyborze łóżeczka dla dziecka. Łóżeczko powinno skutecznie zabezpieczać malucha przed wypadnięciem (zwłaszcza gdy będzie ono już w stanie stawać na nóżkach), ale także przed wszelkimi urazami.
  Oglądając mebelek, warto sobie wyobrazić wszelkie niebezpieczne sytuacje np. możliwość uderzenia główką o szczebelki, zadrapania skóry o elementy łóżeczka itp. Ważna jest również stabilność i solidność konstrukcji, aby łóżeczko wytrzymało np. skakanie po materacyku dwulatka (jeśli chodzi o stabilność, szczególnie należy uważać na łóżeczka turystyczne).
 • Certyfikaty i atesty – sprzedawane na terenie Polski łóżeczka dziecięce powinny być zgodne z europejską normą jakości PN-EN 716-1:2017-07. Dobrze jest, jeśli mebelek ma także inne atesty np. dotyczące bezpieczeństwa zastosowanych lakierów i farb, czy pozytywne opinie renomowanych instytucji np. Instytutu Matki i Dziecka.

Powyższe kwestie są najważniejsze, dlatego należy je wziąć pod uwagę w pierwszej kolejności podczas wyboru łóżeczka dla dziecka. Dopiero potem warto zwrócić uwagę na estetykę, funkcjonalność, czy też cenę.

Przy okazji dobrze jest wiedzieć, że wysoką jakość i bezpieczeństwo zapewniają także niektóre tanie łóżeczka szczebelkowe, a nie wyłącznie nowoczesne i drogie łóżeczka wielofunkcyjne.

Łóżeczko dla niemowlaka – funkcjonalność

Wybierając łóżeczko dla dziecka i mając do wyboru takie bogactwo różnych modeli, warto dobrze zastanowić się, które wybrać pod względem funkcjonalności. Wydaje się, że dzisiaj jedną z podstawowych funkcji, jakie w standardzie powinno oferować każde łóżeczko, jest regulacja wysokości podstawy (materaca).

Dzięki niej, gdy dziecko zacznie już stawać na własnych nóżkach, można obniżyć podstawę i tym samym dobrze zabezpieczyć malca przed wypadnięciem poza łóżeczko. Ciekawym rozwiązaniem są wyjmowane szczebelki (zazwyczaj wyjmuje się 2-3), które umożliwiają umiejącemu już chodzić dziecku, na swobodne wychodzenie i wchodzenie do łóżeczka.

Dla wielu rodziców bardzo funkcjonalne okazuje się też łóżeczko dziecięce z szufladą, do której można schować np. pieluszki, pościel na zmianę lub kocyk. W niewielkich pomieszczeniach sprawdza się też bardzo łóżeczko z przewijakiem, jednak tutaj należy dobrze wybrać model, aby przewijak był stabilny i miał bezpieczne zamocowania.

Kolejną przydatną funkcją w łóżeczku jest barierka. Łóżko dla dziecka z barierką służy przede wszystkim do zabezpieczenia starszych dzieci przed wypadnięciem podczas snu. W przypadku niemowląt pełni podobną funkcję po zdemontowaniu jednej ściany łóżeczka – gdy rodzice chcą mieć łatwiejszy dostęp do malca, a jednocześnie chcą je zabezpieczyć przed sturlaniem się z materacyka.

Łóżeczko dla niemowlaka – niezbędne akcesoria

Wielu rodziców oraz ekspertów podkreśla, że dużo ważniejszy od modelu łóżeczka jest materac, który najczęściej należy dokupić osobno. Materac dla niemowlaka powinien być dopasowany idealnie rozmiarem do łóżeczka, zapewniać maluchowi wygodny i higieniczny sen, a także posiadać niezbędne atesty bezpieczeństwa.

Podobnie jak w przypadku łóżeczek, także wybór materaców jest dzisiaj ogromny – obok tradycyjnych materacyków sprężynowych są materace piankowe, antyalergiczne, a nawet z naturalnym wkładem gryczanym. Do łóżeczka należy także dokupić:

 • pościel,
 • ochraniacz na materac zabezpieczający przed zmoczeniem (może być zwykła ceratka),
 • ewentualnie ochraniacz do szczebelek (zabezpiecza przed urazami związanymi np. z włożeniem nóżki lub rączki między szczebelki),
 • dekoracje i zabawki mocowane do łóżeczka,
 • przyborniki mocowane do łóżeczka (przydają się, jeśli łóżeczko dla niemowlaka nie ma szuflad).

 

Opisując łóżeczka niemowlęce z wyposażeniem dodatkowym nie sposób nie wspomnieć o bardzo stylowych łóżeczkach z baldachimem.

Baldachim pełni rolę przede wszystkim dekoracyjną, ale nie tylko, ponieważ dzięki niemu można osłonić śpiące niemowlę przed różnymi czynnikami zewnętrznymi – dźwiękami, chłodnym powietrzem, promieniami słońca, czy wreszcie przed owadami, ponieważ w roli baldachimu często występuje moskitiera.

Łóżko z baldachimem zwykle pięknie się prezentuje w pokoju, ale jest też dość praktyczne. Przy stelażu podtrzymującym osłonę zwykle można zawiesić pozytywkę lub zabawki dla dziecka. Baldachim do łóżeczka można również kupić osobno, podobnie jak specjalne wsporniki do jego zamocowania przy normalnym łóżeczku.

 

Jak widać, decyzja o tym, jakie łóżeczko dla niemowlaka wybrać, wymaga wzięcia pod uwagę wielu ważnych aspektów jego późniejszego użytkowania. Duża liczba modeli łóżeczek dostępnych w sklepach z pewnością nie ułatwia zadania, ale za to daje możliwość idealnego dopasowania mebelka do potrzeb maluszka i jego rodziców.

ZOBACZ RÓWNIEŻ