Katarzyna Zet
Katarzyna Zet
16 Kwi, 2019 - 06:29

Lokata dla firm – jak wybrać najlepszą?

Katarzyna Zet

Sprawdź, jaka lokata dla firm jest aktualnie najkorzystniejsza – jakie są rodzaje lokat dla przedsiębiorstw i jak dokonać wyboru tej najlepszej.

Wypracowane przez firmę nadwyżki finansowe mogą być różnie spożytkowane – z reguły przeznaczane są na rozwój np. na zakup urządzeń lub nowych technologii. Z pewnością jeśli firma nie ma żadnych ekstra wydatków, nie powinna trzymać wolnych środków finansowych na nieoprocentowanym rachunku bieżącym. Lepiej je zainwestować, by przyniosły dodatkowy zysk i najprostszym na to sposobem jest lokata dla firm. Jak się okazuje, banki mają dla przedsiębiorców całą gamę takich produktów – m.in. lokaty terminowe, negocjowalne, overnight, czy lokaty inwestycyjne. Poniżej wyjaśniamy, czym się one różnią i jak wybrać tę najlepszą.

Lokata dla firm – wygodna opcja zagospodarowania nadwyżek finansowych

Ulokowanie nadwyżek finansowych na oprocentowanej lokacie jest dla firmy korzystniejsze niż trzymanie ich na koncie firmowym, które z reguły jest nieoprocentowane. Warto jednak zauważyć, że lokata nie jest jedyną opcją pomnożenia wolnych środków, ponieważ firmy często decydują się na inwestycje na przykład w:

Na tle różnych możliwości inwestycyjnych lokaty bankowe są uznawane za najprostsze, ponieważ bardzo łatwo je otworzyć (z reguły można to zrobić online), obarczone są niskim ryzykiem, a ponadto ich duży wybór pozwala firmom wygodnie zarządzać wolnymi środkami, o czym szerzej napiszemy niżej.

Warto też wiedzieć, że posiadanie lokaty może w niektórych przypadkach przynieść dodatkową korzyść dla firmy – niektóre banki uznają bowiem lokaty za formę zabezpieczenia kredytu.

Rodzaje lokat firmowych – co oferują banki?

Jeśli zastanawiamy się, jaka lokata dla firm będzie najlepsza, warto przede wszystkim poznać różne jej rodzaje. Banki oferują szeroki wachlarz tego rodzaju produktów, aby zaspokoić różne potrzeby przedsiębiorstw.

Wybór lokaty zależy bowiem od szeregu czynników m.in.:

 • jaką sumą wolnych środków dysponuje firma,
 • jak długo może pozwolić sobie na zamrożenie środków,
 • ile chce zarobić na lokacie.

Poniżej przedstawiamy popularne rodzaje lokat bankowych dla przedsiębiorstw.

Lokata dla firm - jak wybrać tę najlepszą?

źródło zdjęcia: Getty Images / suwichaw

Tradycyjna lokata terminowa

Tego rodzaju lokata oferowana jest najczęściej z oprocentowaniem stałym w skali roku, którego wysokość zależy od deponowanej kwoty oraz okresu oszczędzania. Zasada jest tutaj prosta – im dłużej oszczędzamy i im więcej pieniędzy lokujemy, tym na wyższe oprocentowanie możemy liczyć.

Taka lokata dla firm proponowana jest najczęściej o następujących okresach oszczędzania:

 • 7 dni,
 • 14 dni,
 • 1 miesiąc,
 • 3 miesiące,
 • 6 miesięcy,
 • 12 miesięcy,
 • 24 miesiące,
 • 36 miesięcy.

W tradycyjnej lokacie terminowej wycofanie środków przed zakończeniem umownego okresu oszczędzania zwykle oznacza utratę prawa do odsetek. Są to także najczęściej lokaty odnawialne – po zakończeniu okresu oszczędzania można je odnowić na kolejny, ten sam okres.

Aktualnie najlepsze lokaty terminowe dla firm oferują oprocentowanie od 0,10% do 2% w skali roku. Warto jednak śledzić aktualny ranking lokat bankowych, ponieważ często zdarzają się promocje.

Lokata dla firm progresywna

Jest to rodzaj lokaty terminowej, w której oprocentowanie rośnie po każdym kolejnym okresie oszczędzania. Najczęściej są to lokaty 12-miesięczne, w których co każde kolejne 2-3 miesiące wysokość oprocentowania jest wyższe. Przykładowo, w 1. miesiącu oszczędzania proponowane jest 0,5%, w 3. miesiącu 0,75%, w 6. miesiącu 1%, a w ostatnich miesiącach 2%.

Choć oprocentowanie zmienia się w ciągu okresu oszczędzania, określa się je jako oprocentowanie stałe, ponieważ jego wysokość jest z góry określona przez bank i nie może być zmieniona w okresie obowiązywania lokaty.

Zaletą lokaty progresywnej jest to, że można z niej wycofać środki w trakcie umownego okresu oszczędzania bez utraty odsetek (za pełne miesiące oszczędzania). Niektóre banki umożliwiają także uzupełnienie depozytu w trakcie oszczędzania.

Jest to więc lokata bardziej elastyczna niż zwykła lokata terminowa, ponieważ nie trzeba w niej zamrażać środków na długi czas, co dla firm jest bez wątpienia dużym atutem. Niestety lokaty progresywne często dają niższy zysk niż tradycyjne lokaty terminowe.

Lokata walutowa

Jest to tradycyjna lokata terminowa, którą można założyć w walucie obcej – najczęściej są to lokaty w euro (EUR), lokaty w dolarach amerykańskich (USD), lokaty we frankach szwajcarskich (CHF) oraz w funtach brytyjskich (GBP).

W zależności od banku lokatę taką można założyć na okres od 1 do 24 miesięcy i może mieć ona charakter odnawialny.
Jest to idealna lokata dla firm, które na przykład eksportują towary za granicę i prowadzą w związku z tym rozliczenia walutowe.

Lokata overnight

Lokata ta nazywana jest również lokatą nocną, ponieważ w istocie polega ona na zdeponowaniu środków pod koniec dnia roboczego i „odebraniu” ich wraz z odsetkami następnego dnia roboczego rano. W praktyce banki coraz częściej oferują automatyczną lokatę overnight – środki są w tym przypadku automatycznie pobierane z konta i automatycznie oddawane.

Jest to dość ciekawa lokata dla firm, które obracają dużymi sumami pieniędzy (minimalne kwoty lokat overnight w niektórych bankach zaczynają się od 100 000 zł) i które jednocześnie nie mogą sobie pozwolić na zamrożenie środków na dłuższy czas. Lokata taka pozwala im pomnażać pieniądze w nocy, a w dzień dysponować ich pełną kwotą, a więc mieć większą kontrolę nad płynnością finansową przedsiębiorstwa.

Wadą tego rozwiązania jest nie tylko wysoka kwota minimalna depozytu, ale także dość niski zysk. Ten sposób oszczędzania pozwala zwykle jedynie zniwelować skutki inflacji.

Lokata negocjowalna

Jest to lokata dla firm, której warunki takie jak termin czy oprocentowanie, można negocjować indywidualnie z bankiem. Tego rodzaju lokaty ma w ofercie niemal każdy bank i są one skierowane głównie do przedsiębiorstw dysponujących dużym kapitałem. Czasami na indywidualne warunki lokaty mogą liczyć także po prostu stali klienci, którzy z usług danego banku korzystają od wielu lat.

Lokata inwestycyjna

Lokata inwestycyjna to lokata dla firm, które chcą osiągnąć wyższy zysk niż na tradycyjnych lokatach terminowych, a jednocześnie nie chcą ryzykować utraty kapitału (jak np. przy inwestycjach w akcje lub fundusze).

Zysk z takiej lokaty uzależniony jest od określonych zmiennych na rynku finansowym – najczęściej od kursu walutowego. To oznacza, że nie jest on gwarantowany. Najczęściej banki określają maksymalną wartość odsetek możliwą do osiągnięcia (wyrażoną procentowo), jednak umowa przewiduje możliwość nieosiągnięcia zysków w ogóle. Na koniec oszczędzania gwarantowany jest wyłącznie zwrot ulokowanego kapitału i to pod warunkiem, że nie zostanie on wycofany przed terminem lokaty.

Lokaty inwestycyjne obarczone są więc wyższym ryzykiem niż tradycyjne lokaty terminowe, jednak potencjalnie dają szanse na uzyskanie znacznie większych odsetek.

Dowiedz się więcej: Jak działa lokata strukturyzowana

Inwestycyjna lokata dla firm wiąże się z ryzykiem nieosiągnięcia zysku

źródło zdjęcia: Getty Images / AndreyPopov

Gdzie opłaca się ulokować środki firmowe?

Oprocentowanie lokat dla firm jest dzisiaj dość niskie, co jest efektem niskich stóp procentowych. Krótkoterminowe lokaty do 3 miesięcy mają oprocentowanie często nieprzekraczające 1% w skali roku. Aby móc liczyć na około 2%, trzeba zamrozić środki na przynajmniej 1 rok. Nieco więcej zarobić można na lokatach inwestycyjnych – nawet do 4%, a także na lokatach o oprocentowaniu zmiennym. Wyższy zysk w ich przypadku nie jest jednak pewny.

Ze względu na niskie oprocentowanie lokat terminowych wiele firm decyduje się skorzystać z innego produktu bankowego, jakim jest konto oszczędnościowe. Łączy ono zalety konta bankowego oraz lokaty – pozwala bowiem pomnażać środki dzięki oprocentowaniu i jednocześnie swobodnie z nich korzystać bez utraty odsetek. Oprocentowanie kont oszczędnościowych dla firm wynosi średnio 0,5%, czyli tyle, ile wynosi oprocentowanie lokat 3-miesięcznych.

Podsumowując, ze względu na dość niskie oprocentowanie lokat terminowych dla firm często korzystniejszą opcją wydaje się konto oszczędnościowe, które daje swobodny dostęp do środków bez utraty odsetek. Jednak w przypadku posiadania znacznej sumy wolnych środków warto rozważyć założenie lokaty, która potencjalnie może przynieść wyższy zysk. Tym bardziej że oferta banków jest pod tym względem bardzo szeroka.

ZOBACZ RÓWNIEŻ