Martyna Markiel
Martyna Markiel
14 Kwi, 2017 - 00:00

Lizbona na wakacje – największe atrakcje

Martyna Markiel

Lizbona na wakacje – co warto zobaczyć w stolicy Portugalii? Poznaj najpiękniejsze zakątki, magiczne miejsca oraz atrakcje miasta!

Lizbona na wakacje? Jak najbardziej! Stolica Portugalii kojarzona jest przede wszystkim ze swoim żółtym tramwajem, unikatową architekturą, niesamowitą atmosferą oraz wąskimi uliczkami, gdzie rozbrzmiewa muzyka fado.

Co warto zobaczyć w Lizbonie?

Lizbona to fantastyczne miasto, które stało się ostatnio jednym z najbardziej cenionych i popularnych wakacyjnych destynacji w Europie Zachodniej. Stolica Portugalii szczyci się wspaniałym klimatem, znakomitym życiem nocnym, niezliczonymi zabytkami, a także szeregiem uroczych miejsc i zakątków, które zachwycą i urzekną wszystkich zwiedzających.

Lizbona, pierwsze miasto w Portugalii, znana jest na całym świecie z najlepszych restauracji, wyśmienitego wina i owoców morza, niezapomnianego klimatu oraz bogatej kultury i historii. Miasto z duszą, do którego zawsze chętnie się wraca.

Lizbona na wakacje

Chcesz wiedzieć, jak spędzić wakacje w Lizbonie? Niezależnie od tego, czy planujemy jedynie krótki weekend w Lizbonie, czy może dłuższy pobyt, poniższa lista prezentuje najciekawsze atrakcje stolicy, a także kilka wskazówek prosto od lokalnych mieszkańców.

Tramwaj 28

Najbardziej rozpoznawalny element miasta. W każdym innym miejscu tramwaje z lat 30. XX wieku byłyby dzisiaj eksponatem w muzeum, w Lizbonie jednak są one integralną częścią sieci transportu publicznego. Przejażdżka żółtym, starym i prawie zawsze przepełnionym tramwajem to niezapomniana podróż przez najważniejsze miejsca oraz atrakcje Lizbony.

Idealne rozwiązanie, jeśli w Lizbonie planujemy spędzić jedynie weekend. Wypolerowane drewniane ławeczki tramwaju numer 28 stanowią jeden z najlepszych punktów widokowych podczas wycieczek po Lizbonie. Trasa prowadzi bowiem przez historyczne dzielnice Graca, Alfama, Baixa, Chiado i Sao Bento, kończąc przed wspaniałą Bazyliką Estrella.

lisbon tram

Pojedynczy bilet tramwajowy kosztuje 2,85 euro, do zakupu u kierowcy lub w maszynach biletowych. Należy pamiętać, że maszyny akceptują jedynie monety. Najlepszym rozwiązaniem jest jednak skorzystanie z biletu Viva Viagem, z którym za przejazd zapłacimy tylko 1,40 euro. Karta Viva Viagem jest biletem do wielokrotnego użytku, który wykorzystamy w całej sieci transportu publicznego w Lizbonie. Karta Viva Viagem kosztuje 0,50 euro. Należy ją następnie doładować przy użyciu dostępnych na terenie miasta automatów.

Życie nocne Bairro Alto

Lizbona to także tętniące i bogate życie nocne. Wieczorami prawie wszystkie ulice i knajpki zapełniają się ludźmi w każdym wieku. Największą dzielnicą w Lizbonie, w której toczy się szalone noce życie jest Bairro Alto, pełna modnych barów, małych klubów i sali koncertowych, w których można usłyszeć zarówno dźwięki muzyki Fado, jak i techno, pop czy też jazzu.

lisbon night life

Portugalczycy swoje życie nocne zaczynają nieco później niż inni Europejczycy. Do baru udajemy się koło północy, pierwsi goście pojawiają się natomiast w klubach około godziny 2 w nocy. Niezapomniany weekend w Lizbonie, gdzie zabawa trwa do białego rana. Warto powitać wschód słońca z butelką lokalnego piwa Super Bock.

Alfama

Alfama to najbardziej zabytkowa dzielnica Lizbony, labirynt wąskich uliczek, które wchodzą na wzgórze od ujścia rzeki Tejo aż do zamku. Alfama była tradycyjnie najuboższym regionem stolicy, pierwotnie wychodzącym poza mury miasta, gdzie swoje życie w biedzie toczyli marynarze i pracownicy portu.

Dziś Alfama została przywrócona do życia i jest jednym z najchętniej odwiedzanych i kultowych obszarów Lizbony. Ukryte w labiryncie wąskich uliczek i starych, kruszących się budynków, które tworzą Alfamę rodzinne kawiarenki, butiki i małe bary to idealne miejsce na popołudniowy odpoczynek. Drogi Alfamy są zbyt wąskie dla samochodów i autobusów, najlepszym sposobem na zwiedzanie będzie zatem spacer.

lisbon holidays


Zachęcamy do wejścia do labiryntu średniowiecznych alejek i kruszących się domów, wpatrując się w małe sklepy, podziwiając urocze kafelki Azulejos, pełne kwiatów doniczki i suszące się na żelaznych balkonach pranie. Idź w górę i w dół po stromych schodach, posłuchaj dźwięku kanarków lub poczuj zapach ryb z grilla, a w końcu dotrzesz do maleńkiego placu z białym kościółkiem, przyjemną restauracją i tarasem z widokiem na rzekę. Zwiedzanie Alfamy najlepiej połączyć również z wizytą w zamku św. Jerzego.

Atrakcje Lizbony w dzielnicy Alfama

Katedra Se, punkt widokowy Portas do Sol, zamek św. Jerzego, Muzeum Militarne, Muzeum Sztuk Dekoracyjnych, Targ Złodziei (wtorki i soboty), koncerty fado, Kościół św. Wincentego, Kościół św. Engracii – Panteon Narodowy.

Dzielnica Belém

Wybrzeże Belém to urocza, przepełniona historią dzielnica, w której mieści się kilka najważniejszych zabytków, muzeów a także popularna kawiarnia, gdzie koniecznie należy spróbować portugalskiego przysmaku, Pasteis de Belém.

Powrót do czasów imperiów kolonialnych i morskich odkryć Portugalczyków. Najłatwiej dostać się tutaj tramwajem numer 15 z Cais do Sodre, Praca do Comercio lub Praca da Figueira. Ze stacji Cais do Sodre dojechać można również pociągiem Lizbona – Cascais, który swój przystanek ma na stacji Belém.

Klasztor Hieronimitów

Niekwestionowany złodziej serc, znajdujący się od 1983 roku na liście światowego dziedzictwa UNESCO Klasztor Hieronimitów to prawdziwe dzieło fantazji. Połączenie kreatywnej wizji Diogo de Boitaca i wisienka na torcie króla Manuela I, który to zlecił budowę klasztoru jako wyraz dziękczynienia za udaną wyprawę morską Vasco da Gamy do Indii.

 

Klasztor Hieronimitów zachwyca zarówno z zewnątrz, kiedy spojrzymy na zdobione bramy i portale oraz wewnątrz, podczas przechadzki po uroczych krużgankach lub wizyty w przepięknym kościele.

Podobnie jak większość zabytków Belém, klasztor jest nieczynny w poniedziałki. Wstęp do kościoła jest za darmo, za zwiedzanie klasztoru musimy jednak zapłacić. Warto pamiętać, że w pierwszą niedzielę miesiąca (od godziny 10.00 do 14.00) istnieje możliwość zwiedzenia klasztoru za darmo.

Wieża Torre de Belém

lisbon belem

Zbudowana na początku lat pięćdziesiątych ozdobna wieża strażnicza została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Miejsce, które dawniej chroniło wejścia do portu w Lizbonie, stanowiło początek wielu podróży odkrywczych, a dla marynarzy było ostatnim pożegnaniem z ojczyzną.

Pomnik Odkrywców

lisbon

Lizbona na wakacje to powrót do czasów wielkich wypraw na Wschód. Tajemnice Ery Wielkich Odkryć Geograficznych przybliży nam na pewno przepiękny Pomnik Odkrywców. Warto udać się na sam szczyt Padrão dos Descobrimentos, skąd podziwiać można niesamowite widoki na całe miasto.

Punkty widokowe

Lizbona położona jest na siedmiu wzgórzach, odwiedzający często poruszają się po stromych brukowanych uliczkach, co oznacza, że w mieście znajdziemy także wiele spektakularnych widoków.

Punkty widokowe Lizbony świadczą o różnych aspektach miasta – pokryte kafelkami dachówki dzielnicy Alfama, chłodne brzegi rzeki Tejo czy zorganizowane ulice Baixa. Wiele z punktów widokowych ukrytych jest pomiędzy ulicami lub znajduje się na szczycie stromych wzgórz, nagradzając wytrwałych podróżników, którzy poświęcają swój czas na zwiedzanie Lizbony.

lisbon view point

Jednym z najbardziej ulubionych punktów widokowych jest Miradouro da Senhora do Monte, z którego roztacza się widok na zamek i który stanowił tradycyjnie miejsce spotkań młodych kochanków, którzy przychodzili tu aby obserwować zachód słońca, bezpiecznie z dala od wścibskich rodziców.

Miradouro da Senhora do Monte uważany jest za najbardziej romantyczny punkt widokowy w mieście. Kolejnym świetnym punktem widokowym jest Miradouro de Santa Catarina, z widokiem na ujście rzeki Tejo – miejsce to strzeżone jest przez Adamastora, mitycznego potwora z jednego z najpopularniejszych wierszy Portugalii.

Punkty widokowe w Lizbonie

Miradouro da Senhora do Monte, Miradouro de Santa Catarina, Miradouro de Santa Luzia, Miradouro de Graca, taras w Panteonie Narodowym, mury i dziedziniec Zamku św. Jerzego, winda z tarasem Elevador de Santa Justa, Miradouro das Portas do Sol, Pomnik Odkrywców, wieża Torre de Belém, wzgórze parku Edwarda VII.

Lizbona – co warto zobaczyć

Lizbona na wakacje to także przepiękny plac Rossio, stanowiący serce miasta. Warto zatrzymać się na chwilę w secesyjnej Cafe Nicola i odpocząć przy filiżance kawy. To tu pod koniec XIX wieku po raz pierwszy w lokalu publicznym ośmieliła się usiąść także kobieta. Inną, równie ważną atrakcję Lizbony stanowi Praça do Comércio.

Polecamy przejść przez wielki łuk triumfalny, poczuć klimat miasta i ducha wolności, który panuje w tej okolicy. A stąd już tylko kilka kroków dzieli nas od brzegu rzeki Tag, gdzie o każdej porze roku opalenizny poszukują spragnieni słońca turyści.

lisbon

Kolejną atrakcją Lizbony jest powstała przy okazji Expo 1998 dzielnica (tu najlepiej dojechać metrem – czerwona linia, stacja Oriente) wraz z Parkiem Narodów oraz największym w Europie Oceanarium (bilet wstępu to około 14-16 euro). Stąd także roztacza się przepiękny widok na most Vasco da Gama.

Lizbonę warto odwiedzić w czerwcu, kiedy to odbywają się Marchas Populares – Festiwal św. Antoniego i wielka festa na ulicach miasta. To wtedy w Lizbonie górują grillowane sardynki, czerwone wino, rozrywkowa muzyka i kolorowe girlandy.

Do Lizbony dostaniemy się bezpośrednio liniami TAP Portugal oraz LOT. Najtaniej będzie jednak liniami Wizzair (loty z Katowic oraz Warszawy), Ryanair (loty z Krakowa, Warszawy, Wrocławia) oraz Vueling (Kraków, Warszawa).

ZOBACZ RÓWNIEŻ