ARTYKUŁ PARTNERA
ARTYKUŁ PARTNERA
09 Mar, 2014 - 08:00

Czym różni się limit kredytowy od debetu na koncie?

ARTYKUŁ PARTNERA

Limit kredytowy i debet na koncie – oba pojęcia dotyczą wykorzystania dodatkowych pieniędzy z konta bankowego. Czym zatem się różnią?

Wiele osób ma problemy z zawiłą terminologią bankową. W poniższym artykule skupimy się na wyjaśnieniu, czym jest limit kredytowy oraz debet na koncie. Następnie wskażemy różnice pomiędzy tymi produktami bankowymi.

Czym jest limit kredytowy?

Limit kredytowy jest wysokością środków, jakie zostały nam przyznane przez bank i które możemy wykorzystać przy użyciu konta osobistego. W przypadku tego produktu bankowego stosuje się czasami inne nazwy np.:

  • kredyt odnawialny,
  • limit w koncie,
  • linia kredytowa.

Czym jest debet na koncie?

Debet na koncie oznacza saldo ujemne, to znaczy, iż wypłaciliśmy więcej pieniędzy niż posiadaliśmy na swoim koncie osobistym. Najczęściej mamy wyznaczoną przez bank maksymalną granicę, poniżej której możemy zejść, zależnej od częstotliwości i wysokości wpływów na nasze konto oraz średniego salda na rachunku.

Na pierwszy rzut oka oba produkty, limit i debet, wydają się bardzo zbliżone do siebie pod względem funkcjonalności. Różnic jest rzeczywiście niewiele, ale takowe występują. Poniżej przedstawiamy te najważniejsze.

Limit kredytowy i debet na koncie – kluczowe różnice

Kwota na jaką może opiewać limit kredytowy oraz debet na koncie

Debet na koncie jest dużo niższy niż kwota na jaką może opiewać kredyt odnawialny. Dlaczego? Ponieważ limit kredytowy ściśle zależy od naszych zarobków i zdolności kredytowej. Może on wynosić ich wielokrotność, np. jeśli zarabiasz 4500 zł, Twój dodatkowy kredyt na koncie może wynieść 4 x 4500 zł = 18 000 zł.

Debet na koncie zazwyczaj równy jest miesięcznemu wpływowi na konto, tzn. w tym przypadku nie przekracza 4500 zł lub jest niższy, ponieważ bank oprócz sprawdzenia naszych regularnych wpływów, często zwraca uwagę na nasze miesięczne wydatki, tzn. jakie średnie saldo na koncie posiadamy.

Dostępność obydwu produktów bankowych

Aby skorzystać z kredytu odnawialnego, należy złożyć specjalny wniosek, wówczas bank przeanalizuje naszą zdolność kredytową i decyzja zostanie wydana.

O debet nie trzeba się ubiegać, jeżeli posiadamy pozytywną historię kredytową wystarczy podpisać umowę rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego z dostępnym saldem debetowym i debet zostaje przyznany automatycznie.

Dowiedz się więcej: Najlepsze konto bankowe, czyli na co zwracać uwagę przy wyborze

Spłata zobowiązań wobec banku

Okres spłaty w przypadku debetu na koncie nie może przekroczyć trzydziestu dni. Oczywiście można wpłacić środki pokrywające debet na jeden dzień, a na kolejny na nowo możemy z niego korzystać.

Kredyt odnawialny działa na nieco innych zasadach. Spłata limitu kredytowego następuje zazwyczaj automatycznie przy każdej wpłacie lub przelewie, które pojawia się na naszym koncie osobistym. Limit kredytowy może być także odnawiany automatycznie po zakończeniu okresu kredytowego, na który została podpisana umowa.

Oprocentowanie

Oprocentowanie debetu na koncie jest zazwyczaj wyższe niż limitu kredytowego.

Generalnie rzecz ujmując, debet na koncie powinien być traktowany jako chwilowe rozwiązanie braku płynności finansowej. Poszukując większej gotówki i na dłużysz okres czasu, lepiej zdecydować się na inne rozwiązanie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ