Licytacja komornicza przez wiele osób uważana jest za świetną okazję, by nabyć mieszkanie po korzystnej cenie. Czasami tak w istocie jest, ale przystępując do przetargu komorniczego warto zdawać sobie uwagę z pułapek, jakie mogą na nas czekać.
Zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania cywilnego uczestnicy licytacji mają prawo obejrzenia nieruchomości na dwa tygodnie przed jej terminem. Wyegzekwowanie tego uprawnienia w praktyce bywa jednak niezwykle trudne, bo najczęściej lokal taki jest zamieszkały, a lokatorzy nie chcą współpracować ani z komornikiem ani z potencjalnym nabywcą ich mieszkania.
Jaka cena mieszkań na licytacji?
Cena wywoławcza nieruchomości oferowanej w licytacji komorniczej opiera się o sumę oszacowania. Suma oszacowania to z kolei wartość nieruchomości ustalona przez biegłego rzeczoznawcę majątkowego w operacie szacunkowym. Przyjmuje się, ze suma oszacowania odpowiada wartości rynkowej nieruchomości, chociaż oczywiście nie zawsze tak jest, bo operaty szacunkowe rządzą się swoimi prawami.
Dowiedz się więcej: Licytacja komornicza – zasady, które trzeba znać >>
Zgodnie z przepisami, cena wywoławcza wynosi 3/4 ceny oszacowania w trakcie pierwszej licytacji i 2/3 ceny oszacowania w trakcie drugiej licytacji.
Wyjątek stanowią licytacje komornicze prowadzone w trybie uproszczonym. Jest to nowy tryb egzekucji i dotyczący niewielu rodzajów nieruchomości, przede wszystkim działek. W trybie uproszczonym cena wywołania przy drugiej licytacji wynosi 50% ceny oszacowania.
Dowiedz się więcej: Aukcje komornicze online krok po kroku >>
Jak przebiega licytacja nieruchomości?
Aby przystąpić do licytacji komorniczej, najpóźniej dzień wcześniej należy wpłacić wadium (rękojmię) stanowiącą 10% ceny oszacowania.
Licytacja odbywa się publicznie w obecności sędziego. W jej trakcie cena wywoławcza nieruchomości może być dowolną ilość razy podbijana. Zaoferowana cena przestaje wiązać, gdy inny licytujący zaoferował cenę wyższą.
Po zamknięciu przetargu sąd wydaje postanowienie o przybiciu na rzecz tego z licytujących, który zaoferował najwyższą cenę. Po uprawomocnieniu się tego postanowienia, sąd wzywa licytanta, który wygrał licytację, aby w określonym terminie wpłacił na konto sądu cenę nabycia (z potrąceniem kwoty wcześniej wpłaconego wadium).
Po wpłacie pieniędzy (i ewentualnym spełnieniu pozostałych warunków licytacyjnych), sąd wydaje postanowienie o przysądzeniu własności. Postanowienie to, z chwilą uprawomocnienia, przenosi własność nieruchomości na nabywcę i jest podstawą do ujawnienia tego prawa w księdze wieczystej.
Dowiedz się więcej: Co to jest księga wieczysta i do czego jest potrzebna? >>

Licytacja komornicza: na co uważać?
Kupując mieszkanie komornicze, trzeba liczyć się z tym, że to nie tylko okazja cenowa. To także niebezpieczeństwa. Na co należy zwrócić szczególną uwagę?
Po pierwsze, w kupowanym mieszkaniu najczęściej nadal mieszka dłużnik i jego rodzina, gdyż na licytacji sprzedawane są zazwyczaj lokale osób, które zaciągnęły zobowiązania kredytowe i ich nie spłacają. Z reguły osoby te nie są chętne do tego, żeby się z mieszkania dobrowolnie wyprowadzić, a postępowanie emisyjne w stosunku do takich osób jest zazwyczaj długotrwałe.
Kupując mieszkanie na przetargu komorniczym warto więc zastanowić się, czy będziemy chcieli dochodzić swoich praw do lokalu poprzez siłową eksmisję byłego właściciela i jego rodziny. Z udziałem komornika, ślusarza i policji…
Dowiedz się więcej: Licytacja nieruchomości obciążonej hipoteką >>
Po drugie, często nabywając takie mieszkanie kupujemy przysłowiowego „kota w worku”. Kiedy bowiem mieszkanie jest zamieszkałe, domownicy najczęściej nie godzą się na jego oględziny. Potencjalny nabywca musi więc najczęściej zadowolić się dokumentami uzyskanymi od komornika, bez możliwości zaznajomienia się z rzeczywistym stanem lokalu.
Dowiedz się więcej: Konto bankowe bezpieczne od komornika – wybieraj banki bez Ognivo >>
Licytacja komornicza jest przez wiele osób utożsamiana z wielką szansą na nabycie wymarzonego przez nich mieszkania w niezwykle atrakcyjnej cenie. W praktyce jednak uczestnikami licytacji komorniczych są zwykle osoby mające świetne rozeznanie w lokalnym rynku nieruchomości i umiejące kalkulować ryzyko związanie z tego typu transakcjami.
Brak doświadczenia w licytacjach komorniczych i wiedzy na temat prawnego i rzeczywistego stanu nieruchomości, którą zamierzamy kupić, może spowodować, że wygrywając licytację więcej stracimy, niż zyskamy.
ZOBACZ RÓWNIEŻ
- Licytacje komornicze – na czym polegają i czy warto wziąć w nich udział
- Przetargi komornicze a pełnomocnictwo
- Licytacje komornicze rolnicze – dla kogo?
- Czy egzekucja komornicza poza granicami kraju jest możliwa?
- Konto bankowe a komornik. Czy istnieją konta, których komornik zająć nie może?
- Ile może zabrać komornik? Kwota wolna od zajęcia
- Czym jest skarga pauliańska i komu przysługuje
- Ile wynoszą koszty komornicze
- Wykreślenie hipoteki po licytacji komorniczej krok po kroku
- Aukcje komornicze samochodów – na co trzeba uważać?