Mariola Krzyżak
Mariola Krzyżak
27 Kwi, 2018 - 01:00

Legalna praca w Niemczech – niezbędne formalności

Mariola Krzyżak

Decydujesz się na wyjazd za granicę w celach zarobkowych? Legalna praca w Niemczech będzie świetnym rozwiązaniem. Musisz jednak pamiętać o dopełnieniu formalności, które pojawią się już na początku przeprowadzki. Jakie dokumenty będą Ci potrzebne? W artykule znajdziesz wiele informacji, które mogą Cię zainteresować.

Niemcy to najpopularniejszy kierunek migracji zarobkowej Polaków. Wysokie zarobki i rynek stale poszukujący rąk do pracy sprawiają, że wielu rodaków decyduje się na zatrudnienie na zachodzie. Legalna praca w Niemczech może okazać się doskonałym sposobem na poprawienie sytuacji finansowej i sprawdzenie swoich możliwości w nowym kraju.

Jeżeli udało nam się znaleźć odpowiednie miejsce pracy i decydujemy się na przeprowadzkę, po przyjeździe będziemy musieli dopełnić niezbędnych formalności.

Legalna praca w Niemczech – dlaczego warto?

Przeglądając oferty pracy w Niemczech często możemy trafić na ogłoszenia, które oferują nielegalne zatrudnienie. Dotyczy to zwłaszcza prac sezonowych, w których pracownicy skuszeni wypłacaniem pieniędzy „do ręki” decydują się na taką formę współpracy z pracodawcą. Jednak w żadnym wypadku nie jest to dobre rozwiązanie!

Legalna praca w Niemczech jest nie tylko zgodna z prawem, ale daje pracownikowi także niewspółmiernie więcej korzyści i pozwala na bezpieczne życie. Pamiętajmy, że podczas pobytu w obcym kraju jesteśmy skazani na obowiązujący w nim system, dlatego musimy posiadać chociażby ubezpieczenie zdrowotne, którego nie zapewni nam pracodawca zatrudniający nas „na czarno”.

Najważniejszym argumentem przemawiającym za poszukiwaniem pracy legalnie jest fakt, że polscy pracownicy mogą swobodnie podejmować zatrudnienie w każdym z krajów Unii Europejskiej bez potrzeby załatwiania pozwoleń. Oznacza to, że formalności dotyczące pracy, które trzeba załatwić, nie będą różnić się znacznie od tych, których musi dopełnić Niemiec po znalezieniu zatrudnienia.

Dowiedz się więcej: Praca na czarno za granicą – dlaczego nie warto się na nią decydować >>

Legalna praca w Niemczech – umowa z pracodawcą

Pierwszym krokiem, który musimy podjąć, jest znalezienie pracy i podpisanie umowy z pracodawcą. Taki dokument wygląda bardzo podobnie do jego polskiego odpowiednika. Powinien więc dokładnie określać warunki pracy, wysokość wynagrodzenia czy zakres obowiązków. Pamiętajmy, że w Niemczech obowiązują także ustne umowy, jednak pracownik ma prawo do zażądania sporządzenia dokumentu na piśmie.

Przed podpisaniem umowy warto zasięgnąć informacji odnośnie minimalnych płac w danych branżach, by mieć pewność, że proponowane nam wynagrodzenie jest odpowiednio wysokie. Stawki takie są gwarantowane ustawowo i pracodawca jest zobowiązany do ich przestrzegania.

Obecnie w Niemczech żaden pracownik nie może zarabiać mniej niż 8,50 euro za godzinę.W wielu branżach obowiązują jednak jeszcze wyższe kwoty minimalne. Po zapoznaniu się z umową i jej podpisaniu przychodzi czas na załatwienie niezbędnych formalności.

Dowiedz się więcej: Minimalne wynagrodzenie w Europie >>

Legalna praca w Niemczech - niezbędne formalności - szukanie pracy

źródło zdjęcia: Depositphotoseabff

Legalna praca w Niemczech – niezbędne formalności krok po kroku

Przedstawione poniżej formalności są obowiązkowe i należy dopełnić ich w jak najszybszym czasie, by uniknąć ewentualnych kłopotów.

Meldunek w miejscu zamieszkania

Po znalezieniu satysfakcjonującej nas pracy przychodzi czas na wynajęcie mieszkania w wybranym przez nas miejscu. Pierwszym krokiem po podpisaniu umowy najmu będzie udanie się do urzędu i meldunek w Niemczech.

Do uzyskania takiego aktu będziemy potrzebowali zarówno naszego dowodu osobistego, jak i właśnie umowy o wynajęciu mieszkania, która będzie niezbędna do dopełnienia także innych formalności.

Do najbliższego urzędu (Meldeamt, Bürgeramt) należy udać się maksymalnie od 7 do 14 dni (w zależności od kraju związkowego) po przyjeździe do Niemiec. Obowiązek ten dotyczy zarówno pracowników tymczasowych, którzy pozostaną w kraju dłużej niż 3 miesiące, jak i osób pragnących zamieszkać w danym miejscu na stałe.

Pamiętajmy także, że meldunku należy dokonywać za każdym razem, kiedy się przeprowadzamy. Jeżeli do Niemiec wybieramy się z rodziną, trzeba będzie przedstawić w urzędzie także akt małżeński oraz akt urodzenia w przypadku dzieci.

Samo zameldowanie się nie jest procesem trudnym i nie warto się go obawiać. W urzędzie otrzymamy bowiem jedynie krótki wniosek do wypełnienia. Warto jednak pamiętać, że potrzebna będzie dobra znajomość języka niemieckiego, dlatego jeżeli nie czujemy się pewnie, dobrym pomysłem będzie poproszenie o pomoc kogoś, kto dobrze zrozumie urzędowe sformułowania.

Po wypełnieniu wniosku otrzymujemy akt meldunkowy.

Ubezpieczenie zdrowotne

Ubezpieczenie w Niemczech jest obowiązkowe, a każdy mieszkaniec zobowiązany jest do wybrania odpowiedniej kasy chorych. System bowiem opiera się na dwóch sektorach: prywatnym i państwowym, podzielonych na poszczególne kasy.

Po zameldowaniu należy więc dokonać zarejestrowania się w wybranym przez nas sektorze lub poczekać aż zrobi to nasz pracodawca. Jeżeli posiadamy już pracę, będziemy mogli zostać objęci ubezpieczeniem państwowym, jednak to od nas zależy, którą z kas wybierzemy.

Na niemieckim rynku działa ich kilkadziesiąt i wszystkie w pełni pokrywają potrzeby pacjenta. Po wybraniu odpowiedniej kasy otrzymamy kartę ubezpieczenia, która będzie dokumentem uprawniającym do otrzymania opieki lekarskiej.

Pamiętajmy, że przed wyjazdem warto zaopatrzyć się w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, czyli tak zwany EKUZ, który zapewni nam ochronę zanim dopełnimy wszelkich formalności.

W przypadku wyjazdu z rodziną osoba zatrudniona i objęta ubezpieczeniem może objąć nim także swoich bliskich, czyli współmałżonka oraz dzieci.

Dowiedz się więcej: Zasiłek dla bezrobotnych w Niemczech – zasady przyznawania dla Polaków >>

Konto bankowe w Niemczech

Legalna praca w Niemczech zapewnia nam wypłatę wynagrodzenia przelewem na nasze konto. Dlatego też zaraz po przyjeździe należy takowe założyć w wybranym przez nas banku.

Do otwarcia rachunku bankowego potrzebny nam będzie dowód osobisty oraz zameldowanie.

Możliwe jest także dopełnienie formalności bez posiadania meldunku. Wiele banków umożliwia złożenie wniosku przez Internet, jednak także w tym przypadku konieczna będzie wizyta w jednej z filii w celu weryfikacji danych osobowych.

Warto wcześniej zebrać nieco informacji o poszczególnych bankach, by znaleźć ofertę, która będzie dla nas najbardziej korzystna.

Dowiedz się więcej: Praca za granicą: Zarobki w Niemczech >>

Przerejestrowanie samochodu

Zgodnie z obowiązującym prawem mieszkaniec Unii Europejskiej mieszkający na terenie Niemiec dłużej niż rok zobowiązany jest do przerejestrowania samochodu na polskich numerach rejestracyjnych na niemieckie. W związku z tym planując dłuższy pobyt będziemy musieli dopełnić formalności, które doprowadzą do zmiany miejsca rejestracji.

Warto pamiętać, że obowiązek ten nie dotyczy pracowników transgranicznych, czyli tych, którzy pracują na terenie Niemiec, ale mieszkają w Polsce.

Należy jednak zaznaczyć, że jeżeli zamierzamy zostać w kraju na stałe najlepszym pomysłem będzie natychmiastowe przerejestrowanie samochodu. Pozwoli nam to uniknąć problemów wynikających z zawiłości prawnych.

Mieszkańcy Niemiec zobowiązani są bowiem do płacenia podatku drogowego i jeżeli dowiedzione jest, że tak zwany ośrodek interesów życiowych danej osoby znajduje się w Niemczech (np. w przypadku wyjazdu całą rodziną) to istnieje obowiązek zmiany tablic oraz opłacania właściwych należności.

W razie, gdy pozostaniemy przy polskich dokumentach podczas kontroli policyjnej możemy posiadać problemy, jeżeli nie będziemy potrafili udowodnić, że jesteśmy pracownikami tymczasowymi. Nie pomoże także rejestrowanie auta na członków rodziny mieszkających w Polsce. Niemieckie prawo jest w tym przypadku stanowcze, dlatego dopełnienie formalności pozwoli na uniknięcie kłopotów.

Legalna praca w Niemczech wymaga od nas dopełnienia po przyjeździe kilku formalności, które pozwolą na bezpieczne i zgodne z prawem życie na terenie kraju. Nie należy się obawiać, gdyż wszystkie sprawy są stosunkowo łatwe do załatwienia, a przy znajomości języka poradzimy sobie z nimi bez większych problemów.

Pamiętajmy także, że w Niemczech działa wiele organizacji zrzeszających Polaków, w których doświadczone osoby służą pomocą dla tych, którzy właśnie zdecydowali się na zamieszkanie w tym państwie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ