Michał Nielub
Michał Nielub
22 Sie, 2017 - 00:04
Leasing samochodowy a ubezpieczenie GAP

Leasing samochodowy a ubezpieczenie GAP

Michał Nielub

Leasing samochodowy jest popularną formą finansowania zakupu auta. Zabezpieczeniem przed utratą wartości samochodu jest wykupienie ubezpieczenia GAP. Na czym polega i czy warto je wykupić?

Leasing samochodowy to jeden z najpopularniejszych sposobów finansowania zakupu auta, zwłaszcza firmowego. Szczególnie przydatny jest w przypadku firm, które mają małe koszty, wysokie przychody i są podatnikiem VAT. Taka sytuacja dotyczy m.in. firm doradczych.

Jednak ryzyko kasacji auta po wypadku jest wielkie. Jeżeli takie zdarzenie ma miejsce np. 3 lata po nabyciu auta z salonu, jego wartość rynkowa będzie nawet o 30% niższa, niż na początku. Rozwiązaniem tej sytuacji jest ubezpieczenie GAP.

Leasing samochodowy – dlaczego jest korzystny dla firm

Samochód w leasing jest lubianą formą finansowania auta, szczególnie dla firm doradczych. Przyczyny są czysto ekonomiczne. Takie firmy zazwyczaj uzyskują wysokie przychody przy niewielkich kosztach ich uzyskania. W związku z tym muszą płacić wysokie podatki dochodowe. Leasing samochodu księgowany jest jako koszt uzyskania przychodu, dzięki czemu podatek CIT będzie pomniejszony o kwotę spłaty.

Najczęściej taka forma zakupu auta dotyczy pojazdów użytkowanych przez przedstawicieli handlowych. Wiąże się z tym jednak pewne ryzyko. Takie samochody są intensywnie użytkowane, co automatycznie obniża ich wartość rynkową. Tym samym narażone są na wypadki, po których nie opłaca się naprawiać auta, a najlepszym rozwiązaniem jest jego kasacja.

Dowiedz się więcej: Czy kredyt samochodowy 50/50 jest opłacalny? >>

Ubezpieczenie GAP a leasing samochodu

Załóżmy, że kasacja auta nastąpiła 3 lata od momentu uruchomienia leasingu samochodu. Jeżeli auto w salonie kosztowało 100 tys. złotych, to przy założeniu, że straciło 30% swojej wartości, w dniu wystąpienia szkody było warte 70 tys. złotych. Taką kwotę byśmy otrzymali od ubezpieczyciela. Jednak pamiętajmy, że samochód w leasingu nadal trzeba spłacać. W efekcie, 30 tys. złotych będziemy musieli wyłożyć z własnej kieszeni.

Inaczej sytuacja wygląda, jeżeli wykupimy ubezpieczenie GAP. Polega ono na pokryciu powstałej różnicy w wartości samochodu z dnia nabycia oraz z dnia wystąpienia szkody. Zatem, jeżeli będziemy zmuszeni do kasacji auta, dostaniemy równowartość 100 tys. złotych. Dzięki temu będziemy mogli spłacić resztę rat leasingu i pomyśleć o finansowaniu nowego auta.

Ubezpieczenie GAP ma największe zastosowanie w przypadku, gdy posiadamy auto w leasingu.  Jest to zabezpieczenie przed utratą jego wartości w sytuacji, gdy konieczna jest kasacja. Dzięki temu spłacimy dotychczasowy leasing samochodu, a jednocześnie możemy myśleć o nowym finansowaniu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ